Polanica Zdrój. Ekstremalna Noc Fatimska

  • Napisany przez:

Specjalne zadanie czeka na Ciebie …
Ekstremalna Noc Fatimska w dniach 9 – 10 października 2020 r. z piątku na sobotę:

PRZEBIEG:
– 20.00 – Msza św. w Sanktuarium M.B. Fatimskiej – odczytanie orędzia Matki Bożej z 13 maja 1917 roku.
– 21.00 – Apel Jasnogórski
– Intencjie ENF – przebłaganie za grzechy ludzi oraz nawrócenie Europy i Polski, a także w intencji rodzin i rozwój Sanktuarium M. B. Fatimskiej w Polanicy. Do tego dołączymy pokorną modlitwę o nowe powołania kapłańskie do seminarium naszej diecezji świdnickiej oraz o powołania kapłańskie i zakonne do naszego Zgromadzenia.

– ok. godz. 21.15 wyruszamy na ENF – Krzyż, figura M. B. Fatimskiej i uczestnicy. Odpowiedni strój – dobre buty o twardej podeszwie i ciepły odpowiedni strój, coś od deszczu, latarki i kamizelki odblaskowe oraz maski i rękawiczki. W nocnej modlitwie
mogą uczestniczyć chętni pragnący kontynuować modlitwę różańcową w w/w intencjach – uczestnictwo nie zobowiązuje do bycia na całej Nocy – zależy to od możliwości danej osoby (zawsze można się dołączyć i odłączyć). Uczestniczymy na własną odpowiedzialność, osoby nieletnie mają obowiązek mieć swoich opiekunów pełnoletnich.

TRASA:
– 21.15 – wyjście z Sanktuarium M.B.Fatimskiej i idziemy twardym szlakiem do St. Łomnicy (22.45). Odpoczynek u św. o. Damiana (przystanek ok. 20 minut).
– 23.10 – odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 13 czerwca i start w kierunku Satrkowa – kościół św. Mikołaja (00.30)
– 00.45 – odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 13 lipca i start w kierunku St. Wielisławia do Sanktuarium M.B. Bolesnej (01.45) – (przerwa 20 min)
– 02.30 – odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 19 sierpnia i start w kierunku Polanicy Zdrój do kościół Królowej Pokoju (04.00)
– 04.10 – odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 13 września i start w kierunku Sanktuarium (05. 45) – błogosławieństwo końcowe i koniec ENF.

Długość trasy ok. 33 km – każdy kilometr to rok życia Pana Jezusa i rozważanie życia i działalności Zbawiciela poprzez modlitwę i kontemplację wzrokiem Maryi Jego Matki. Pomocny w tym jest Różaniec. Dlatego w drodze odmawiamy Różaniec i medytujemy
tajemnice różańcowe, w których „umieszczone” jest życie Jezusa i Maryi. Poza terenem zabudowanym będziemy go „przeplatali” znanymi pieśniami religijnymi. Będzie to modlitwa w różnych intencjach: przebłaganie za grzechy współczesnych ludzi, nawrócenie
Europy i Polski, o pokój na świecie, w intencji rodzin i rozwój Sanktuarium M. B. Fatimskiej w Polanicy i jako dziękczynienie za trzyletnie istnienie Sanktuarium. Do tego dołączymy pokorną modlitwę o nowe powołania kapłańskie do seminarium naszej diecezji
świdnickiej oraz o powołania kapłańskie i zakonne do naszego Zgromadzenia i innych wspólnot zakonnych – dziś tak potrzebna modlitwa z powodu zmniejszającej się ilości powołań.
Inicjatywa „zrodziła się” w momencie ustanowienia Sanktuarium M. B. Fatimskiej 6 maja 2017 roku przez Jego Ekscelencję Ks. Bpa Ignacego Deca Ordynariusza Diecezji Świdnickiej. Idea „padła” z ust naszych parafian i przez nas została „podchwycona”. Jednym z motywów było godne „zamknięcie” 100 rocznicy Objawień Fatimskich i podziękowanie za ustanowienie naszego Sanktuarium – wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy o inicjatywie Różańca do granic i innych pięknych akcjach religijnych. Organizujemy takie Ekstremalne Noce Fatimskie ok. 13 maja na rozpoczęcie Objawień Fatimskich i ok.
13 października na zakończenie – trasy mogą się zmieniać, gdyż mamy tu góry i mamy wiele możliwości. Trasa obecna łączy 4 parafie sercańskie – parafię w St. Łomnicy, jedno z najstarszych w diecezji Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej istniejące od 1300 roku w Starym Wielisławiu, parafię Królowej Pokoju i nasze najmłodsze Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na obrzeżach Polanicy Zdroju.
Kotlina Kłodzka już w czasach niemieckich (przed II wojną) nazywano „Ziemią Pana Boga” i znajduje się tu wiele Sanktuariów Maryjnych i kapliczek przydrożnych oraz „porozrzucanych” po polach.
Celem Ekstremalnej Nocy Fatimskiej jest przybliżenie tak popularnej w naszej Ojczyźnie idei pielgrzymowania połączonej z modlitwą różańcową – co jest odpowiedzią na prośbę Maryi w Fatimie i obecnie przez papieża Franciszka w tych trudnych czasach pandemii. Mamy nadzieję, że w tę dość „wyzywającą” inicjatywę włączy się również młodzież, która lubi nietypowe wyzwania. A takim „najwznioślejszym” celem jest abyśmy pokochali modlitwę różańcową i Niepokalane Serce Maryi z którego to Serca ona
wypływa.

o. Zdzisław Świniarski SSCC (Sercanin Biały)
kustosz

Nasi partnerzy