Religia w szkole jest zagrożona. Episkopat Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna wspólnie złożyły petycję, która jest wyrazem głębokiego sprzeciwu wobec nowego rozporządzenia dotyczącego nauczania religii w szkołach. Przedstawiciele obu organizacji podkreślają, że zmiany te nie tylko naruszają fundamentalne prawa konstytucyjne, ale także destabilizują sytuację zawodową katechetów oraz ingerują w prawo rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci. Sprawa ta zyskała na znaczeniu, a jej rozwój będzie z pewnością uważnie obserwowany przez wiernych oraz środowiska związane z edukacją w Polsce.

Religia w Szkole: Konferencja Episkopatu Polski składa petycję do Trybunału Konstytucyjnego

Religia w szkole: Episkopat i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej współdziałają

 

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego petycję z prośbą o wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia Minister Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Na briefingu prasowym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski (KEP), rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ przedstawił główne punkty petycji, którą KEP złożyło do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Petycja jest odpowiedzią na nowe rozporządzenie dotyczące organizacji nauczania religii w szkołach, które zdaniem przedstawicieli Kościoła, narusza fundamentalne zasady konstytucyjne oraz umowy międzynarodowe.

Podobną petycję złożyły również Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej, co podczas briefingu podkreślił jej dyrektor, ks. Grzegorz Giemza. Obie organizacje kościelne wyraziły swoje głębokie zaniepokojenie nowymi przepisami, które mają wejść w życie 1 września 2024 roku.

Religia w szkole: MEN narusza prawa konstytucyjne obywateli 

Rzecznik Episkopatu, ks. Leszek Gęsiak SJ, zaznaczył, że Prezydium KEP wnioskuje o zbadanie zgodności nowego rozporządzenia z kilkoma artykułami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym z art. 2, art. 24 oraz art. 53 ust. 3, w powiązaniu z art. 48 ust. 1. Dodatkowo, zastrzeżenia zostały zgłoszone w kontekście art. 12 ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską oraz kilku punktów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Zdaniem Episkopatu, nowe przepisy są niezgodne z zasadą ochrony zaufania obywateli do państwa oraz naruszają konstytucyjne prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. „Sprawa dotyczy istotnego interesu publicznego, w tym poprawności legislacji, ochrony pracy, a także praw dzieci i młodzieży do odpowiedniego wychowania i opieki,” stwierdził ks. Gęsiak.

Katecheci protestują

Religia w szkole: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich protestuje przeciwko dyskryminacji i łamaniu prawa

Religia w Szkole: Konferencja Episkopatu Polski składa petycję do Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik Episkopatu: Religia w szkole - mówimy o absolutnej większości dzieci, które chodzą do naszych szkół

 

Ks. Leszek Gęsiak SJ, Rzecznik Episkopatu Polski:

„Od grudnia ubiegłego roku, od czasu powołania nowego rządu i zaprzysiężenia nowej pani minister edukacji, zarówno z jej strony, jak i strony innych pracowników ministerstwa edukacji, padało wiele różnych deklaracji, że nastąpi zmiana  dotycząca sposobu prowadzenia lekcji religii w szkołach.

To jest temat dla nas niezwykle ważny. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie dotyczy on jakiejś garstki społeczności uczniowskiej. Wszystkie badania pokazują, na dzień dzisiejszy oczywiście przy dużym zróżnicowaniu dotyczącym dużych miast i małych miast Polski wschodniej czy zachodniej, że w sumie w skali całego kraju prawie 80% młodzieży cały czas korzysta z lekcji religia. Więc mówimy o absolutnej większości dzieci, które chodzą do naszych szkół.

Kościół katolicki, jak i bratnie kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej, ale także inne kościoły, które same prowadzą i odpowiadają za lekcje religii w szkoły, cały czas monitorują zarówno zapowiedzi Ministerstwa Edukacji, jak i podjęte konkretne zobowiązania. Ze strony katolickiej chciałem przypomnieć, że już w marcu na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski został powołany specjalny zespół Konferencji Episkopatu Polski do spraw kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej i jego głównym zadaniem, ten zespół jest prowadzony przez księdza biskupa Wieszława Osiala, przewodniczącego również Komisji Wychowania Konferencji Episzkopatu Polski. Ten zespół ma za zadanie i miał za zadanie ze strony Kościoła Katolickiego monitorowanie całej sytuacji.

