Szlachetna Paczka – wciąż możesz pomóc

  • Napisany przez:

Do Weekendu Cudów pozostało już niewiele czasu, ale wciąż są rodziny, które czekają na darczyńców.

W dniach 10-11 grudnia odbędzie się finał tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki. Nazywany jest Weekendem Cudów, ponieważ w tych dniach wielu z tych, którzy stracili nadzieję na lepsze życie, odzyskuje ją na nowo – dzięki wsparciu i życzliwości darczyńców i wolontariuszy. 

– Ten grudniowy weekend to dwa najpiękniejsze dni dla każdego wolontariusza Szlachetnej Paczki. Wtedy właśnie dzieją się cuda. Rodziny otrzymują ogrom wsparcia w przeróżnej postaci, które jest dla nich niewyobrażalne. Towarzyszą temu ogromne emocje w postaci wzruszenia, niedowierzania, jak również wdzięczności – mówi Krystian Cieleban, Koordynator Regionalny, który monitoruje pracę takich rejonów w naszej diecezji jak Bielawa, Dzierżoniów czy Świdnica. 

Choć pozostało już niewiele czasu nadal niemal 300 rodzin w całej Polsce oczekuje na swoich darczyńców. Zgłoszenia darczyńców przyjmowane są jeszcze do piątku 9 grudnia. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.szlachetnapaczka.pl

Stowarzyszenie Wiosna co roku publikuje raport o biedzie. W tym roku uwzględniono także wyniki ogólnopolskiego badania m.in. o stereotypach dotyczących ubóstwa. 15% Polaków wciąż uważa, że życie w biedzie to wybór, co piąty badany, że bieda to wynik wyłącznie lenistwa, co trzeci – że jest na nią łatwy sposób: wystarczy wziąć się do pracy.  Ponad 1/3 ankietowanych uważa, że na zasiłku zapewne żyje się wygodniej. 36% nie wierzy, że ktoś ciężko pracuje i nadal nie ma na życie; 27% będzie zaskoczonych tym, że osoby w potrzebie mają wyższe wykształcenie; a 15% uzna, że osoba dotknięta ubóstwem raczej mieszka w małej miejscowości.

Raport o biedzie powstał po to, by pokazać, że rzeczywistość bywa bardziej złożona, a inflacja dotyka każdego, ale nie każdy jest na jej dotyk tak samo wrażliwy. Dla jednych oznacza, że za niektóre rzeczy płacimy nieco więcej, dla innych – że nie są w stanie zapłacić wcale: za zbyt drogie lekarstwa, zbyt drogie zajęcia dodatkowe dla dziecka, zbyt drogą ciepłą kurtkę.

Z raportu wynika, że blisko 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien i drzwi, a na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgoć. W prawie 3% gospodarstw domowych nadal nie ma bieżącej wody, a co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju żył w 2022 roku bez dostępu do łazienki i toalety. Aż 1,6 mln Polaków, w tym 333 tys. dzieci, żyło w 2021 r. poniżej minimum egzystencji, czyli w skrajnym ubóstwie. W rodzinach objętych pomocą Szlachetnej Paczki średni dochód na osobę to 13 zł i 11 gr na dzień, po odjęciu kosztów utrzymania mieszkania, opłaceniu rachunków i kosztów leczenia. Co piąta włączona do Szlachetnej Paczki rodzina, w której występuje choroba lub niepełnosprawność, nie jest w stanie pokryć wszystkich niezbędnych wydatków na leki.

– Nie ma nic piękniejszego niż podarowanie drugiemu człowiekowi części z siebie. Poświęcenie swojego prywatnego, wolnego czasu dla drugiego człowieka tylko po to by mu pomóc, jest kwintesencją chrześcijańskiej postawy. Jest podstawą człowieczeństwa, która kształtuje wrażliwość i empatię na potrzeby oraz krzywdę bliźniego – dodaje Krystian Cieleban. 

Nasi partnerzy