Wobec wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmniejszenia o połowę liczby lekcji religii Kościół katolicki w Polsce staje w zdecydowanej obronie wartości duchowych i praw wierzących obywateli. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyraziło stanowczy sprzeciw wobec decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej, które jednostronnie wprowadziło regulacje ograniczające nauczanie religii w szkołach.

Religia szkole. Stanowisko Episkopatu z dn. 17.01.2025 r.

Dlaczego religia w szkołach jest tak ważna?

Religia w szkołach nie jest jedynie dodatkiem do programu nauczania – jest fundamentem wychowania młodych ludzi w duchu chrześcijańskich wartości, które przez wieki kształtowały tożsamość Polski. Nauka religii pomaga uczniom rozwijać swoje sumienia, uczy szacunku wobec drugiego człowieka oraz prowadzi do głębszego zrozumienia sensu życia. W czasach, gdy młodzież zmaga się z coraz większą presją społeczną, materializmem i kryzysem sensu, lekcje religii są niezastąpionym źródłem duchowego wsparcia i moralnego przewodnictwa.

Co ważne – mimo, że lekcje religii nie są obowiązkowe – aż 78 proc. uczniów uczęszcza na nie zgodnie z wolą swoich rodziców. 

Zmniejszenie liczby godzin religii do jednej tygodniowo oraz umiejscowienie jej poza standardowym planem zajęć to próba zepchnięcia wiary na margines życia publicznego. Taka decyzja niesie poważne konsekwencje, zarówno dla uczniów, którzy tracą możliwość regularnej formacji duchowej, jak i dla nauczycieli religii, którzy poświęcili swoje życie, aby wypełniać misję ewangelizacyjną w szkołach.

Akcja Katolicka protestuje edukacja zdrowotna

Akcja Katolicka: Protest przeciwko likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” i obowiązkowej edukacji seksualnej [+KOMENTARZ]

Religia szkole. Stanowisko Episkopatu z dn. 17.01.2025 r.

Obrona praw rodziców i uczniów

Kościół przypomina, że rodzice, zgodnie z art. 53 ust. 3 Konstytucji RP, mają prawo do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi. Nauka religii w szkołach jest jednym z kluczowych elementów tego prawa. Decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej, podejmowane bez konsultacji z Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi, uderzają w fundamenty tego konstytucyjnego gwarantu.

Podczas gdy współczesny świat często promuje sekularyzację i relatywizm moralny, Kościół z odwagą przypomina, że wychowanie duchowe jest integralną częścią rozwoju człowieka. Każdy młody człowiek zasługuje na szansę poznania Boga i kształtowania swojego życia w świetle Ewangelii.

Rodzice! Szkoła jest Wasza

Rodzice! Szkoła jest Wasza! Jak powstrzymać złe zmiany w edukacji

Religia szkole. Stanowisko Episkopatu z dn. 17.01.2025 r.

Masowe zwolnienia nauczycieli relgiii. Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Pracę straci kilkanaście tysięcy świeckich katechetów!

Zmiany dotkną również nauczycieli religii, którzy – jako pełnoprawni pracownicy systemu edukacji – mają zagwarantowane konstytucyjne prawa pracownicze. Redukcja godzin nauczania może prowadzić do obniżenia ich wynagrodzenia, a nawet utraty zatrudnienia. Konferencja Episkopatu przypomina, że strona kościelna proponowała kompromisowe rozwiązania, które mogłyby być wdrażane stopniowo i z poszanowaniem praw nauczycieli. Stowarzyszenie Katechetów Świeckich szacuje, że w efekcie zmian pracę straci kilkanaście tysięcy katechetów. 

W odpowiedzi na wcześniejsze dyskusje dotyczące organizacji lekcji religii, strona kościelna zaproponowała zmniejszenie liczby godzin religii w szkołach średnich, ale przy jednoczesnym wprowadzeniu obligatoryjności nauczania religii lub etyki. Rozwiązanie to miało na celu zagwarantowanie, że uczniowie nadal otrzymują formację aksjologiczną, a zmiany byłyby wprowadzane w sposób stopniowy i odpowiedzialny. Niestety, propozycje te nie zostały uwzględnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Stowarzyszenie Katechetów świeckich pracę straci kilkanaście tysięcy katechetów

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Pracę straci kilkanaście tysięcy świeckich katechetów!

Religia szkole. Stanowisko Episkopatu z dn. 17.01.2025 r.

KEP: Nowe regulacje są bezprawne

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski jasno wyraziło swoje stanowisko wobec nowych regulacji – są one niezgodne z zasadami państwa prawa, ograniczają prawa rodziców i uczniów oraz ignorują potrzeby duchowe młodzieży. Kościół, jako opiekun i przewodnik duchowy, będzie nieustannie przypominał o znaczeniu wiary w życiu człowieka i społeczeństwa.

Obrona lekcji religii to nie tylko obrona jednej godziny w tygodniowym planie lekcji – to obrona prawa każdego człowieka do poznania Boga, do wzrastania w wierze i budowania życia na wartościach, które przetrwały pokolenia. Polska wiara i tożsamość zawsze były oparte na Ewangelii, a ich przyszłość zależy od naszej gotowości do działania i modlitwy.

