Rozpoczął się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

  • Napisany przez:

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wystosował apel, aby w roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego czas do beatyfikacji, a może i cały rok, przeżyć w abstynencji od alkoholu.

Prymas wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”. W osobie kardynała, który będzie beatyfikowany 7 czerwca Polska zyskuje wielkiego orędownika w walce z alkoholizmem.

Ks. dr Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podczas konferencji przed 53. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu podaje, że problem jest już wtedy, kiedy młody człowiek nie tyle nadużywa alkoholu co sięga po alkohol. Przypomniał statystyki: ok. 90% 15-latków i 97% 17-latków ma już za sobą inicjację alkoholową. „Jest to samobójstwo na raty: fizyczne, psychiczne, moralne, duchowe, społeczne” – podkreślił ks. Dziewiecki.

Straszenie dzieci i młodzieży nie działa. Zakazy, nakazy, bez wychowania nie skutkują. „Im wcześniej dziecko sięga po alkohol, tym szybciej się od niego uzależnia” – stwierdził ks. Dziewiecki. Dlatego potrzebne jest dobre wychowanie i właściwa postawa.

Podczas konferencji zostało zaprezentowane nowe Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2020, zawierające pomoce liturgiczne na 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce, modlitewnik, poradnik oraz artykuły dotyczące tematyki uzależnień.

Tegoroczny 53.Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się 23 lutego i przebiegać będzie pod hasłem”Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. Jego patronem jest Prymas Tysiąclecia.

BP KEP

Nasi partnerzy