Diecezja Świdnicka oddana Sercu Maryi!

  • Napisany przez:

8 października 2017 po 3 latach zakończyła się w diecezji świdnickiej peregrynacja Figury Matki Bożej Fatimskiej. Tego dnia w katedrze o godz. 18.00 była sprawowana uroczysta Msza św. dziękczynna za dar peregrynacji, transmitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja. Podczas tej Mszy św. Biskupi i wierni dokonali aktu oddania całej naszej diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego samego dnia w całej diecezji, na wszystkich Mszach św. kapłani ponowili akt zawierzenia Kościoła i Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi, który już raz wypowiedziany został w dniu 8 września br., w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. O takie oddanie wielokrotnie prosiła Maryja w swoich objawieniach.

W 2017 r. Kościół obchodzi 100-lecie maryjnych objawień w Fatimie. W diecezji świdnickiej duchowe przygotowanie do tego wydarzenia odbyło się przez peregrynację figury MB Fatimskiej we wszystkich parafiach.

Zaczęło się 12 października 2014 r. kiedy to przedstawiciele wspólnoty diecezjalnej, na czele z bp Ignacym Decem, otrzymali w Fatimie poświęconą kopię tamtejszej figury. Kilka dni później w świdnickiej katedrze rozpoczęła się peregrynacja. W jej trakcie Maryja odwiedziła nie tylko wszystkie parafie, ale również domy zakonne na terenie diecezji świdnickiej.

– Przypomnienie orędzia fatimskiego jest bardzo ważne – wskazuje bp Ignacy Dec. – Ostatni papieże, począwszy od Jana Pawła II wielokrotnie wypowiadali się, że fatimskie dzieło Maryi nie jest zakończone, a Jej orędzie ciągle jest aktualne. Wydaje się, że w trakcie tej trzyletniej peregrynacji udało nam się to Maryjne przesłanie przypomnieć. Czy w pełni? To jedynie Bogu jest wiadome. Patrząc jednak po pewnych znakach, cel ten został osiągnięty. Peregrynacja wywołała wielkie poruszenie duchowe w diecezji, w każdym dekanacie i parafii. Kapłani wskazywali na wielkie zaangażowanie ludzi i na dużą frekwencję podczas kolejnych nabożeństw. To wszystko pozwala nam rok stulecia objawień fatimskich przeżyć bardzo świadomie.

Pod koniec października odbędzie się diecezjalna pielgrzymka dziękczynna do Fatimy. Natomiast Figura Matki Bożej, omodlona podczas peregrynacji zostanie przekazana do diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju znajdującego się u ojców Sercanów Białych na Sokołówce. Ma stać się ono centrum kultu Matki Bożej Fatimskiej w diecezji świdnickiej.

 

Nasi partnerzy