XXVII Światowy Dzień Chorego

  • Napisany przez:

W poniedziałek 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzić będziemy już po raz XXVII Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieża Franciszka brzmi: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Są to słowa Jezusa, które wypowiedział do swoich apostołów gdy posyłał ich aby głosili Ewangelię, słowami i gestami bezinteresownej miłości. „Darowanie to dar z samego siebie. W darze kryje się odbicie miłości Bożej” – tak w swoim orędziu mówi papież Franciszek.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawla II w dniu 13 maja 1992 roku w 75 rocznicę objawień fatimskich, podczas których w roku 1858 Matka Boża objawiła się czternastoletniej, ubogiej pasterce Bernadetcie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Podczas jednego z „widzeń”, Bernadeta otrzymała polecenie, aby zaczerpnąć wody ze źródła, ale nie mogła go znaleźć, dopiero we wskazanym miejscu odnalazła wodę i wypiła. Od tamtej pory w jaskini Massabielskiej płynie źródełko…

Od tamtej pory miliony pielgrzymów przybywa do miejscowości, prosząc Matkę Bożą przede wszystkim o zdrowie. Zdrowie to cenny dar, tracąc go w większym lub mniejszym stopniu, spoglądamy na świat z innej perspektywy: inne rzeczy nabierają dla nas wartości, zmienia się hierarchia ważnych spraw, doświadczamy innych emocji niż ludzie w pełni sił.

Celem obchodów Światowego Dnia Chorego, jest modlitwa za wszystkich chorych i cierpiących fizycznie i duchowo oraz zwrócenie uwagi na tych którzy zawodowo albo z potrzeby serca towarzyszą chorym w ich trudnej drodze. Wspomagajmy wolontariat oraz rodziny, które opiekują się swoimi chorymi dziećmi, starymi rodzicami. Swoją postawą dają świadectwo miłości, miłości do drugiego człowieka, miłości bezinteresownej. Taka opieka jest bardzo trudnym zadaniem: wymaga dużej cierpliwości, poświęcenia, zaangażowania, byśmy w chorym człowieku – matce, przyjacielu, sąsiedzie, rozpoznali święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości. Świadczy to o dużej sile i wierze oraz nadziei.

Inka Zembrzuska

 

 

 

 

 

Nasi partnerzy