Świdnica. Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym

  • Napisany przez:
W Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy, 8 października, zainaugurowano kolejny rok akademicki. Eucharystii z tej okazji przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk biskup świdnicki.
Modlitwa i życie są ze sobą nierozłączne. Ten kto się modli nieustanne łączy modlitwę z czynami, a czyny z modlitwą. Od modlitwy pokornej i ufnej zaczyna się studiowanie świętych nauk. Modlitwa otwiera nasze serca i umysły. To dzięki niej łatwiej jest też zrozumieć radykalizm Jezusa. W szkole Jezusa ten radykalizm oznacza nieustanne życie z Jezusem. Pójść za Jezusem oznacza życie bez ludzkiej protekcji, a nawet wzgardę z powodu przynależności do Niego – mówił bp Marek Mendyk.

W homilii, nawiązując do fragmentu Ewangelii, biskup wskazał, że dzięki modlitwie człowiek nawiązuje relację z Bogiem.

Kto się modli nie żyje już dzięki sobie, dla siebie i swoją własną siłą. Taki człowiek wie, że istnieje Bóg, do którego należy się zwracać. Człowiek modlący coraz bardziej zawierza się Panu Bogu. Już teraz szuka więzi z tym, z którym pewnego dnia spotka się twarzą w twarz. Dlatego do chrześcijańskiego życia przynależy wysiłek codziennej modlitwy. Choć dziwnie to zabrzmi: modlitwa jest darem, który otrzymujemy gdy się modlimy.

– powiedział bp Mendyk.

Biskup podkreślił, że modlitwa chrześcijanina wymaga postawy ufności i wytrwałości.

Ufności w modlitwie uczy nas Pan Jezus w swojej męce i zmartwychwstaniu. On jest jest wzorem. Modlitwa chrześcijanina ma być modlitwą wytrwałą. Ten niezmordowany zapał może płynąć tylko z miłości. To modlitwa otwiera oczy na potrzebę nieustannej relacji z Panem Bogiem. Modlitwa jest zawsze możliwa. Nie ma sytuacji życiowej, w której człowiek nie mógłby się zwrócić do Boga. Modlitwa jest życiową koniecznością, tak jak życiową koniecznością w porządku natury jest oddychanie. Dlatego modlitwę nazywa się ją pokarmem dla duszy. Bez niej dusza po prostu słabnie.

– mówił ordynariusz świdnicki.

Po Eucharystii w seminaryjnej auli odbyła się akademia inauguracyjna. Wykład z tej okazji wygłosił ks. dr hab. Sławomir Stasiak, profesor PWT. Prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu mówił o Długości życia człowieka i jego uwarunkowania według Biblii.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej, zostało powołane na mocy dekretu bp. Ignacego Deca, pierwszego biskupa świdnickiego, 8 maja 2004 roku. Patronem seminarium jest św. Wojciech, biskup i męczennik. Uczelnia afiliowana jest do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Rektorem WSD w Świdnicy jest ks. dr Tadeusz Chlipała.

źródło – ekai/świdnicka

zdj. – seminarium.swidnica.pl

Nasi partnerzy