Ks. Stanisław Streich niebawem stanie się błogosławionym. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Kadry życia”, który stanowi hołd dla nowego błogosławionego, ks. Stanisława Streicha. Celem inicjatywy jest przybliżenie historii tego wybitnego kapłana poprzez sztukę komiksu. Zaplanowana jest także premiera filmu “Zabili księdza”, który przybliży osobę ks. Stanisława Streicha. 

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Konkurs IPN “Kadry życia”. Szansa dla pasjonatów historii i rysunku. Przedstaw historię ks. Stanisława Streicha

Konkurs „Kadry życia” to niepowtarzalna okazja dla osób, które interesują się historią i posiadają zdolności plastyczne. Uczestnicy mają za zadanie zilustrowanie wybranego epizodu z życia ks. Stanisława Streicha, ukazując go na tle historycznych wydarzeń. To doskonała szansa na połączenie pasji do rysunku z miłością do historii oraz na zdobycie atrakcyjnych nagród.

Materiały pomocnicze i zasady konkursu:

Organizatorzy przygotowali specjalne materiały, które mogą stanowić inspirację dla uczestników konkursu. Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z biografią ks.Stanisława  Streicha, galerią zdjęć oraz regulaminem konkursu. Prace konkursowe można nadsyłać do 7 kwietnia 2025 roku (decyduje data stempla pocztowego). To niezwykła okazja do upamiętnienia życia i dziedzictwa ks. Stanisława Streicha, a jednocześnie do rozwijania własnych talentów artystycznych.

Więcej informacji na stronie konkursu.

Kardynał Georg Pell. Czy fałszywie oskarżony kapłan jest sprawcą cudu?

Kardynał Georg  Pell. Jego sprawa była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii Kościoła katolickiego. Australijski duchowny, niesłusznie oskarżony o nadużycia seksualne, spędził ponad rok w więzieniu, zanim został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Ostatnie...

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Film “Zabili księdza” ma na celu spopularyzowanie postaci ks. Stanisława Streicha

Film „Zabili księdza” to wyjątkowa produkcja poświęcona postaci ks. Stanisława Streicha, męczennika Archidiecezji Poznańskiej, który zginął tragicznie w 1938 roku podczas sprawowania Eucharystii. Obraz ten, wyreżyserowany przez Antoniego Wojtkowiaka i Annę Kreczmer, powstał jako element przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnej kapłana, która odbędzie się 24 maja 2025 roku na placu przed Bazyliką Metropolitalną w Poznaniu. Poznańska premiera filmu zaplanowana jest na 24 marca 2025 roku w kinie Rialto. Pokazy odbędą się również w Buku oraz Śremie. 

Film „Zabili księdza” ma na celu przywrócenie pamięci o ks. Stanisławie Streichu, którego historia przez lata była przemilczana z powodów politycznych. W 64-minutowym obrazie pojawiają się wypowiedzi arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, ks. Wojciecha Muellera, postulatora procesu beatyfikacyjnego, oraz ks. Romana Kubickiego, obecnego proboszcza parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Narratorem jest ks. Bartosz Federowicz, pochodzący z tej samej parafii, a w postać ks. Streicha wcielił się Artur Wojczyński.  

Jak podkreśla ks. dyrektor Sammler, film realizowano w autentycznych miejscach związanych z tragicznymi wydarzeniami. Rodziny świadków opowiadają o tamtych czasach we własnych domach, a scena zabójstwa została wiernie odtworzona w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu – dokładnie tam, gdzie doszło do tragedii. Twórcy odwiedzili również areszt przy ul. Młyńskiej w Poznaniu, gdzie przetrzymywano sprawcę, Wawrzyńca Nowaka.  

Kościół na Ślęży. Niezwykły obiekt sakralny pośrodku śladów dawnych cywilizacji słowiańskich

Kościół na Ślęży to wyjątkowe miejsce o bogatej i wielowiekowej historii, której początki sięgają XII wieku. Wówczas, za panowania Bolesława III Krzywoustego, komes Piotr Włostowic sprowadził na Ślężę zakon augustianów, oddając im Górę Ślężę oraz fundując świątynię i...

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Kim był ks. Stanisław Streich? Poznaj błogosławionego męczennika

27 lutego 1938 roku w kościele św. Jana Bosko w Luboniu doszło do tragicznych wydarzeń. Podczas Mszy św. ks. Stanisław Streich został zastrzelony przez Wawrzyńca Nowaka. Po oddaniu strzałów morderca wskoczył na ambonę i wykrzykiwał hasła: „Niech żyje komunizm!” oraz „Wynoście się z kościoła, to za waszą wolność!”.  Pogrzeb proboszcza, cieszącego się ogromnym szacunkiem wśród wiernych, zgromadził około 20 tysięcy osób i stał się wyrazem religijnych uczuć mieszkańców Wielkopolski. Wczoraj papież Franciszek oficjalnie zatwierdził dekret o męczeństwie ks. Stanisława Streicha, otwierając drogę do jego beatyfikacji.  

Ks. Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy. Miał dwóch młodszych braci – Kazimierza, który zmarł w dzieciństwie, oraz Czesława. Po maturze wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, gdzie 6 czerwca 1925 roku przyjął święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Poznańskim, pracował jako kapelan sióstr elżbietanek oraz nauczyciel religii. Był wikariuszem w kilku parafiach, aż w 1933 roku został proboszczem w Żabikowie, a dwa lata później objął nowo utworzoną parafię św. Jana Bosko w Luboniu. W ciągu trzech lat zorganizował życie parafialne, powołał liczne wspólnoty katolickie i aktywnie działał na rzecz wiernych.  

W dniu swojej śmierci ks. Stanisław Streich jak zwykle rano spowiadał wiernych, a następnie odprawiał Mszę świętą. W trakcie liturgii podszedł do ambony, by odczytać Ewangelię i wygłosić kazanie. Wtedy napastnik, Wawrzyniec Nowak, oddał do niego dwa strzały – jedna kula trafiła w twarz, druga utkwiła w księdze, którą kapłan trzymał na piersi. Gdy ksiądz upadł, Nowak podszedł bliżej i strzelił jeszcze dwa razy w plecy. W kościele wybuchła panika, a dzieci, które były obecne na Mszy, próbowały uciekać.  

Kościelny Franciszek Krawczyński rzucił się na zamachowca, próbując go obezwładnić, lecz w trakcie szamotaniny został ranny. Strzały dosięgły także 12-letniego Ignacego Pacyńskiego i Katarzynę Ciesielską. Nowak próbował uciec, ale został ujęty przez kilku mężczyzn i przekazany policji.  Wydarzenie to wstrząsnęło całą społecznością. Ks. Streich poświęcił życie służbie Bogu i ludziom, a jego męczeńska śmierć jest świadectwem niezłomnej wiary. Beatyfikacja, zatwierdzona przez papieża Franciszka, odbędzie się 24 maja 2025 roku w Poznaniu.

ks. Stanisław Streich

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | źródło: IPN, konkurs-streich.pl, Archidiecezja Poznańska| 21.03.2025

Kardynał Georg Pell. Czy fałszywie oskarżony kapłan jest sprawcą cudu?

Kardynał Georg  Pell. Jego sprawa była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii Kościoła katolickiego. Australijski duchowny, niesłusznie oskarżony o nadużycia seksualne, spędził ponad rok w więzieniu, zanim został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Ostatnie...

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | źródło: Konkurs „Kadry Życia” | 23.03.2025