Odpoczynek w zabieganym świecie. Zwykle poucza się o wartości i istocie pracy. Oczywiście jest ona niezwykle istotna. Pozwala nam na zarobienie pieniędzy, utrzymanie się, a nawet na realizowanie się w danej dziedzinie! Praca jest oczywistą koniecznością, ale Bóg powiedział człowiekowi też “odpoczywaj”. 

Papież Franciszek przypomina nam o odpoczynku

 odpoczynek papież Franciszek

Źródło: print screen/ VATICAN NEWS/YOUTUBE.COM

W swoim rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański papież Franciszek przestrzegał przed nadmierną aktywnością i nawiązał do słów Pana Jezusa z niedzielnej Ewangelii (Mk 6, 30-34):

 „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (w. 31). 

Zaznaczył, że Jezus przejmuje się zmęczeniem swoich uczniów i nie chce, aby stali się ofiarami nadmiernej aktywności. „Strzeżmy się dyktatury działania!” – zaapelował papież.

Papież Franciszek podkreślił, że Jezus łączy odpoczynek z litością. 

„Można mieć litościwe spojrzenie, które jest zdolne dostrzegać potrzeby drugiego człowieka, jedynie wtedy, gdy nie jesteśmy ogarnięci pośpiechem, gdy nasze serce nie jest trawione gorączką działania, jeżeli potrafimy się zatrzymać, żeby spotykać i wysłuchiwać tych, którzy są wokół nas”– zaznaczył papież Franciszek.

Papież Franciszek zachęcił, aby korzystając z letniego odpoczynku, zwolnić tempo, kontemplować przyrodę i spędzać czas z ukochanymi osobami, nie zaniedbując przy tym dialogu z Bogiem. 

„To sprawi, że staniemy się bardziej troskliwi i zdolni do litości” – stwierdził papież.

Na zakończenie Franciszek wezwał: Niech Najświętsza Panna pomaga nam „odpoczywać w Duchu” również pośród wszystkich codziennych zajęć oraz być dyspozycyjnymi i litościwymi w stosunku do innych.

Cytaty papieża Franciszka z niedzielnej modlitwy Anioł Pański: vatican.va

Odpoczynek a niekończący się wyścig

papież Franciszek odpoczynek

 

W dzisiejszym świecie jesteśmy nieustannie zabiegani, pochłonięci pracą i uzależnieni od ciągłego bycia online. Nasze życie przypomina niekończący się wyścig, w którym trudno znaleźć chwilę na wytchnienie. Zamiast cieszyć się małymi radościami dnia codziennego, wpadamy w pułapkę nieustannej gonitwy za kolejnymi celami i obowiązkami. W tym nieprzerwanym pędzie często zapominamy o potrzebie odpoczynku, regeneracji i troski o własne zdrowie psychiczne. Warto zatrzymać się na moment, oderwać od ekranów, odetchnąć głęboko i poświęcić czas na relaks. Tylko w ten sposób możemy naprawdę zadbać o siebie i odzyskać równowagę.

Powołani do pracy i odpoczynku

Bywa, że pobyt Adama i Ewy w Edenie wyobrażamy sobie jako sielankę, bez obowiązków czy konieczności pracy, ale Bóg stworzył człowieka i osadził w ogrodzie Eden, aby tam pracował. Pobyt w Raju nie był leniuchowaniem w  pięknych okolicznościach przyrody.

„Pan Bóg zatem wziął człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden,

aby uprawiał go i doglądał” (Rdz 2,15).

W ten sposób zostaliśmy zaproszeni do swego rodzaju partnerstwa w Dziele Stworzenia. Człowiek został bowiem stworzony, aby panował nad rybami morskimi, ptakami, bydłem i innymi zwierzętami. Panował, czyli dbał i troszczył się o cały świat. Tak pojmowana praca jest także drogą do samodoskonalenia się  i rozwoju indywidualnego oraz wspólnotowego. 

 Czym jest odpoczynek?

