Z testamentu kard. Stefana Wyszyńskiego

  • Napisany przez:

„Nie byłoby tego Papieża Polaka , który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła” – powiedział Jan Paweł II 23 października 1978 r. w czasie audiencji dla Polaków.

„Właściwie nie da się napisać biografii Karola Wojtyły bez biografii kard. Stefana Wyszyńskiego. Tak samo jak nie da się napisać roztropnej i uczciwej biografii kard. Wyszyńskiego bez biografii Karola Wojtyły” – uważa ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Zaznacza, że głęboka przyjaźń obu hierarchów zmieniła nie tylko sytuację Kościoła w Polsce, ale i Kościół powszechny.

-„Wnieśli oni w obrady Soboru Watykańskiego II polskiego ducha. Wcześniej ton Kościołowi nadawali biskupi z Zachodu. Wydawało się, że Wschód jest obecny tylko jako przedmiot pomocy, która płynie tam z bogatszych krajów. Papież Jan Paweł II i kard. Wyszyński zmienili ten sposób myślenia. W obrady soborowe wnieśli powiew głębokiej pobożności, pobożności maryjnej. To właśnie dzięki temu Maryja została ogłoszona Matką Kościoła” – dodaje ks. prof Chrostowski.

źródło – vaticannews

Nasi partnerzy