Udało się doprowadzić do spotkania tego zespołu z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji,  i to dwa razy na prośbę strony katolickiej,  24 kwietnia i 15 maja tego roku. Oczywiście najwięcej emocji wzbudza rozporządzenie dotyczące wszystkich kościołów opublikowane 26 lipca tego roku dotyczące kwestii lekcji religii w szkole. To rozporządzenie naszym zdaniem, zdaniem kościołów zawiera bardzo liczne wady prawne. W związku z tym po licznych konsultacjach także w gronie specjalistów z prawa kanonicznego i prawa cywilnego, zarówno Kościół Katolicki, jak i Polska Rada Ekumeniczna zdecydowały się na przygotowanie specjalnej petycji, która dzisiaj rano po godzinie 10 została złożona w Sekretariacie I Prezes Sądu Najwyższego. 

W tych dwóch petycjach które, tak jak mówię, były między nami konsultowane, między Konferencją Episkopatu Polski i Polską Radą Ekumeniczną. Obydwie petycje zawierają prośbę do pani prezes o to, by wystąpiła z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia z 26 lipca 2024 roku z innymi aktami prawnymi.”

 

Piotr Janowicz Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Religia w Szkole: Konferencja Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna składa petycję do Sądu Najwyższego

Ks. Grzegorz Gięza: Rozporządzenie MEN stwarza realne zagrożenie utraty pracy przez część nauczycieli religii

Jednym z głównych zarzutów wysuwanych przez KEP jest fakt, że przy tworzeniu nowych przepisów ograniczono się jedynie do umożliwienia przedstawicielom Kościołów i innych związków wyznaniowych wyrażenia opinii. Tymczasem, zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, właściwy minister powinien działać „w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych” przy wydawaniu rozporządzeń dotyczących nauki religii w szkołach.

 

Ks. Grzegorz Gięza, dyrektor Biura Polskiej Rady Ekumenicznej:

„Prezydium Polskiej Rady Komunicznej podjęło decyzję o wystąpieniu z petycją i prośbą do pierwszej prezes sądu najwyższego Małgorzaty Manowskiej, aby korzystając z ustrojowej kompetencji, jaką posiada, niezwłocznie wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności rozporządzenia ministra edukacji z dnia 26 lipca 2024 roku zmieniającego rozporządzenie warunków sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach z odpowiednimi postanowieniami Konstytucji Rzeczypospolitej oraz między innymi utrzymanymi w mocy przepisami artykułu 12 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty.
Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Komunicznej także nauczają religii w systemie oświaty publicznej i takie działanie ma na celu zapobieżenie skutkom prawnym tego rozporządzenia.
Chciałbym powiedzieć tak naprawdę o dwóch kwestiach. Pierwszą, wydaje się podstawową kwestią podnoszoną w petycji jest tryb, w jakim zostało to rozporządzenie wydane. Artykuł 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1971 roku o systemie oświaty przewiduje, że minister właściwy do spraw oświaty i wychowania w porozumieniu z władzami kościoła rzymsko-katolickiego i polskiego autokefalicznego kościoła prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych określa w drodze rozporządzenia warunki i sposób wykonywania przez szkoły zadań, o których mowa w ust. 1 artykułu 12 Rzecznej Ustawy, czyli organizowanie nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach na życzenie uprawnionych osób. Oczywistym jest zatem, że również zmiany rozporządzenia wymagają zawarcia uprzednio stosowanych porozumień.
Tryb ten nie został zachowany, pomimo tego, że praktyka działania w porozumieniu stosowana była przez wszystkich ministrów edukacji przez ostatnie 30 lat. Ponadto przewidziany w rozporządzeniu miesięczny okres vacatio legis. W kontekście znanej organowi wydającemu trudnej sytuacji kadrowej w systemie szkolnictwa publicznego w Polsce nie odpowiada zasadzie racjonalności prawodawcy. Rozporządzenie z 2024 roku stwarza bowiem realne zagrożenie utraty pracy przez część nauczycieli religii bez realnej szansy zdobycia nowych kwalifikacji dydaktycznych w zakresie dyscyplin, wśród których występuje deficyt nauczycieli.
Według powszechnie dostępnych informacji w szkolnictwie publicznym brakuje około 20 tysięcy nauczycieli. Nie bez znaczenia jest również fakt, że publiczne szkoły i przedszkola planują kolejny rok szkolny ze znacznym wyprzedzeniem. Więc przewidywane w rozporządzeniu zmiany mogą zapewne i będą zapewne skutkować chaosem, który w konsekwencji również może prowadzić do ograniczenia dostępu do nauki religii i naruszać konstytucyjne prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.”