Odpoczynek jest dla nas czasem na oddech, relaks, zajęcie się czymś dobrym i pięknym, na co w ferworze pracy nie mamy czasu. Jest to coś, czego potrzebujemy i na co zdecydowanie zasługujemy. 

Spójrzmy na radość dzieci, które cieszą się na wakacje, na dorosłych, którzy z ekscytacją planują urlop. Odpoczynek jest czymś pięknym. Odpoczywajmy, ponieważ i Pan Bóg odpoczął po sześciu dniach pracy nad stworzeniem świata. Oddech od pracy jest przykazaniem służącym dobru człowieka, jest to zapisane na pierwszej tablicy Dekalogu, ale chodzi tutaj także o właściwe traktowanie Boga. 

Na początku był szabat, a potem chrześcijańska niedziela, która jest dniem zmartwychwstania Zbawiciela oraz Zesłania Ducha Świętego. Dzień ten zyskuje dodatkowe znaczenie. „Jako «dzień pierwszy» dzień Zmartwychwstania Chrystusa przypomina o pierwszym stworzeniu. Jako «dzień ósmy», który następuje po szabacie, oznacza nowe stworzenie zapoczątkowane wraz ze Zmartwychwstaniem Chrystusa” (KKK 2174). Sens jednak pozostaje ten sam. 

Przez wzgląd na Boga należy pozwolić sobie na odpoczynek i oderwanie się od wiru obowiązków, by móc spojrzeć w niebo, na swoich bliźnich, a także własną duszę, zadbać o relację z Bogiem, uczynić coś dobrego i pozwolić sobie na relaks. Jest to przykazanie dla nas, które ma w sobie swoiste piękno!

YouTube player

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 23.07.2024

Krzysztof Kotowicz: Święty, który przestrzegał przed halucynacjami świata

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Co św. Ireneusza łączy z halucynacjami sztucznej inteligencji? Czy można zachować wierność nauce Kościoła i jednocześnie dostosowywać się do świata?   Św. Ireneusz przyszedł na świat 1890 lat temu. Może...

Ks. Jakub Klimontowski: Serce i Miłosierdzie – dwa oblicza jednej Miłości

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W czerwcu Kościół katolicki w sposób szczególny oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – Sercu, które „tak bardzo umiłowało ludzi”. W Polsce jednak równie silnie rozbrzmiewa echo...

Krzysztof Kotowicz: Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”, czyli komentarz do kończącego się roku szkolnego 2024/2025

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Politycy mieniący się postępowymi i racjonalnymi zwolennikami demokracji wytaczają działa przeciw nauce religii w szkołach oraz maturze z matematyki. Dzieje się to w czasie, gdy astronauta z Polski sięga po...

Paweł Pliszka: Cyfrowe wykluczenie. Czy mogą istnieć ludzie bez smartfonów?

Paweł Pliszka w swoim przenikliwym artykule, który publikuje Agencja Informacyjna, ukazuje, jak cyfryzacja relacji między sieciami handlowymi a klientami prowadzi do nowej formy segregacji – cyfrowe wykluczenie. Coraz częściej to nie lojalność, lecz dostęp do...

Umowy handlowe zamiast naiwności. Anneleen Van Bossuyt: Czas na realne kroki przeciw nielegalnej migracji

Belgijska minister Anneleen Van Bossuyt przełamuje tabu w debacie o migracji. Proponuje, by Unia Europejska przestała być biernym obserwatorem i zaczęła wykorzystywać umowy handlowe jako instrument powstrzymywania masowej nielegalnej migracji. Pomysł, który jeszcze...

Krzysztof Kotowicz: Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

Z pięciu słownikowych definicji słowa „fenomen” wersja filozoficzna zdaje się być najlepszym formatem do opisania wydarzenia, które od 2018 r. (dla mnie od 2022 r.) jest ewangelizacyjnym fenomenem. Stawiam tezę na początku. Czytelnicy być może dostrzegą, że warto ją...