Już od ponad 20 lat w Archidiecezji Katowickiej dwaj księża Damian Copek i Szymon Kos organizują „Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o Puchar św. Jana Pawła II”. Ideę zawodów pobłogosławił jeszcze za swojego życia Jan Paweł II i bardzo się cieszył z tego przedsięwzięcia. Mistrzostwa mają już swoją historię oraz renomę i są znane w świecie polskiego narciarstwa amatorskiego. Zawody są rozpoznawalne w mediach. Można znaleźć w sieci wiele nagrań z relacji telewizyjnych: TVN, TVS (Silesia), Polsat, TVP, TVP Katowice oraz wiele życzliwych artykułów w prasie ogólnopolskiej, jak i lokalnej.  Każdego roku organizatorom towarzyszy konkretne przesłanie z nauczania Jana Pawła II, które Święty Papież kierował do sportowców. Na zawody narciarskie zjeżdża się około 30-40 księży i zakonników z całej Polski (najdalej z Gdańska). Kapłani startują w trzech grupach wiekowych, oddzielną kategorię tworzą klerycy . Mistrzostwa od lat organizowane są na stoku góry „Stożek” w Wiśle Łabajowie w Beskidzie Śląskim. Trasa przejazdu to tzw. „slalom gigant” zaopatrzony w pomiar elektroniczny, gdzie bramki są profesjonalnie przygotowane i ustawione w oparciu o wytyczne FIS (Światowej Federacji Narciarstwa). Każdy zawodnik ma swój własny numer startowy. Organizatorzy starają się o licencjonowanych sędziów i przestrzeganie zasad narciarskiego savoir-vivre, jaki i zabezpieczenie medyczne z GOPR-u.
Utrwalonym  zwyczajem jest to, że na zawody przyjeżdżają kibicować wierni z parafii, grupy ministranckie i młodzieżowe. Po zawodach księży dla kibicujących przewidziane są także zjazdy rodzinne (ok. 100 osób).
Rodziny startują w parach, zaś po zjazdach sumuje się ich czasy i odpowiednio klasyfikuje. Osobną kategorią są szafarze i katecheci. Po zakończeniu rywalizacji sportowej na każdego czeka ciepły posiłek i pamiątkowy gadżet. Imprezę rozpoczyna i kończy wspólna modlitwa prowadzona przez Ks. Proboszcza parafii w Wiśle. Atmosfera zawodów przeniknięta jest dobrą zabawą oraz ma wymiar ewangelizacyjny i ekumeniczny (czasem startują także pastorzy z kościoła ewangelicko-augsburgskiego).

z wyrazami szacunku organizator:
ks. Damian Copek – Duszpasterz Akademicki Archidiecezji

Serdecznie zapraszamy na

XXII  Mistrzostwa Polski  Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o

„Puchar św. Jana Pawła II”.

Zawody odbędą na stoku wyciągu narciarskiego „Stożek” w Wiśle Łabajowie, dnia  2 lutego 2019 roku. Zapisy przyjmowane będą w dniu zawodów do godziny 11:00.

Zapraszamy także rodziny do startu w przygotowanej dla nich specjalnej kategorii, zapraszamy również szafarzy i katechetów.

 Patronat obejmuje i błogosławi Ks. Abp Wiktor Skworc

Organizatorzy: Ks. Damian Copek   tel. 502 282 814

                          Ks. Szymon Kos       tel. 668 452 645