Nowenna przed wprowadzeniem relikwii bł. Ryszarda Henkesa SAC

  • Napisany przez:

Bp Ignacy Dec 14 lutego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu w ramach nowenny do bł. Ryszarda Henkesa męczennika z Dachau. W przyszłą niedzielę 21 lutego biskup opolski Andrzej Czaja wprowadzi relikwie błogosławionego pallotyna.

– Wspomnienie bł. Ryszarda przypada 21 lutego, dlatego w piątek rozpoczęliśmy nowennę ku czci błogosławionego pallotyna. Nowenna ma też taki międzynarodowy wymiar dlatego, że Henkes posługiwał w granicach obecnej Czeskiej Republiki. Łączymy się online o godz. 20.00 z parafią czeską. Młodzież polska i młodzież czeska wspólnie rozważa Ewangelię na każdy dzień i modlimy się za przyczyną błogosławionego pallotyna – mówił w rozmowie z KAI ks. Janusz Rempalski SAC, proboszcz parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu.

– Dzisiaj mieliśmy wizytkę bpa Ignacego Deca, a same uroczystości wprowadzenia relikwii do kościoła św. Tomasza Apostoła odbędą się 21 lutego. Relikwie wprowadzi bp Andrzej Czaja, biskup opolski – dodał proboszcz.

W homilii biskup senior diecezji świdnickiej nawiązał do czytań biblijnych. – W dzisiejszą niedzielę św. Paweł Apostoł wzywa nas, abyśmy wszystko czynili na chwałę Bożą. Każdy czas i każda życiowa sytuacja jest okazją do wielbienia Boga. Owocem wielbienia Boga jest pokój serca, którego tak bardzo potrzebujemy.

Biskup przypomniał także, że świat zawsze jest w dłoniach Boga. – Nasza teraźniejszość jest w rękach Boga. Wielu ludziom się wydaje, że mogą być władcami tego świata. Gospodarzem nieba i ziemi jest zawsze Pan Bóg. Ilekroć człowiek występował przeciwko Bogu, tylekroć przegrywał – mówił bp Ignacy Dec.

Richard Henkes urodził się w 1900 r. w Ruppach. Pracował w Kietrzu, Ząbkowicach Śląskich, Strachowicach. Prześladowany przez gestapo, aresztowany w 1943 r. i wywieziony do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Zmarł 22 lutego 1945 r. niedługo przed wyzwoleniem obozu.

ekai.pl

Nasi partnerzy