Relikwie bł. Bartolo Longo trafiły do parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, wzbogacając duchowe dziedzictwo tej wspólnoty. Bartolo Longo to postać niezwykła – konwertyta, który z wielką gorliwością poświęcił swoje życie szerzeniu modlitwy różańcowej. To właśnie on był inicjatorem budowy słynnego Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, które dziś jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych we Włoszech. Jest również autorem Nowenny Pompejańskiej – modlitwy uznawanej za wyjątkowo skuteczną i znanej dziś na całym świecie.
Relikwie bł. Bartolo Longo w Diecezji Świdnickiej!
Relikwie bł. Bartolo Longo dotarły do Diecezji Świdnickiej, a dokładnie do Wałbrzycha!
W symbolicznym dniu 8 maja 2025 roku, kiedy obchodzony jest odpust Madonny Pompejańskiej, wybrano nowego papieża – Leona XIV. Podczas swojego pierwszego publicznego wystąpienia Ojciec Święty powiedział: „Dziś jest dzień Supliki do Matki Bożej Pompejańskiej. Nasza Matka Maryja chce zawsze iść z nami, być blisko, pomagać nam swym wstawiennictwem i swą miłością. Dlatego chciałbym pomodlić się razem z wami. Módlmy się wspólnie za tę nową misję, za cały Kościół, o pokój na świecie. Prośmy o tę specjalną łaskę Maryję, naszą Matkę.”
Wyrazem jego maryjnej duchowości było również umieszczenie obrazu Matki Bożej z pompejańskiego sanktuarium przy ołtarzu podczas inauguracji jego pontyfikatu jako 267. następcy św. Piotra. Dzięki zaangażowaniu Pana Marka Wosia – gorliwego propagatora modlitwy pompejańskiej w Polsce – parafia w Wałbrzychu otrzymała relikwie bł. Bartolo Longo od kustosza sanktuarium w Pompejach, arcybiskupa Tommaso Caputo.
Dzięki życzliwości i pomocy P. Marka Wosia wielkiego propagatora nabożeństwa do Matki Bożej Pompejańskiej w Polsce w 2019 roku otrzymaliśmy od Kustosza Sanktuarium w Pompejach abpa Tommaso Caputo relikwie budowniczego sanktuarium bł. Bartolo Longo apostoła różańca, przyjaciela Leona XIII (1841-1926). To dzięki temu świętemu papież Leon XIII (papież w latach 1978-1903) ogłosił wiele encyklik o różańcu, w tym encyklikę Octobri mense (1891), w której papież ogłasza październik miesiącem różańca.- czytamy we wpisie na Facebooku parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu.
Relikwie bł. Bartolo Longo w Diecezji Świdnickiej!
Błogosławiony Bartolo Longo – Apostoł Różańca Świętego
Bartolo Longo urodził się 10 lutego 1841 roku w Latiano, na południu Włoch, w religijnej rodzinie, która od najmłodszych lat wprowadzała go w życie duchowe i nauczyła modlitwy różańcowej.
Po ukończeniu szkół podstawowej i średniej podjął studia prawnicze na uniwersytetach w Neapolu i Lecce, które zakończył z tytułem doktora. W trakcie studiów oddalił się jednak od wiary i zafascynował się spirytyzmem, który był wówczas modny. Wszedł głęboko w praktyki okultystyczne, do tego stopnia, że przyjął „święcenia” jako „kapłan szatana”. W tym czasie otwarcie drwił z Kościoła katolickiego i religii.
Punktem zwrotnym w jego życiu była przyjaźń z profesorem Vincenzo Pele oraz spotkanie z dominikaninem o. Albertem Radeute. Pod ich wpływem nawrócił się i zdecydował radykalnie zmienić swoje życie. Porzucił dobrze zapowiadającą się karierę prawniczą i oddał się służbie Bogu. W swoim sercu usłyszał wezwanie:
„Jeżeli pragniesz spokoju duszy i kiedyś jej zbawienia, rozszerzaj nabożeństwo Różańca Świętego, bo ten, kto to czyni, nigdy nie zginie” – było to przesłanie, jakie Matka Boża przekazała św. Dominikowi.
