Kontrowersyjna świątynia w Warszawie. Pod koniec czerwca 2024 roku w Warszawie na Białołęce oficjalnie oddano do użytku nowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pompejańskiej. Świątynia, poświęcona przez biskupa Romualda Kamińskiego 29 czerwca, powstała przy ulicy Myśliborskiej 28 z inicjatywy Diecezji Warszawsko-Praskiej. Jej projekt wyróżnia się odważną i minimalistyczną architekturą, która wywołuje mieszane odczucia wśród wiernych.  

Kontrowersyjna świątynia w Warszawie. Czy tak będą teraz wyglądać Kościoły?

Kontrowersyjna świątynia w Warszawie. Minimalizm zamiast tradycji

Nowy kościół zrywa z klasycznym wizerunkiem obiektów sakralnych – brak w nim dzwonnicy czy krzyża na dachu. Zamiast tego uwagę przyciągają surowe betonowe fasady i wąskie, nieregularnie rozmieszczone okna. Jedynymi elementami wskazującymi na sakralny charakter budynku są przeszklony krzyż oraz mały mur z napisem „Parafia Matki Bożej Pompejańskiej”.  

Przy ulicy Myśliborskiej 28 na warszawskiej Białołęce znajduje się parafia Matki Bożej Pompejańskiej – druga w Polsce nosząca to wezwanie. Wspólnota liczy około 5000 wiernych, a jej pierwszym proboszczem od 2019 roku jest ks. Roman Kot.  

Od frontu posesji stoi tymczasowa kaplica, obok której umieszczono duży krzyż. Jest to stary barak o wąskiej, wydłużonej formie, z przedsionkiem i wejściem od południa. Budynek ma swoją historię – podczas II wojny światowej pełnił funkcję szpitala polowego.  

W kaplicy znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Różańcowej z Pompejów. Dzieło przedstawia Maryję siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. Obok widnieją św. Dominik, który otrzymuje różaniec od Jezusa, oraz św. Katarzyna, której różaniec wręcza Maryja. Matkę Bożą otacza korona z 12 gwiazd.  

W głębi działki, o powierzchni około 3000 m², zbudowano nowoczesny kościół wraz z plebanią, które razem tworzą spójną bryłę na planie litery L. Projekt autorstwa pracowni Mes Projekt uwzględnił ograniczoną przestrzeń, co wymagało dopasowania budowli do istniejącej zabudowy.  

Kościół jest wolnostojącym, podpiwniczonym obiektem. W części świątyni znajduje się jednoprzestrzenna nawa z emporą (chórem) i ołtarzem, do której prowadzi przeszklona, nieogrzewana kruchta od strony południowej. W części parteru zaplanowano zakrystię i kancelarię parafialną, natomiast piętra przeznaczono na mieszkania dla księży. Na kondygnacji podziemnej umieszczono garaż, pomieszczenia techniczne oraz wielofunkcyjną salę z zapleczem sanitarnym.  

Elewacja kościoła wyróżnia się surowym betonem, urozmaiconym wąskimi, nieregularnymi pasami okien. Dwa z nich, przy wejściu, tworzą kształt krzyża. Współczesny i minimalistyczny charakter budynku wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne. Do wnętrza prowadzi oszklona, nieogrzewana kruchta umieszczona w rogu budynku. 

Projekt obejmował także zagospodarowanie terenu wokół kościoła. W budynku znalazły się wielofunkcyjne sale i pomieszczenia sanitarne, a podziemny parking zapewnia wygodę użytkownikom. Te praktyczne rozwiązania, choć innowacyjne, stały się przedmiotem gorącej debaty.  

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Kontrowersyjna świątynia w Warszawie. Czy tak będą teraz wyglądać Kościoły?

Kontrowersyjna świątynia w Warszawie. Opinia publiczna jest podzielona

Nowoczesna forma kościoła wywołała dyskusję wśród Polaków. Część parafian docenia minimalistyczny i funkcjonalny styl budowli, uznając go za krok w stronę współczesnych potrzeb wspólnoty. Inni krytykują jego wygląd, twierdząc, że przypomina bardziej biurowiec lub bank niż miejsce kultu religijnego.  Poniżej przedstawiamy kilka wypowiedzi internautów:

– Lubię ten modernizm w architekturze sakralnej. Jak tylko dam radę to wybiorę się zobaczyć to wnętrze. O ile świątynie barokowe potrafią wzbudzić zachwyt architekturą i wystrojem, to dobrze urządzony modernizm potrafi stworzyć atmosferę skupienia bo ma minimalistyczny wystrój jak np kaplica w Ronchamp projektu LeCorbusiera. Barok dobry był w baroku. Zobaczę jak jest tutaj.

-Piękna bryła. Już jestem ciekaw wnętrza

-Robią wielkie, wysokie budowle z przepychem to źle – zrobili w końcu nowoczesny, prosty budynek również źle. Człowiek zawsze zawistny będzie, jak nie będzie coś zgodnego z jego poglądami, przykre. Jak dla mnie piękny kościół i chętnie zobaczę go w środku.

Nowoczesny kościół Matki Bożej Pompejańskiej przy ulicy Myśliborskiej na warszawskiej Białołęce to wyjątkowy przykład współczesnej architektury sakralnej. Łączy w sobie minimalizm, funkcjonalność i odważne podejście do tradycyjnej formy świątyni. Zarówno przeszklony krzyż, surowe betonowe elewacje, jak i brak klasycznej dzwonnicy wywołują dyskusje wśród wiernych i mieszkańców okolicy.  

Mimo różnorodnych opinii budowla spełnia swoje główne zadanie – staje się miejscem modlitwy, wspólnoty i duchowego wsparcia. Jej powściągliwy, a zarazem nowoczesny charakter przypomina, że Kościół może dostosować się do zmieniających się potrzeb współczesnego społeczeństwa, nie tracąc przy tym swojego sakralnego wymiaru. 

wAkcji24.pl | Wiara |Maria Nicińska, obraz: Facebook: Scholka przy Parafii pw. Matki Bożej Pompejańskiej|  23.12.2024

2024 – Rok opiłowywania katolików w Polsce [PODSUMOWANIE]

Rok 2024 zapisze się w historii Polski jako czas intensywnych napięć na linii państwo–Kościół katolicki. Działania rządu, określane przez polityków rządzącej koalicji jako "opiłowywanie" katolików, wywołały liczne kontrowersje i protesty wśród wiernych oraz hierarchów...