Patronka Polaków i apostołka Litwy

  • Napisany przez:

Jadwiga Andegaweńska (1374 – 1399), córka Ludwika Węgierskiego z dynastii Andegawenów. Była bardzo dobrze wykształcona, o wybitnych walorach umysłowych i moralnych. Biegle władała pięcioma językami obcymi, cechowało ją zamiłowanie do muzyki, sztuki i nauki.

Wiele czytała, posiadała własna bibliotekę. Jako królowa Polski skupiała przy sobie elitę intelektualną ówczesnej Polski. W 1386 roku poślubiła Wielkiego Księcia litewskiego Jagiełłę – realizując w ten sposób projekt unii polsko – litewskiej.

Królowa Jadwiga zajmowała pozycje równorzędną Władysławowi Jagielle, odegrała ważną rolę w polityce polskiej wobec Rusi i Zakonu Krzyżackiego, z którym wielokrotnie zażegnywała konflikt. Aktywnie popierała chrystianizację Litwy. W 1397 roku ufundowała w Pradze bursę dla scholarów z Polski i Litwy, w 1399 zapisała swoje kosztowności na Odnowienie Akademii Krakowskiej.

Według zapisów kronikarzy Jadwiga w sposób doskonały łączyła praktyczne umiejętności władania państwem z życiem duchowym. Kontemplację z działalnością praktyczną. Królowa uprawiała surowe umartwienia. Założyła Kolegium Psałterzów, którzy dzień i noc śpiewali psalmy przed Najświętszym Sakramentem; ufundowała – częściowo przez siebie wyhaftowany – racjonał, szatę liturgiczną dla biskupów krakowskich, zachowaną do dziś. Za jej wstawiennictwem u papieża powstała diecezja w Wilnie. Z jej polecenia dokonano tłumaczenia na polski Biblii i dzieł religijnych.

Jadwiga Andegawenka uprawiała działalność charytatywną: ufundowała szpital w Bieczu, otaczała swoją opieką również inne liczne szpitale. Stawała w obronie ludzkiej godności – naród widział w niej opiekunkę i orędowniczkę. Nic dziwnego zatem, że zaraz po śmierci zaczął Jadwigę otaczać lokalny kult. Jej ciało spoczęło w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie. Papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Królowej Jadwigi 31 maja 1979 roku w Rzymie, a następnie kanonizacji 8 czerwca 1997 roku w Krakowie.

8 czerwca obchodzimy wspomnienie św. Jadwigi – królowej Polski.

Inka Zembrzuska

na podstawie –  Historia Polski

zdj. – wikipedia.pl

 

Nasi partnerzy