Synod – nasza wspólna droga

  • Napisany przez:

W niedzielę 17 października br., o godz. 13.00 w świdnickiej katedrze, Mszą św. rozpocznie się diecezjalny etap przygotowań do Synodu Biskupów. Uroczystą Eucharystię poprowadzi ks. bp Ignacy Dec.

Synod „Ku Kościołowi synodalnemu:  komunia, uczestnictwo, misja” rozpoczął się w Rzymie w dniach 9 -10 października br., w Kościołach lokalnych  swoją inaugurację będzie miał 17 października.  Zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 r.

Synod to narzędzie, którym Kościół posługuje się praktycznie od swoich początków. Apostołowie zbierali się razem, aby podejmować decyzje pod tchnieniem Bożego Ducha (por. Dz15,1-33). Potem przez wiele wieków następcy Apostołów – biskupi – gromadzili się na synodach, by rozeznawać, jaka jest wola Boża względem Kościoła. Przez wieki synody były podstawowym sposobem podejmowania kościelnych decyzji.

Tym razem papież Franciszek pragnie, aby w synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi. Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej zaprasza wszystkich – bo wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego, a w Eucharystii karmią się jednym Ciałem Żyjącego Pana. W ten sposób budują Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół, za który są współodpowiedzialni.

W czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła, począwszy od najmniejszej parafii. Czy i jak w Kościele ze sobą rozmawiamy? Jak często spotykamy się, by wspólnie szukać woli Bożej, a gdy już do takiego spotkania dojdzie, to na ile potrafimy cierpliwie słuchać siebie nawzajem, szanując zdanie drugiego?

Samo słowo „synod” oznacza podążanie wspólną drogą. Synodalne prace potrwają dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a wreszcie w 2023 – powszechna. Jednak papież Franciszek chce, aby styl wspólnotowego rozeznawania stał się stałą praktyką Kościoła.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy o synod, zaangażowanie wszystkich, którym bliska jest troska o dobro i przyszłość Kościoła, życzliwe i aktywne uczestnictwo oraz – za papieżem Franciszkiem – życzymy wielu dobrych doświadczeń w czasie synodalnych spotkań.

źródło – diecezja.swidnica.pl

Nasi partnerzy