Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły. W jakiej sprawie? Z dniem 1 lipca 2025 roku rozpocznie działalność nowy, wspólny ośrodek formacyjny alumnów diecezji świdnickiej i legnickiej. Będzie on funkcjonował we Wrocławiu, w budynku należącym do ojców franciszkanów przy alei Kasprowicza.

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły. Wspólny ośrodek formacyjny dla alumnów

O decyzji  poinformowano podczas święceń kapłańskich w Świdnicy. Biskup Marek Mendyk ogłosił, że nowy model formacji zastąpi dotychczasową współpracę z Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Komunikat w tej sprawie odczytał ks. Arkadiusz Chwastyk, kanclerz Świdnickiej Kurii. W dokumencie podkreślono, że zmiany wynikają z potrzeby dostosowania kształcenia kleryków do aktualnych wyzwań duszpasterskich, w tym do realiów zmniejszającej się liczby duchowieństwa i zmieniającego się funkcjonowania parafii.

Nowym ośrodkiem kierować będzie ks. dr Tomasz Metelica z diecezji legnickiej, który do tej pory odpowiadał za etap propedeutyczny w seminarium świdnickim. Jako wicerektor wspierać go będzie ks. Piotr Gołuch, a funkcję ojca duchownego obejmie ks. Krzysztof Mielnik – obaj pochodzą z Diecezji Świdnickiej. Sam etap propedeutyczny pozostanie w Świdnicy, pod opieką ks. Mariusza Maluszczaka.

Wind Trees – sztuczne drzewa zamiast wiatraków? Produkują prąd, nie przeszkadzają ludziom i nie zabiją ptaków

Sztuczne drzewa, znane jako Wind Trees, to nowatorska alternatywa dla tradycyjnych turbin wiatrowych. Ciche, bezpieczne dla ptaków i estetyczne, mogą zrewolucjonizować miejską energetykę odnawialną.Sztuczne drzewa, znane jako Wind Trees, to nowatorska alternatywa dla...

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły

Wspólny ośrodek formacyjny dla alumnów. Biskup Marek Mendyk: Było to potrzebne przede wszystkim ze względu na organizację studiów teologicznych

Biskup Marek Mendyk wyraził wdzięczność arcybiskupowi Józefowi Kupnemu, metropolicie wrocławskiemu, za wcześniejszą zgodę na formację świdnickich alumnów we Wrocławiu. Zaznaczył, że było to niezbędne z uwagi na przepisy Stolicy Apostolskiej, wymagające odpowiedniej liczby studentów teologii. Podziękował również wszystkim formatorom i wykładowcom Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu za wysoki poziom nauczania i wsparcie rozwoju przyszłych kapłanów.

Dziękuję Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Kupnemu, metropolicie wrocławskiemu, za wyrażoną przed trzema laty zgodę, aby nasi alumni dołączyli do formacji w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu i tam przygotowywali się do posługi kapłańskiej w naszej diecezji. Było to potrzebne przede wszystkim ze względu na organizację studiów teologicznych, które zgodnie z obecnymi wytycznymi Stolicy Apostolskiej powinny obejmować grupę przynajmniej 30 studentów.

Dziękuję wszystkim formatorom Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu za oddaną posługę i prowadzenie formacji powierzonych im alumnów. Dziękuję również Papieskiemu Wydziałowi Teologicznemu we Wrocławiu za wysoki poziom kształcenia naszych kleryków oraz możliwość ich naukowego rozwoju. (…) Proszę wszystkich Diecezjan o gorliwą modlitwę za nasze seminarium, za przełożonych i kleryków oraz o nowe powołania do służby Bożej w Kościele biskup świdnicki Marek Mendyk.

Do parafii Diecezji Świdnickiej przesłano specjalny list z informacją o zmianach, który ma zostać odczytany 1 czerwca 2025 roku podczas niedzielnych nabożeństw.

Siostry i Bracia! W dniu święceń prezbiteriatu pochylamy się nad tajemnicą powołania kapłańskiego, które jest ogromną wartością dla naszego Kościoła diecezjalnego. Wiemy, że czas od rozpoznania powołania aż do otrzymania święceń to ważny okres w życiu mężczyzny, który otrzymuje formację w seminarium duchownym i na studiach teologicznych. (…) Trzy lata pozwoliły nam, jako wspólnocie diecezjalnej, przemyśleć nasze potrzeby, określić cele, do których powinna zmierzać formacja seminaryjna, a także zdefiniować kierunek nabierania tożsamości diecezjalnej przez naszych alumnów. Będą oni bowiem posługiwali w zmieniającej się rzeczywistości, w której zmniejszająca się liczba duchowieństwa będzie wymagała nowego podejścia w kapłańskiej posłudze oraz w funkcjonowaniu parafii – biskup Marek Mendyk

7 pomysłów na wakacje po katolicku

Wakacje to czas, który możemy przeznaczyć na odpoczynek i regenerację sił. Dla osób wierzących jest to również doskonała okazja, aby pogłębić swoją wiarę i nawiązać bliższą relację z Bogiem. Oto kilka pomysłów na wakacje po katolicku, które mogą stać się prawdziwym duchowym przeżyciem.

Diecezja Świdnicka i Diecezja Legnicka łączą siły

Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy. Etap propedeutyczny

Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy od początku swojej działalności współpracuje z wybitnymi profesorami teologii, filozofii i duchowości, którzy mają za zadanie przygotować przyszłych księży do posługi duszpasterskiej w wymagających czasach. To między innymi ks. prof. dr hab. Dominik Ostrowski, który pełni funkcję rektora seminarium. 

W 2022 roku metropolita wrocławski, ks. Józef Kupny, ogłosił decyzję o połączeniu seminariów archidiecezji wrocławskiej oraz diecezji legnickiej i świdnickiej. Powodem tej decyzji była malejąca liczba kandydatów do kapłaństwa. Jednak nie oznaczało to zamknięcia seminariów w Legnicy i Świdnicy. Ustalono, że seminarium w Świdnicy będzie prowadziło rok propedeutyczny (przygotowawczy) dla kleryków z kilku diecezji. W rezultacie, od dwóch lat kandydaci na księży spędzają pierwszy rok formacji w Świdnicy, a kolejne sześć lat w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, na Ostrowie Tumskim.

W roku akademickim 2024/2025 etap propedeutyczny na Dolnym Śląsku rozpoczęło 10 kandydatów. 

Pierwszy rok to etap kładzenia fundamentów pod formację ludzką i pod życie duchowe. Ja mówię często o tym okresie tak: zanim ktoś zacznie uczyć się na księdza, to ważne, żeby nauczył się być człowiekiem. Stawiamy na rozeznanie, na ludzką dojrzałość, na obowiązki, na umiejętność dysponowania czasem. Stawiamy na formację duchową, czyli żywą relację z Jezusem –  ks. Tomasz Metelica, prefekt etapu propedeutycznego dla Gościa Niedzielnego. .

Kościół w XXI wieku: święci idą do VR. Wirtualne spotkanie z bł. Carlo Acutisem

Jak wygląda Kościół w XXI wieku? Carlo Acutis, młody błogosławiony, który zasłynął swoją wiarą i cyfrową pasją, staje się bohaterem pierwszego na świecie doświadczenia VR poświęconego świętości. Projekt zadebiutował podczas Purpose Fest 2025 w Sydney i ma na celu...

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | źródło: DAI24, obraz: Ideogram  | 27.05.2025