Pomagają potrzebującym

  • Napisany przez:

W Bielawie w parafii Wniebowzięcia NMP od kilku lat funkcjonuje Spiżarnia św. Ojca Pio. To inicjatywa lokalnego zespołu Caritas, którego opiekunem jest ks. Daniel Marcinkiewicz. Około 100 osób objętych jest stałą pomocą żywnościową. Od początku powstania Spiżarni wydano ok. 37 tys. paczek o łącznej kwocie blisko miliona złotych.

W 2018 roku w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata minęło dwadzieścia lat od powstania bielawskiego oddziału Caritas. Rocznica była doskonałą okazją do poszerzenia zakresu działalności zespołu.  – W 2018 roku parafia WNMP w Bielawie zorganizowała pielgrzymkę do San Giovanni Rotondo po relikwie św. Ojca Pio. Po wprowadzeniu relikwii do parafii zrodził się pomysł, by wspomagać ludzi potrzebujących na wzór Ojca Pio. Pomysł ze Spiżarnią to pokłosie wprowadzenia relikwii – zaznaczył ks. Daniel Marcinkiewicz.

fot. archiwum PZ Caritas w Bielawie

Paczki wydawane są od poniedziałku do soboty – Jedna paczka ma wartość ok. 30 zł. W paczkach znajdują się m.in. wędliny, chleb, jajka, mleko, masło i inne produkty. – W większości te produkty dają możliwość, aby zjeść dobre śniadanie, obiad i kolację. Od jakiegoś czasu słyszymy od osób potrzebujących, że już nie chodzą głodni, nie stoją pod sklepami, ale wiedzą, że mogą tutaj przyjść i taką pomoc otrzymać. Żywność przywożona jest rano, a wydawana jest po Mszy św. o godz. 7.00. Z pomocy dziennie korzysta od 80 do 100 osób – mówił ks. Daniel Marcinkiewicz.

Spiżarnia to jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez bielawski Caritas. Przy parafii działa również magazyn odzieżowy, w który zaangażowany jest kilkunastu wolontariuszy. Caritas wspomaga również najbardziej potrzebujących m.in. w opłacie rachunków.  – Dzięki naszej działalności wielu ludzi uzależnionych od różnych używek powróciło na prostą drogę, a tym samym zaangażowało się w pracę przy kościele pomagając w wielu inicjatywach gospodarczych. Niezmiernie się cieszę, że osoby przychodzące do nas po pomoc zaczęły chodzić do kościoła – dodał ks. Daniel.

Parafialny Oddział Caritas w Bielawie liczy blisko 25 wolontariuszy. – Część z tych osób bezpośrednio angażuje się w działalność Spiżarni, a pozostali wolontariusze zajmują się magazynem odzieżowym, w którym co czwartek wydawana jest odzież. Cała nasza działalność charytatywna jest możliwa dzięki wsparciu wolontariuszy – dodał ks. inicjator powstania Spiżarni.

Parafialny Oddział Caritas w Bielawie od lat prowadzi obszerną działalność charytatywną. Organizuje liczne akcje, a zebrane fundusze przeznacza na pomoc osobom najbardziej potrzebującym z terenu całego miasta. –  Wspieramy również osoby z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nasz parafialny odział Caritas wspiera nie tylko osoby pogubione, biedne, czy uzależnione od alkoholu, ale także pomagamy również osobom z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, głównie emerytom i rencistom. W okresie zimowym wyszliśmy z inicjatywą ciepłego posiłku dla potrzebujących i raz w tygodniu wydawaliśmy zupę przy współpracy Baru „Zacisze”.

Działalność parafialnego Zespołu Caritas przy parafii WNM w Bielawie możliwa jest przy dobrej współpracy z Caritas Diecezji Świdnickiej.  – Spiżarnia otrzymuje żywność ze sklepów Biedronka. Działamy we współpracy z Caritas Diecezji Świdnickiej, która umożliwiła nam pozyskiwanie z trzech sklepów żywności krótkoterminowej, co daje możliwość wydawania przez 6 dni w tygodniu, dziennie blisko 100 paczek dla potrzebujących – powiedział  ks. Daniel Marcinkiewicz, przewodniczący Zespołu Caritas w Bielawie im. św. Ojca Pio.

ak

Nasi partnerzy