Opodatkowanie kapliczek. Nowy podatek od wiary i tradycji?

Rząd planuje wprowadzić podatek od kapliczek i krzyży przydrożnych? Media obiegła szokująca informacja: Ministerstwo Finansów (MF) pracuje nad przepisami, które mogą objąć podatkiem od nieruchomości również obiekty małej architektury, w tym kapliczki, przydrożne krzyże i figury świętych. Dotychczas te symbole religijne były wyłączone z opodatkowania, co pozwalało na ich swobodne funkcjonowanie jako nieodłączna część polskiego krajobrazu i kultury. Czy teraz będą musiały zmagać się z nowymi obciążeniami finansowymi?

Kardynał Gerhard Muller w Świdnicy

OPODATKOWANIE KAPLICZEK

Fiskus chce ściągnąć pieniądze z katolików

Według „Pulsu Biznesu” Ministerstwo Finansów (MF) pracuje nad przepisami, które mogą objąć podatkiem od nieruchomości również obiekty małej architektury, w tym kapliczki, przydrożne krzyże i figury świętych. Dotychczas te symbole religijne były wyłączone z opodatkowania, co pozwalało na ich swobodne funkcjonowanie jako nieodłączna część polskiego krajobrazu i kultury. Czy teraz będą musiały zmagać się z nowymi obciążeniami finansowymi?

Rozszerzenie podatku od nieruchomości – kto zapłaci cenę?

Projektowane zmiany w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości, jak wskazuje “Puls Biznesu”, wywołały szeroką krytykę. Ministerstwo Finansów, w poszukiwaniu dodatkowych środków do budżetu, zdaje się przesuwać granice. Nowe przepisy mają objąć nie tylko przedsiębiorstwa i ich infrastrukturę, ale także tzw. obiekty małej architektury, które do tej pory były wyraźnie zwolnione z tego podatku.

Eksperci ostrzegają, że wśród tych obiektów znajdą się również kapliczki, przydrożne krzyże, figury świętych, a także inne elementy architektury ogrodowej, takie jak wodotryski, pergole czy ogrodowe murowane grille. Dotknięte mogą być także obiekty użyteczności codziennej, w tym piaskownice, ławki i huśtawki.

Biskup Marek Mendyk i Kardynał Gerhard Müller

Bp Marek Mendyk: Żyjemy w niemoralnym systemie o totalitarnych zapędach

Opodatkowanie kapliczek, opodatkowanie krzyży przydrożnych

Podatek od kapliczek: cena za wiarę?

Business Centre Club (BCC) oraz Konfederacja Lewiatan jednoznacznie krytykują projekt. Z ich analiz wynika, że obecne brzmienie przepisów nie uwzględnia obiektów małej architektury, co może prowadzić do uznania wielu z nich za budowle podlegające opodatkowaniu. Przemysław Pruszyński, ekspert Lewiatana, podkreśla, że podatek od nieruchomości od lat rodził najwięcej sporów i wątpliwości interpretacyjnych. Nowelizacja przepisów, zamiast je rozwiązać, może jeszcze bardziej skomplikować sytuację, a wszystko to na korzyść fiskusa.

Opodatkowanie kapliczek i krzyży przydrożnych może zostać odebrane jako atak na wolność religijną i kulturową. Te symbole, od wieków stanowiące integralną część polskiego krajobrazu i duchowości, nie powinny być traktowane jak źródło dodatkowych dochodów dla budżetu państwa. Opodatkowanie ich to nie tylko uderzenie w ludzi wierzących, ale także w tradycję i dziedzictwo narodowe.