W odpowiedzi Bartolo przysiągł: „Jeżeli Twoja obietnica, Matko, jest prawdziwa, to na pewno odzyskam upragniony spokój sumienia i będę zbawiony, bo nie opuszczę tej krainy, dopóki nie rozszerzę Twego nabożeństwa różańcowego stąd jak najdalej.”
Pozostał wierny tej obietnicy. Jako świecki tercjarz dominikański przyjął imię brat Rosario. Rozpoczął szerzenie katechezy i modlitwy różańcowej wśród mieszkańców okolic Pompejów. 13 października 1875 roku sprowadził do zaniedbanej parafii obraz Matki Bożej Różańcowej, który nazwał „narzędziem do realizacji jednego z największych zamierzeń Bożego Miłosierdzia”. Ten gest zapoczątkował duchowe odrodzenie tamtejszej społeczności.
Relikwie bł. Bartolo Longo w Diecezji Świdnickiej!
Bartolo Longo i budowa sanktuarium w Pompejach
Wraz ze swoją żoną, hrabiną Marianną de Cusco, zbudował w Pompejach imponujące sanktuarium, które do dziś jest celem pielgrzymek milionów wiernych. Bartolo Longo zainicjował też liczne dzieła charytatywne – zakładał sierocińce, domy dla dzieci więźniów, szkoły, żłobki i warsztaty pracy. Dzięki jego zaangażowaniu na ruinach starożytnego miasta powstało nowe – poświęcone Królowej Różańcowej, odwiedzane rocznie przez około 4 miliony pielgrzymów.
Pisał książki o historii różańca, modlitewniki i nowenny. Założył też zgromadzenie Sióstr Różańca Świętego i czasopismo „Różaniec Nowej Pompei”, za pomocą którego głosił cześć dla Maryi i świadectwa otrzymanych łask. Bartolo Longo, dawny satanista i przeciwnik Kościoła, stał się gorliwym czcicielem Maryi i niestrudzonym apostołem różańca. Zmarł 5 października 1926 roku w wieku 85 lat. Jego grób oraz grób jego żony znajdują się w krypcie pompejańskiego sanktuarium.
Obietnica Matki Bożej, że ten, kto szerzy różaniec, będzie zbawiony, spełniła się – 26 października 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Bartolo Longo błogosławionym.
Czy wiesz ile miejsc kultu błogosławionego Bartolo Longo mamy w Polsce? Do tego spisu dołączył Wałbrzych!
Na stronie pompejanska.krolowa.pl opublikowano mapę pokazującą miejsca kultu bł. Bartolo Longo. Na stronie czytamy:
Nasze wieloletnie badania połączone z wyjazdami dowodzą, że kult Matki Bożej Pompejańskiej był rozpowszechniony już przed wiekiem, o czym świadczą liczne, choć nieco zapomniane ołtarze z Jej wizerunkiem. Są w Polsce parafie, które przez wiele lat nie były świadome, że mają w ołtarzu głównym wizerunek Madonny z Pompejów! Nastomiast rozpowszechnianie kultu Bartola Longo rozpoczęło się w 2003 roku i rozwinęło w naszej redakcji.
W czasopiśmie „Królowa Różańca Świętego” (numer 74/75) opublikowałem listę miejsc wraz z mapką. Umieściłem na niej parafie pw. Matki Bożej Pompejańskiej, kościoły z ołtarzami (głównymi lub bocznymi), kapliczki oraz miejsca, gdzie znajdują się relikwie Bartola Longo.

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska |źródło: DAI24, pompejanska.krolowa.pl |obrazy: mapa Nowenna Pompejańska FB| 23.05.2025