Pogrzeb ks. Stanisława Orzechowskiego „Orzech”

  • Napisany przez:

W wieku 82 lat zmarł ksiądz Stanisław „Orzech” Orzechowski, Honorowy Obywatel Wrocławia. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, odbędą się w poniedziałek o 14.00 w kościele przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Ksiądz „Orzech” był uczestnikiem pierwszego strajku w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej w sierpniu 1980, brał również udział w strajku głodowym wrocławskich kolejarzy. W stanie wojennym organizował msze św. w intencji Ojczyzny i osób internowanych, na których gromadziły się tłumy wrocławian. Wspierał ludzi oskarżanych i represjonowanych za działalność związkową i polityczną.

Śp. ks. Stanisław Orzechowski szczególnie lubił nauczać młodych ludzi i był cenionym duszpasterzem akademickim. Organizował nauki przedślubne na Górze Świętej Anny na Opolszczyźnie, na które tłumnie przychodzili młodzi ludzie.

Od 1990 kierował placówką Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Pełnił funkcję duszpasterza Rodzin Katyńskich, diecezjalnego Koordynatora Nowych Ruchów Religijnych, świadczył posługę religijną w Poradni Rodzinnej przy Duszpasterstwie Rodzin „Pod czwórką”. Wykładowca Seminarium Duchownego. Uhonorowany m.in.: Nagrodą Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w 1997, Nagrodą Wrocławia w 2005, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006. 

 

Nasi partnerzy