Przydrożne krzyże i kapliczki mają długą i bogatą historię. W Polsce krzyże i kapliczki zaczęły pojawiać się masowo w średniowieczu, stanowiąc element krajobrazu wiejskiego i miejskiego. Były one fundowane z różnych powodów – jako wotum dziękczynne, przebłagalne lub błagalne, a także jako wyraz pobożności fundatora.

Kapliczki były często budowane na skrzyżowaniach dróg, na granicach wsi, a także w miejscach uznanych za święte. Pełniły one rolę miejsc modlitwy i medytacji, a także symbolicznych strażników, chroniących społeczność przed złem. W tradycyjnej kulturze wiejskiej krzyże i kapliczki były również miejscami spotkań społeczności, gdzie odbywały się modlitwy i nabożeństwa, zwłaszcza w czasie ważnych świąt religijnych.

Dzisiaj krzyże i kapliczki przydrożne nadal pełnią ważną rolę w życiu religijnym i społecznym wielu Polaków. Są one świadectwem wiary, ale także dziedzictwem kulturowym, które przypomina o historii i tradycjach regionu. Powstają inicjatywy mające na celu dokumentowanie i ochronę tych obiektów przyczyniają się do ich zachowania dla przyszłych pokoleń.

Dlaczego warto dbać o kapliczki i krzyże?

krzyże i kapliczki

Przydrożna kapliczka z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Bachórcu/źródło: Adam Kliczek, http://memoriesstay.com (CC-BY-SA-3.0)

Ochrona krzyży i kapliczek przydrożnych jest kluczowa ze względu na ich wartość historyczną, artystyczną i religijną. Wiele z tych obiektów jest narażonych na zniszczenie z powodu warunków atmosferycznych, wandalizmu czy zaniedbania. 

Dbanie o kapliczki i krzyże przydrożne to nie tylko kwestia ochrony zabytków, ale także troska o dziedzictwo kulturowe i religijne. Te małe sakralne obiekty są częścią naszej tożsamości narodowej i regionalnej, a ich zachowanie pozwala nam lepiej zrozumieć przeszłość i pielęgnować tradycje. Wspólna troska o te miejsca może również integrować społeczności lokalne, wzmacniać więzi międzyludzkie i budować poczucie wspólnoty.

Przydrożne krzyże i kapliczki to niezwykle ważny element polskiego krajobrazu kulturowego. Ich ochrona i konserwacja to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń, aby mogły one czerpać z bogatej tradycji i historii, jaką te obiekty reprezentują.

Crucem Tuam

Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Świdnickiej oraz Archidiecezji Częstochowskiej zapraszają do włączenia się w akcję mającą na celu zainteresowanie się tym, czy w twojej okolicy nie znajduje się krzyż lub kapliczka, które potrzebują renowacji lub odnowienia.

Akcja rozpocznie się symbolicznie w wigilię Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata, a więc w sobotę 20 listopada. Jej zasadniczym celem jest podkreślenie obecności krzyża w przestrzeni publicznej nie tylko jako trwałego elementu naszej kultury, ale miejsca chwały i zwycięstwa Chrystusa.

Akcja ma na celu, dostrzeżenie ich na nowo. Będzie się składała z 3 etapów (części):

ZNAJDŹ – to pierwsza rzecz, którą trzeba wykonać. Dostrzeżenie, odnalezienie krzyża lub kapliczki w mojej okolicy.

ODNÓW – porozmawiaj ze swoim księdzem proboszczem, zachęć innych, jeśli tego wymaga sytuacja, przemyśl sposób, metodę w jaki sposób dokonać renowacji.

ZAADOPTUJ – zaopiekuj się krzyżem/kapliczką nie tylko w sposób jednorazowy, ale długofalowy.

Na koniec podziel się tym dziełem. Zrób zdjęcie, dodaj je i oznacz na interaktywnej mapie!- Crucem Tuam

Jak można zgłosić krzyż lub kapliczkę?

krzyże i kapliczki crucem tuam

Print screen/ Crucem Tuam

Strona internetowa Crucem Tuam posiada interaktywną mapę, na której  można zaznaczyć krzyż.

Krzyż można zgłosić w kilku prostych krokach:

  1. Znajdź na mapie punkt, w którym znajduje się odnowiony krzyż.
  2. Kliknij lewym przyciskiem myszy na wybrane miejsce (pojawi się znacznik).
  3. Kliknij przycisk, który wyświetlił się w lewym dolnym rogu (formularz zgłoszeniowy).
  4. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.
  5. Poczekaj, aż administrator zaakceptuje zgłoszenie.

 

Zarówno krzyże, jak i kapliczki, pomagają w umacnianiu więzi duchowych i społecznych. Są one symbolami wiary i nadziei, przypominającymi o Bożej obecności w codziennym życiu. Wspólne dbanie o te obiekty oraz uczestnictwo w związanych z nimi praktykach religijnych sprzyja budowaniu wspólnoty opartej na wspólnych wartościach i tradycjach.

Dołączając się do akcji Crucem Tuam, masz okazję aktywnie uczestniczyć w ochronie dziedzictwa religijnego i kulturowego Polski. Inicjatywy takie jak ta nie tylko pomagają w zachowaniu unikalnych elementów naszego krajobrazu, ale także kształtują naszą tożsamość narodową. Każda zaangażowana osoba przyczynia się do dokumentowania, konserwacji i promowania krzyży i kapliczek, które są świadectwem naszej bogatej historii i tradycji.

 

wAkcji24.pl  | Kultura | Maria Nicińska | 31.07.2024

podatek od kapliczek

Rząd chce wprowadzić podatek od kapliczek i przydrożnych krzyży. Coraz wyższa cena za wiarę?

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Miłosz Manasterski: Sudeckie Forum Inicjatyw to bardzo ważne, wyjątkowe wydarzenie [NASZ PODCAST]

SUDECKIE FORUM INICJATYW 29.08.-1.09.2024   Podcast "Rozmowy w Akcji" - z Miłoszem Manasterskim, redaktorem naczelnym Agencji Informacyjnej rozmawia Kinga Stawińska. Kinga Stawińska: Panie Redaktorze, niedługo zaczyna się Sudeckie Forum Inicjatyw w Głuszycy....

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.