Religia w szkole: PROTEST STOWARZYSZENIA KATECHETÓW ŚWIECKICH

Religia w szkole. Komisja Wychowania Katolickiego KEP

Religia w szkole. Komisja Wychowania Katolickiego KEP: Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Edukacji naruszają prawo oświatowe i zasady pedagogiczne

Religia w Szkole: Konferencja Episkopatu Polski składa petycję do Sądu Najwyższego

Rzecznik Episkopatu: W sposób skrajny została naruszona zasada ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa

 

Ks. Gęsiak podkreślił, że takie działanie stanowi poważne naruszenie zasady lojalności państwa względem obywateli, co jest fundamentem demokratycznego państwa prawa. „Przy wydaniu tego rozporządzenia doszło do skrajnego naruszenia zasad, które powinny chronić zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa,” dodał rzecznik KEP.

 

Ks. Leszek Gęsiak SJ, Rzecznik Episkopatu Polski:

„Decydując się na wystąpienie z petycją do pierwszej prezes Sądu Najwyższego, prezydium Konferencji Episkopatu Polski kieruje się przekonaniem, że sprawa dotyczy istotnego interesu publicznego. To jest takich między innymi wartości jak poprawność legislacji, ochrona pracy, prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, oraz prawo dzieci i młodzieży do wychowania i opieki odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju. Przy wydaniu rozporządzenia ograniczono się do umożliwienia przedstawicielom zainteresowanych kościołów i innych związków wyrażenia opinii.

Tymczasem w artykule 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty wymaga się od właściwego ministra, aby wydając rozporządzenie określające warunki i sposób wykonywania przez szkołę zadań związanych z organizowaniem nauki religii działał, cytuję, w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych”.

Należy wskazać, że w sposób skrajny została naruszona zasada ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Zasada lojalności państwa względem obywateli, która postrzegana jest jako fundament zasady demokratycznego państwa, chodzi tu o artykuł II Konstytucji, oraz zasada ochrony pracy, dotyczy artykułu XXIV Konstytucji, w odniesieniu do katechetów, a w szczególności do katechetów świeckich, dla których praca w charakterze nauczyciela religii stanowi podstawę zabezpieczenia potrzeb materialnych, często zresztą nie tylko swoich, ale także i ich rodzin.

Kwestionowane rozporządzenie nie zawiera żadnych przepisów, które zapewniałyby katechetom stabilność zatrudnienia w sytuacji nagłej zmiany przepisów dotyczących warunków i sposobu organizowania nauki religii, która z konieczności przyniesie efekt w postaci znaczącego zmniejszenia zapotrzebowania na pracę nauczycieli religii. Co więcej, w swej wymowie tę stabilność kwestionuje, uzależniając możliwości kontynuowania przez nich zatrudnienia od czynników zupełnie od nich niezależnych. Ponadto nie sformułowano żadnych przepisów przejściowych, które ułatwiałyby katechetom dostosowanie się do nowej sytuacji. Przypomnijmy, że rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 roku, a zatem za kilkanaście dni.

Przepisy znowelizowanego rozporządzenia niedostatecznie szanują też konstytucyjnie gwarantowane Prawo rodziców do określenia kierunku wychowania i nauczania moralnego i religijnego ich dzieci, z zachowaniem oczywiście praw przysługujących samym dzieciom. Kolejna kwestia to fakt, że nauczanie religii katolickiej powinno być realizowane w zgodzie z programem opracowanym przez władzę kościelną. Istotne jest przy tym, że opracowane w tym trybie programy przewidują odrębne treści dla każdego poziomu nauczania, czyli dla każdej klasy.

Nauczanie w grupach międzyklasowych z natury rzeczy będzie nauczaniem realizowanym inaczej niż to zostało zaplanowane w programach opracowanych przez uprawnione do tego władze kościelne. To z kolei stanowi naruszenie artykułu 12 ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską.

