Maksymiliany 2024. Wrocław po raz dziewiąty stał się centrum kina chrześcijańskiego, goszcząc 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło twórców, krytyków filmowych, duchownych i miłośników kina z różnych zakątków świata, którzy przez kilka dni mogli wspólnie celebrować sztukę filmową niosącą wartości dobra, piękna i prawdy. Tegoroczna edycja okazała się pełna wzruszeń, refleksji oraz inspirujących spotkań.

Maksymiliany 2024 rozdane

Maksymiliany 2024. Uroczyste otwarcie festiwalu

Galę otwarcia poprowadzili z humorem i klasą znani prowadzący Marta Dzwonkowska i Jerzy Skoczylas. Podkreślili, że przyszłoroczna edycja będzie jubileuszowa, zachęcając do śledzenia tego wyjątkowego festiwalu. Motto tegorocznej odsłony, „…I niech Mnie naśladuje!” z Ewangelii według św. Marka, stało się inspiracją dla pokazów i dyskusji towarzyszących wydarzeniu. Wspaniałą atmosferę wieczoru dopełniły występy muzyczne Malwiny Rabendy-Duszyńskiej (skrzypce i wokal) oraz Michała Hadasika (pianino), które wprowadziły publiczność w stan refleksji i duchowego uniesienia. Niespodzianką wieczoru były także wykonania utworów przez samych prowadzących. 

Jacek Komuda „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Historia jako ostrzeżenie?

Jakie błędy popełniła Pierwsza Rzeczpospolita? Czy można było uniknąć jej upadku? Czy przeszłość może być ostrzeżeniem dla współczesnych elit politycznych i społecznych? Nowa książka Jacka Komudy „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” nie tylko stawia te...

Maksymiliany 2024 rozdane

Maksymiliany rozdane. Kto otrzymał nagrody i wyróżnienia?

Gala finałowa, będąca zwieńczeniem festiwalu, przyniosła wzruszające momenty oraz wręczenie prestiżowych nagród. Statuetkę Maksymiliana w kategorii „Film, który zmienia życie” zdobył „W intencji pokoju” w reżyserii Jerzego Szkamruka. Laureat otrzymał także upominek od Prezydenta RP – eleganckie wieczne pióro.  

W kategorii dokumentalnej Nagrodę Publiczności zdobyły filmy:  

– „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach” w reżyserii Jacka Międlara,  

– „Miało nie żyć” autorstwa Krzysztofa Kasprzaka  

Najlepszym filmem fabularnym w głosowaniu publiczności został „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, który poruszył widzów głęboką i przejmującą historią.  

Jury przyznało także nagrody główne oraz wyróżnienia:  

– W kategorii filmów fabularnych główną nagrodę zdobył „Przejście” Michaela Spieriga, a wyróżnienie przyznano filmowi „Złowrogi” w reżyserii Chucka Konzelmana i Cary’ego Solomona.  

– Wśród filmów dokumentalnych nagroda główna trafiła do „Tętna” Jana Sobierajskiego, a wyróżnienia otrzymały produkcje: „Maryja. Matka ludzkości” (reż. Andres Garrigo, Pablo Moreno) oraz „Miało nie żyć” Krzysztofa Kasprzaka.  

Podziękowania popłynęły do patronów i mecenasów wydarzenia, w tym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Arcybiskupa Józefa Kupnego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wsparcie finansowe i organizacyjne, m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, pozwoliło stworzyć wydarzenie na najwyższym poziomie.   Gala zakończyła się wspólnym zdjęciem laureatów, organizatorów i zaproszonych gości. Występy muzyczne oraz serdeczne pożegnanie prowadzących na długo pozostaną w pamięci uczestników. Marta Dzwonkowska i Jerzy Skoczylas zaprosili wszystkich na przyszłoroczną, jubileuszową 40. edycję Festiwalu Maksymiliany, która odbędzie się w 2025 roku.  

Maksymiliany

W dniach 7–12 grudnia Wrocław stał się centrum kina pełnego wartości i sztuki. Tegoroczna edycja, kontynuująca tradycję Festiwalu Filmów Niepokalanów, przyjęła formę hybrydową, co umożliwiło uczestnictwo zarówno online, jak i na żywo podczas finałowego wydarzenia.

Od 7 do 11 grudnia można było oglądać filmy konkursowe na stronie maksymiliany.pl. Wystarczyło się zarejestrować, podając jedynie adres e-mail, aby cieszyć się darmowym dostępem do wyjątkowych dzieł filmowych, które poruszają i inspirują zarówno treścią, jak i artystycznym wykonaniem. 

Tegoroczny festiwal przyciągnął rekordową liczbę zgłoszeń z całego świata. W konkursie znalazły się zarówno polskie, jak i międzynarodowe premiery, ukazujące różnorodne spojrzenia na wartości chrześcijańskie i uniwersalne. Mimo trudności związanych z brakiem dofinansowania, organizatorzy podkreślają, że poziom artystyczny pozostaje niezwykle wysoki.

Czy Fatima jeszcze kryje jakieś tajemnice???

W sercu Portugalii, w małej wiosce Fatima, w 1917 roku miało miejsce jedno z najbardziej znanych objawień maryjnych w historii Kościoła katolickiego. Troje prostych, pasterskich dzieci – Łucja oraz jej kuzyni Hiacynta i Franciszek  – doświadczyło czegoś, co na zawsze...

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | źródło: maksymiliany.pl/EWTN| 17.12.2024