Świdnicka perła odzyskuje blask
Mówimy o niej: nasza Perła. Katedra w Świdnicy to jeden z największych dolnośląskich kościołów zwany także Perłą Dolnego Śląska. Jej historia była przeplatana czasem świetności, pokoju i rozwoju, ale też wojen, obojętności i zniszczeń.
Przypomnijmy niektóre z tych faktów: W 1241 roku pierwszy kościół parafialny w Świdnicy zburzyli Tatarzy. W 1260 książę wrocławski Henryk III zbudował drewniany kościół pod patronatem klasztoru klarysek wrocławskich. W roku 1330 książę świdnicki Bolko II rozpoczął budowę obecnej masywnej świątyni. Był największym darczyńcą kościoła i sprawował nad nim patronat. W 1488 zakończono prace przy pokryciu dachu ceramicznego kościoła. W czasie wojen śląskich Prusacy umieścili w kościele obóz dla jeńców wojennych, a następnie magazyn mąki. W 1773 roku przywrócono go do
celów kultu. Gruntowna renowacja kościoła została przeprowadzona w latach 1893-1909, po której uroczyście poświecono kościół. W czasie II wojny światowej świątynia przetrwała bez większych uszkodzeń.
W latach 1957-1999, dzięki staraniom ks. Dionizego Barana, ks. Ludwika Sosnowskiego oraz ks. Jana Bagińskiego przeprowadzono niektóre prace konserwacyjne. W 2004 kościół otrzymał rangę katedry. Pierwszym biskupem diecezjalnym został ks. prof. dr hab. Ignacy Dec. W 2017 Katedra Świdnicka została uhonorowana tytułem Pomnik Historii nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Należy również pamiętać, że od ponad pięciu wieków w naszej katedrze króluje „Pani w słońcu”. Najstarsze świadectwa mówią o wielu cudownych uzdrowieniach tych, którzy pod opiekę Świdnickiej Pani się oddali. W stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie miało miejsce ukoronowanie słynący łaskami obrazu.
Jak czytamy na stronie parafii, ruszyły już prace remontowo-konserwatorskie świątyni. Obejmują one „konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium, konserwację 6 prostokątnych oraz 8 owalnych obrazów wielkoformatowych z ramami z nawy głównej i konserwację 9 rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej. Prace będą trwały prawie trzy lata. Parafia stoi przed wielkim wyzwaniem pozyskania wkładu własnego. Na każdy rok potrzebny będzie 1 mln zł, co miesięcznie wychodzi ponad 80 tys. zł. Takich kosztów parafia sama nie jest w stanie udźwignąć.
Dlatego poszukujemy ludzi dobrej woli, którzy swoją ofiarą i modlitwą będą wspierać remont naszej katedry”. Ufamy więc, że to epokowe przedsięwzięcie poruszy serca ludzkie tak, by dolnośląska Perła ponownie lśniła blaskiem i służyła kolejnym pokoleniom przez długie lata.
Ofiary na remont świdnickiej katedry można przekazywać indywidualnie oraz na konto parafii:
Santander Bank Polska Oddział Świdnica 24 1090 2369 0000 0006 0200 1960.
MW
[ngg src=”galleries” ids=”490″ display=”basic_thumbnail”]