Szerokie możliwości tworzenia grup międzyklasowych są ponadto sprzeczne z prawem dzieci i młodzieży do wychowania i opieki odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju oraz obowiązkiem dostosowania treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów, o czym mówi artykuł 1, pkt. 1, 3 i 5 ustawy prawo oświatowe. W przepisach rozporządzenia fakt ten jest jednak całkowicie pominięty.

Kończąc to przedstawienie punktów, wobec których została przygotowana petycja złożona przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski do I Prezes Sądu Najwyższego, chciałbym dodać, ze względu na nieodwracalność szkód, jakie może spowodować wejście w życie kwestionowanego rozporządzenia. A także z wymową argumentów przemawiających za jego wadliwością. Na podstawie art. 36 ustawy z dnia 30 listopada 2016 roku o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Wnieśliśmy ponadto o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego, o udzielenie wnioskowi zabezpieczenia przez zobowiązania ministra edukacji narodowej do zmiany rozporządzenia z dnia 26 lipca przez przesunięcie terminu jego wejścia w życie na 1 września 2025 roku, co, jak ufamy, powinno pozwolić Trybunałowi na spokojne rozpatrzenie sprawy.

Chciałem też poinformować, że obydwie petycje, zarówno petycja Polskiej Rady Ekumenicznej, jak i petycja złożona przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zostały również przekazane do wiadomości Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.”

 

Religia w SZKOLE: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich protestuje

Komisja Wychowania Katolickiego KEP o religii w szkole w Polsce

Religia w szkole: Petycję podpisało już ponad 35 tys. osób

Nasz podcast: Rozmowy w Akcji

wAkcji24.pl |Wiara | MNN żródło: KEP | Fot. Sąd Najwyższy w Warszawie Wikipedia Darwinek  | 22.08.2024

Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich – nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zainaugurował w połowie kwietnia 2025 r. działalność nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem tej inicjatywy jest analiza oraz...

Narodowy Marsz Życia z przesłaniem od papieża Franciszka!

Narodowy Marsz Życia już w tę niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku. To nie tylko wyraz poparcia dla fundamentalnej wartości, jaką jest życie ludzkie, ale także szczególny hołd złożony papieżowi Franciszkowi, który dzień wcześniej zostanie pożegnany podczas uroczystości...

Ludobójstwo Ormian. 110. rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu​

24 kwietnia 1915 roku to data, która na zawsze zapisała się w historii jako początek jednej z najtragiczniejszych kart XX wieku. Tego dnia w Imperium Osmańskim rozpoczęła się systematyczna eksterminacja chrześcijańskiej ludności ormiańskiej — wydarzenie, które...

Antonio Banderas – gwiazda kina jest katolikiem

Hiszpański aktor Antonio Banderas rozpoczął Wielki Tydzień w swoim rodzinnym mieście, Maladze, uczestnicząc w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Od wielu lat bierze udział w tradycyjnej procesji i mszy świętej w kościele San Juan, w którym został ochrzczony. Ubrany w...

Diana Paulińska: Seksualność to nie tylko akt fizyczny [wywiad w-Akcji]

Rozmowa z Dianą Paulińską psychologiem, seksuologiem, terapeutą, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Terapii IL SENSO,  prelegentką tegorocznej edycji konferencji “Córka Króla” w Strzegomiu [Wywiad ukazał się w numerze 2-3/2025 Miesięcznika Katolickiego...

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [RECENZJA]

"Mickey 17" to czarna komedia science fiction z 2025 roku, wyreżyserowana przez Bong Joon-ho, zdobywcę Oscara za film "Parasite". Film jest adaptacją powieści "Mickey 7" autorstwa Edwarda Ashtona. W rolach głównych występują Robert Pattinson jako Mickey Barnes, Naomi...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 4/2025: Anatomia linczu, Fundusz Kościelny i Kieran Culkin

Ukazał się kwietniowy numer miesięcznika katolickiego „w-Akcji”(4/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy,  ...

Opus Dei – najbardziej tajemnicza katolicka organizacja istnieje już 100 lat

Opus Dei od dekad budzi ciekawość i kontrowersje. Choć jest integralną częścią Kościoła katolickiego, dla wielu pozostaje tajemniczą organizacją, wokół której narosło wiele mitów. W 2028 roku minie dokładnie 100 lat od momentu, gdy jego założyciel, św. Josemaría...