 

Biskup Ignacy Dec Jasna Góra

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

PODATEK OD KAPLICZEK

Komentarz Redakcyjny: Podatek spowoduje rozłożoną w czasie likwidacje kapliczek

Andrzej Wierny: Widzieliśmy już falę dewastacji kościołów, kapliczek i przydrożnych krzyży nasiloną w czasie abrocyjnych protestów. Lewica przed wyborami parlamentarnymi obiecywała „odjaniepawlenie” Polski. Nowy pomysł Ministerstwa Finansów wpisuje się w tą koncepcję. „Podatek od kapliczek” to nie tylko sięgnięcie do kieszeni wiernych i kościoła. To działanie, które ograniczy liczbę znaków wiary katolickiej w Polsce. Jeśli kapliczki zostaną obłożone podatkiem wiele z nich zostanie po prostu usuniętych. Tam gdzie parafia lub osoby prywatne nie będa mogły sobie pozwolić na nową, coroczną daninę wobec Państwa kapliczki znikną. Będzie również mniej chętnych by je odnawiać, naprawiać, czy stawiać nowe. Już w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów zobaczymy jak kapliczki i krzyże znikają z przestrzeni publicznej. Dla niechętnych wierze katolickiej podatek będzie doskonałym pretekstem by kapliczki i krzyże likwidować w ramach „oszczędności”.

Czy naprawdę w poszukiwaniu środków do budżetu musimy sięgać po opodatkowanie obiektów sakralnych? Czy kapliczki i krzyże, które nierzadko są stawiane z potrzeby serca, mają teraz stać się kolejnym źródłem dochodów dla państwa?

W obliczu takich propozycji musimy być czujni i gotowi do obrony naszych wartości. Warto pamiętać słowa św. Jana Pawła II: “Nie lękajcie się!” – nie bójmy się bronić tego, co dla nas ważne, nawet jeśli oznacza to sprzeciw wobec decyzji władz.

Warto przypomnieć, że równolegle do pomysłu opodatkowania kapliczek i przydrożnych krzyży rząd chce bardzo znacząco ograniczyć (bez porozumienia z Kościołem) lekcję religii w szkole. Ogłoszona została też zapowiedź likwidacji Funduszu Kościelnego. Jest to więc kolejne działanie, które ma osłabić pozycję i kondycję Kościoła Katolickiego w Polsce. Czy będziemy się temu biernie przyglądać?

wAkcji24.pl  | Ekonomia | MNN, Andrzej Wierny | Fot. https://www.crucemtuam.pl  Zdjęcie odnowionego krzyża przy Zamku w Rogowcu, na zdjęciu grupa wiernych z Biskupem Świdnickim Markiem Mendykiem | 30.07.2024

Demonstracja przeciwko edukacji seksualnej w polskiej szkole – protest rodziców i nauczycieli 1 grudnia

1 grudnia 2024 roku na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się demonstracja rodziców, nauczycieli, uczniów oraz wszystkich, którzy sprzeciwiają się kontrowersyjnym zmianom w polskim systemie edukacji, proponowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN). Protest...

Bp Ignacy Dec: Starość to znak Bożego błogosławieństwa

Bp Ignacy Dec o roli jaką ludzie starsi powinni odgrywać w Kościele i świecie według nauczania św. Jana Pawła II.

Religia w szkole. Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym!

Religia zostaje w szkole? Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym z próbującym ograniczać religię w szkole Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Oskarżenia, uznanie i prawda. Homilia papieża Franciszka do młodych

Homilia papieża Franciszka na XXXIX Światowy Dzień Młodzieży. Papież Franciszek w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, wygłosił homilię w Bazylice św. Piotra. W swoim przesłaniu zwrócił się szczególnie do młodych, zachęcając ich do odwagi w wierze i świadectwie...

Ks. Zbigniew Kucharski: Bł. Karolina Kózkówna uczy nas męskości [TYLKO U NAS]

Ks. dr Zbigniew Kucharski: Bł. Karolina Kózkówna będąc młodą osobą przygotowywała na prośbę księdza proboszcza dzieci do pierwszej komunii świętej, a młodzież de facto swoich rówieśników do sakramentu bierzmowania. To też jest bardzo ciekawe, że w tamtych czasach,...

Carlo Acutis i Piotr Jerzy Frassati nowymi świętymi! Kanonizacja w przyszłym roku

Carlo Acutis i Piotr Jerzy Frassati nowymi świętymi? Podczas audiencji ogólnej 20 listopada Ojciec Święty ogłosił, że w przyszłym roku odbędą się dwie kanonizacje w ramach obchodów Roku Jubileuszowego. W Dniu Dzieci i Młodzieży, przypadającym od 30 maja do 1 czerwca,...