Dzisiaj ubieramy kolorowe skarpetki!

  • Napisany przez:

Jako znak naszej tolerancji i wsparcia dla osób z Zespołem Downa w dniu dzisiejszym – w pierwszym dniu wiosny – ubieramy kolorowe skarpetki! Najlepiej jak będą to trzy skarpetki i nie do pary. Bądźmy dzisiaj inni, wyróżniajmy się na znak solidarności i zrozumienia dla tych, którzy na co dzień borykają się z odmiennością.

Dlaczego Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzimy 21 marca?

To nie jest choroba, lecz zespół cech spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu. U każdego z nas chromosomy występują parami. Jest ich 23, a więc w każdej komórce ciała powinna być 46 chromosomów. W przypadku Zespołu Downa w 21 chromosomie zamiast dwóch występują trzy chromosomy. Powód? nieprawidłowy rozdział chromosomów jaki następuje przy powstaniu komórek potomnych.

W tym roku już po raz 14 obchodzimy to święto, zainicjowane przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa.

Jaki cel przyświecał pomysłodawcom?

Uświadomienie potrzeb tych osób, zrozumienie, że chcą żyć normalnie, realizować swoje marzenia, potrzeby. Pragną być akceptowani, oczekują szacunku i tolerancji.

Czy wiecie że?

Osoby z Zespołem Downa cechuje duża inteligencja praktyczna, emocjonalna i pamięć wzrokowa.

Inka Zembrzuska

 

 

Nasi partnerzy