Msza św. dziękczynna za uratowanie życia św. Jana Pawła II

  • Napisany przez:

13 maja br., w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju-Sokołówce odbędą się dziękczynne obchody za uratowanie życia papieża Jana Pawła II w zamachu na Placu Św. Piotra, którego 40. rocznica przypada w tym roku.  Uroczystej Eucharystii o godz. 17.00 przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W dniu 40 rocznicy zamachu na Jana Pawła II, gdy świat powróci pamięcią do tych dramatycznych wydarzeń, należy na nowo przypomnieć sobie o dziedzictwie, które pozostawił nam papież Polak.  Z pewnością Niebo ocaliło go tego pamiętnego dnia, aby „odegrał swoją nieprzeciętną rolę” w Jego planach. Nauczanie Jana Pawła II jest nadal aktualne i ponadczasowe dla każdej epoki i dla każdego człowieka. 

Dziś, gdy podejmiemy trud zgłębienia jego homilii z pielgrzymek do Polski, to ma się wrażenie, że są one pisane dla dzisiejszego Polaka. Znajdziemy w nich odpowiedzi na trudności osobiste i społeczne.

My Polacy nie możemy zapomnieć daru osoby Jana Pawła II, który dał naszej Ojczyźnie tak wiele, rozsławił Jej imię na cały świat i stał się udziałem radości dla wielu Polek i Polaków. Jeśli nie będziemy pamiętać o Nim my Polacy, to któż o Nim będzie pamiętał … ? 

 – mówi Ojciec Zdzisław Świniarski z Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza zwani potocznie jako Sercanie Biali.

Ojciec Zdzisław jako Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju-Sokołówce, ale nade wszystko główny inicjator i organizator uroczystości, dodaje:

Pragniemy w sposób uroczysty w dniu 13 maja podziękować Panu Bogu przez „ręce Maryi” za cud ocalenia Jana Pawła II. Ale do tego dnia chcemy się przygotować duchowo, dlatego już w najbliższy piątek 7 maja o godzinie 20.00 zostanie odprawiona Msza św., która rozpocznie Jerycho Różańcowe, czyli ciągła modlitwa różańcowa w dzień i noc przed Najświętszym Sakramentem. 

Tak jak to uczynił św. Jan Paweł II w odniesieniu do swego zamachowca, uczestnicy Jerycha Różańcowego będą się modlić o dar przebaczenia dla różnych grup i społeczności, a także każdej pojedynczej osoby, która jeszcze nie potrafi tego uczynić. Kolejną intencją modlitwy będzie prośba o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W trakcie modlitwy jej uczestnicy będą także przepraszać za różne obelgi i bluźnierstwa przeciwko Panu Bogu i Matce Najświętszej. 

Następnie po Mszy św. i modlitwie różańcowej rozpocznie się Ekstremalna Noc Fatimska czyli modlitwa różańcowa w drodze (ok. 33 km – przy czym, każdy kilometr to rok ziemskiego życia Pana Jezusa). Pielgrzymi zatrzymają się w kościołach położonych w Kotlinie Kłodzkiej m.in. w Starej Łomnicy, w Starkowie, w Starym Wielisławiu i w Polanicy Zdroju. W każdym z nich zostanie odczytany opis Objawienia z poszczególnego miesiąca.

Można się do nas dołączyć również duchowo wybrać odpowiednią godzinę modlitwy pozostając w domu.

– zachęca Biały Sercanin.

Modlitwa trwać będzie przy figurze Matki Bożej Fatimskiej w Sanktuarium w Polanicy Zdroju-Sokołówce. Figura została poświęcona w Fatimie w 2014 roku, a 18 października tego roku rozpoczęła swoją peregrynację po wszystkich parafiach diecezji świdnickiej, aby przygotować wiernych na 100 rocznicę Objawień Fatimskich.

W trakcie modlitwy podziękujemy Panu Bogu za wszelkie łaski. Będziemy także dziękować i prosić Maryję o najdroższy dar wiary. Dar, który dzisiaj jest tym cenniejszy, że się go mniej strzeże i mniej docenia. Jest to dar, który bardziej niż każdy inny pozwoli nam się upodobnić do Maryi.

– uzupełnia o. Zdzisław Świniarski SSCC. 

Przygotowanie duchowe powinno zaowocować głęboką wdzięcznością Panu Bogu w ramach uroczystości związanych ze wspomnieniem 40 rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II, które przypada 13 maja br. W tym dniu o godz. 17.00, na kilku hektarach łąk wokół Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju-Sokołówce, z zachowaniem wymogów dystansu społecznego, zostanie odprawiona uroczysta, polowa Msza św. dziękczynna za cudowne ocalenie Ojca Świętego od śmierci, której będzie przewodniczył J.E. abp. Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Uroczystości tego dnia, zakończy koncert muzyczny „Totus Tuus, Maryjo”. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00. W trakcie koncertu, o godz. 21.37 zostanie wspólnie odśpiewana pieśń „Pan kiedyś stanął na brzegiem” czyli ukochana przez naszego Papieża, Barka.

Organizatorzy proszą, o udekorowanie okien naszych domów i mieszkań obrazem z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej, natomiast podczas śpiewu Barki o zapalenie świec w oknach domów i mieszkań jako podziękowanie Panu Bogu za ocalenie św. Jana Pawła II. Transmisja uroczystej Mszy św. oraz koncertu będzie dostępna na kanałach patronów medialnych na platformie YouTube.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski przez jej Przewodniczącego – J.E. abp. Stanisława Gądeckiego. 

Zachęcamy do uczestnictwa w uroczystościach, pamiętając, że czas poświęcony Panu Bogu nigdy nie jest czasem straconym.

źródło – Sanktuarium MB Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce

fot. – BP KEP

red. – iz

Nasi partnerzy