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej...

Michał Kondrat: Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” skupia się na korzyściach płynących z pogłębiania relacji z Maryją [WYWIAD]

W kinach pojawił się nowy film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, który zrealizował Michał Kondrat. Słowa z tytułu obrazu są tymi, którymi Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Film przenosi widzów do czasów ewangelicznych i zbliża ich do...

Planned Parenthood w odwrocie. Klinika aborcyjna na Manhattanie idzie pod młotek

Planned Parenthood of Greater New York (PPGNY) ogłosiło decyzję o sprzedaży swojej jedynej kliniki na Manhattanie, mieszczącej się przy 26 Bleecker St. Placówka, która przez lata była miejscem modlitw organizowanych przez katolików pro-life, trafi na rynek...

Sąd Najwyższy: zmiana płci w dokumentach będzie łatwiejsza. Jakie będą konsekwencje?

Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała kontrowersyjną uchwałę, która zasadniczo ułatwia zmianę oznaczenia płci w aktach stanu cywilnego. Dotychczas zmiana płci w dokumentach odbywała się poprzez proces sądowy, gdzie trzeba było wykazać podstawy do takiej decyzji. Teraz...

Jest nas coraz więcej! Rośnie liczba katolików na świecie

Rośnie liczba katolików na świecie – w 2023 roku ich liczba wyniosła 1,406 miliarda, co oznacza wzrost o 1,15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy rozwój Kościół katolicki odnotował w Afryce, gdzie liczba wiernych wzrosła o 3,3%, podczas gdy Europa mierzy się...

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Trzeba walczyć o każde życie

Adopcja Dziecka Poczętego to szczególna forma duchowego wsparcia dzieci nienarodzonych, które znajdują się w niebezpieczeństwie utraty życia. Poprzez codzienną modlitwę i dobrowolne zobowiązania, osoby podejmujące tę inicjatywę wyrażają troskę o życie najbardziej...

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Ks. Stanisław Streich niebawem stanie się błogosławionym. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Kadry życia", który stanowi hołd dla nowego błogosławionego, ks. Stanisława Streicha. Celem inicjatywy jest...

MAX. Czy animacja może opowiedzieć o św. Maksymilianie Kolbe?

MAX: Od 17 kwietnia kolumbijskie kina Cinemark i Royal Films rozpoczynają emisję animowanego filmu „MAX”, który przedstawia życie św. Maksymiliana Kolbe – polskiego księdza zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Czy animacja może dobrze...

Córka Króla: Jak głęboko wejść w relację z Bogiem?

W minioną sobotę (15.03.2025 r.)  Strzegomska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Arka, z pomocą zaprzyjaźnionych wspólnot „Dzieci Żyjącego Boga” ze Świebodzic oraz „Agape” z Wałbrzycha, zorganizowała prawdziwą ucztę dla kobiecych serc. 15 marca  Strzegomskie Centrum...

Biskup Ignacy Krasicki jakiego mało kto zna

14 marca, w 1801 roku, zmarł Ignacy Krasicki – książę biskup warmiński i arcybiskup gnieźnieński. Dziś jest najbardziej znany jako pisarz, autor bajek i poematów.  Biskup Ignacy Krasicki dał się poznać także jako mąż stanu, utalentowany polityk, historyk,...

Czy wiesz kim jesteś? Konferencja „Córka Króla” w Strzegomiu przypomina kobietom o ich znaczeniu

Konferencja „Córka Króla” to niezwykłe wydarzenie, które gromadzi kobiety pragnące pogłębić swoją wiarę, doświadczyć Bożej obecności i znaleźć siłę w relacji z Nim. To okazja, by zatrzymać się na chwilę w codziennym zabieganiu, wsłuchać się w inspirujące świadectwa i...

Juliusz Erazm Bolek „Wieża Poezji”. Wyjątkowa wystawa w galerii przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego

Czy poezja może wyjść poza karty książek i stać się częścią codzienności? W Galerii Wieża przy Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie już 14 marca 2025 roku otworzy się niezwykła wystawa "Wieża Poezji", prezentująca twórczość Juliusza Erazma Bolka – poety,...