Odpust w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu

  • Napisany przez:

14 września w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przeżywano odpust. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył ks. inf. Józef Strugarek, który w kazaniu podkreślił, że Kościół w Krzyżu widzi ołtarz, na którym Chrystus zbawił świat. Piękny w swojej prostocie, czcigodny, drewniany, naturalny ołtarz, sacrum. Sacrum tak często teraz bezczeszczone, zaniedbywane, opluwane. Morze smutku i łez wylewa się z wokół. Smutek, gniew, złość, żal, rozpacz, zawiść. Jedynym lekarstwem na to jest … miłość, a kluczem do niej – przebaczenie. Tylko Przenajświętsze Serce Jezusa jest w stanie zbawić świat. Poprzez Najświętsze serce Maryi Panny – Jego Matki, której święto, właśnie to smutne i cierpiące miało miejsce wczoraj – 15 września – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Powstało ponad 20 lat temu, a jego budowa rozpoczęła się w 1981 r. 15 października 1981 r. wierni spotkali się w tymczasowej kaplicy, gdzie została odprawiona Msza Św.  przez dziekana ks. Juliana Źrałkę. Od samego początku przy parafii powstawało wiele inicjatyw, m.in.:  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Eucharystyczny Ruch Młodych, Koło Misyjne Dzieci i chór parafialny „Milenium” pod przewodnictwem p. Małgorzaty Wiłkomirskiej, Ruch Światło – Życie, Zespół muzyczny. Zawsze organizowano wiele pielgrzymek i wyjazdów rekreacyjnych. Od czasu peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w 1996 r. uprawiany jest jej kult, a cztery lata później poświęcono Jej kaplicę.

14 września 2000 r. wniesiono i umieszczono w kaplicy relikwie Drzewa Krzyża Świętego wraz ze specjalnym dokumentem Stolicy Apostolskiej potwierdzającym ich. Autentyczność. Od tej pory rozpoczął się tu kult relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W 2011 arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przekazał do sanktuarium relikwie Jana Pawła II. Znajduje się tu Kaplica Wieczystej Adoracji, w której 24 godziny na dobę można adorować Najświętszy Sakrament. Obok stoi duży Dom Parafialny. Przy parafii organizowanych jest wiele inicjatyw, m.in. Kurs Alpha dla Małżeństw, 160 osób w 8 Różach Żywego Różańca, Bractwo Krzyża Świętego, Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Dom Boży, Domowy Kościół, Wspólnota Magnificat, Krąg Biblijny, Chór „Milenium”, Eucharystyczny Ruch Młodych, Liturgiczna Służba Ołtarza, Towarzystwo Przyjaciół Seminarium, Schola młodzieżowa, Schola dziecięca. Proboszczem jest ks. dr Prałat Jan Gargasewicz.

Ze starej kaplicy, w której podczas budowy kościoła odbywały się Msze Święte i Nabożeństwa, stworzono świetlicę największej dzielnicy Wałbrzycha, w której odbywają się różne aktywności – w tym rozdawane są posiłki dla głodnych i potrzebujących pożywienia. Jadłodajnia jest czynna przez 6 dni w tygodniu od poniedziałku do soboty między 12:00 a 14:00. Korzysta z niej dziennie 150 osób.

Nasi partnerzy