Bp Mendyk. Pamiętajmy o duchowej tożsamości

  • Napisany przez:
W 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ordynariusz diecezji świdnickiej przewodniczył w katedrze Mszy św. za Ojczyznę. “Jesteśmy Polakami – pamiętamy o dziedzictwie naszych ojców” – zachęcał bp Marek Mendyk.
 

Z bólu i cierpienia rodzi się miłość do Ojczyzny, o której pomyślność modlą się miliony Polaków na całym świecie. Jesteśmy Polakami – pamiętamy o dziedzictwie naszych ojców – czuwamy przy skarbie naszej ojczystej wiary. Święty czy ateista, każdy Polak ze wzruszeniem patrzy w stronę Jasnej Góry i Ostrej Bramy, bo bez tej duchowej mocy nie byłoby Polski, nie potrafilibyśmy ocalić tego, co stanowi istotę naszego bytu narodowego.

– mówił ordynariusz świdnicki.

W homilii ordynariusz świdnicki powiedział:

Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze; że nie jest nieutracalna; że niezależność polityczna czy gospodarcza nie oznacza jednoczesnej niepodległości ducha. Można obronić państwowość, a zatracić ducha. Podobnie jak wolność, również miłość do Ojczyzny stanowi skarb, który można roztrwonić.

Biskup podkreślił, że 11 listopada to dobry moment na odnowienie narodowej pamięci o własnej wielkości.

102. rocznica odzyskania niepodległości to właściwy czas, właściwy moment, by dumny naród Polaków, naród jednak wierny Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, powinien odnowić w sobie pamięć o własnej wielkości, ale i innym narodom współczesnej Europy, pogrążonym w kryzysie, przypomnieć o ich duchowej tożsamości. Czyż nie tego uczył nas św. Jan Paweł II, którego trzeba dzisiaj – z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy urodzin – przywołać.

11 listopada Msze św. w intencji Ojczyzny były również sprawowane w innych kościołach diecezji świdnickiej m.in. w Strzegomiu oraz Wałbrzychu.

źródło – eKai świdnicka

zdj. – pl.m.wikipedia.org

Nasi partnerzy