Odszedł do domu Ojca

  • Napisany przez:

Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, w wieku 84 lat. W tym roku obchodzimy 14 rocznicę Jego śmierci. Przy łożu Jana Pawła II umierającego w papieskich apartamentach byli jego najbliżsi współpracownicy m.in.: abp Stanisław Dziwisz, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.

Jan Paweł II wybrany został podczas konklawe 16 października 1978 r., został 264 papieżem w dziejach. Był zarazem pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra, który nie był Włochem i pierwszym papieżem Słowianinem. Po jego wyborze na papieża zgodnie podkreślano, że był doskonale przygotowany do podjęcia tego zadania.

Pontyfikat 264 następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.

W sposób szczególny Ojciec Święty Jan Paweł II ukochał młodzież. „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie i za to wam dziękuję” – wyszeptał na łożu śmierci Jan Paweł II, gdy dowiedział się, że na Plac św. Piotra przybyły rzesze młodych ludzi by modlić się w jego intencji.

Również w dniu 2 kwietnia o godz. 12.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbędzie się polska prezentacja posynodalnej adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Franciszka Christus vivit zatytuowana „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”. Jako podsumowanie ubiegłorocznego synodu biskupów poświęconego młodzieży, skierowana jest szczególnie do młodych, tak bliskich sercu Ojca Świętego Jana Pawła II i papieża Franciszka.

 

 

Nasi partnerzy