W obronie religii Ryszard Stochła religia w szkole

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Religia szkole. Stanowisko Episkopatu z dn. 17.01.2025 r.

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczący zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku (cały tekst)

W związku z publikacją przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką informacji o podpisaniu w dniu 17 stycznia 2025 roku kolejnego rozporządzenia w sprawie organizacji lekcji religii w szkołach i przedszkolach, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyraża stanowczy sprzeciw wobec naruszania zasady, zgodnie z którą „organy publiczne działają na podstawie i w granicach prawa” (art. 7 Konstytucji RP). Rozporządzenie, które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi.

Redukcja wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakaz organizowania lekcji religii przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 53 ust. 3 w powiązaniu z art. 48 ust. 1 Konstytucji RP) oraz prawo samych uczniów do systemowego wsparcia „w rozwoju ku pełnej dojrzałości” obejmującej również sferę duchową (art. 1 pkt 3 Prawa oświatowego). Wprowadzane zmiany uderzają też w konstytucyjnie gwarantowane, pracownicze prawa nauczycieli religii.

Przypominamy, że strona kościelna zgłaszała kompromisową propozycję, polegającą na redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich przy jednoczesnym wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, ale pod warunkiem rozłożenia tej operacji na kilka lat i z poszanowaniem praw pracowniczych nauczycieli religii.

Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Ks. Grzegorz Wołoch Chrzest święty dzieci

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Religia szkole. Stanowisko Episkopatu z dn. 17.01.2025 r.

Komentarz: Judyta Światłowska

Kościół katolicki, jako duchowy przewodnik Polaków, ma obowiązek reagować na zmiany, które mogą osłabiać wychowanie młodych ludzi w duchu chrześcijańskich wartości. Zmniejszenie wymiaru godzin religii do jednej tygodniowo to nie tylko techniczna zmiana w planie lekcji, ale działanie, które niesie głębokie konsekwencje dla formacji duchowej młodzieży. Religia nie jest bowiem zwykłym przedmiotem szkolnym – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą spotkać Boga, odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania życiowe i ugruntować swoje wartości w oparciu o naukę Chrystusa.

W komunikacie słusznie zwrócono uwagę na konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. W czasach, gdy coraz częściej promuje się sekularyzację i wypycha religię z przestrzeni publicznej, Kościół staje na straży tych praw, przypominając, że rodzice mają niezbywalne prawo kształtować duchową i aksjologiczną drogę dzieci, zgodnie z wolą większości rodziców (blisko 80 proc. uczniów chodzi na religię!).

Nie sposób również pominąć kwestii praw nauczycieli religii, którzy od lat wypełniają swoją misję, dzieląc się wiarą i wiedzą z kolejnymi pokoleniami. Propozycje redukcji godzin nauczania religii mogą prowadzić do destabilizacji ich sytuacji zawodowej, co jest nie tylko niesprawiedliwe, ale również świadczy o braku uznania dla ich wkładu w wychowanie młodzieży. Wobec masowych zwolnień w przemyśle i poczcie, kolejne kilkanaście tysięcy osób na bruku to przepis na kryzys społeczny i gospodarczy.

Komunikat Kościoła jest również wyrazem troski o jedność społeczną. W obliczu narastających napięć między różnymi środowiskami w Polsce, wezwanie do dialogu jest głosem rozsądku i wierności wartościom chrześcijańskim. Tylko, że realistycznie, do tego dialogu Ministerstwo Edukacji Narodowej trzeba przymusić w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i Organizacji Narodów Zjednoczonych, bo werdykty polskich sądów są ignorowane. Miejmy nadzieję, że w tej walce ludziom Kościoła nie zabraknie konsekwencji.

Judyta Światłowska

 

wAkcji24.pl | Wiara | WKJ, żrodło: KEP | Komentarz Judyta Światłowska | Ilustracja: Ideogram  | 23.01.2024

Rząd wymodlił cud: Dziesiątki tysięcy aresztowanych gangsterów

Salwador: Rząd wymodlił cud – Prezydent Naiyb Bukulele skutecznie walczy z gangami przestępów razem z ministrami prosząc o wsparcie Boga.

Papież spotkał się z Jezusem! Aktorzy z „The Chosen” rozmawiali z Leonem XIV

Jonathan Roumie, aktor wcielający się w Jezusa w popularnym na całym świecie serialu The Chosen, miał zaszczyt osobiście powitać papieża Leona XIV podczas zakończenia środowej audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra. W imieniu całej ekipy produkcyjnej wręczył...

Religia w szkole. Sukces zbiórki podpisów: ponad pół miliona osób wsparło nauczanie w szkole prawdziwych wartości

Religia w szkole. Społeczeństwo stoi za wartościami. Ponad 500 tysięcy podpisów zostało zebranych w całej Polsce pod obywatelskim projektem „Religia lub etyka w szkole”. 26 czerwca wszystkie podpisy trafiły do Sejmu. Jak podkreślają inicjatorzy, to wyraźny sygnał, że...

Walim: Zabytkowy kościół potrzebuje renowacji

Zabytkowy kościół w miejscowości Glinno, położonej w gminie Walim, pilnie potrzebuje renowacji. Prace konserwatorskie są konieczne nie tylko na dachu, ale również na elewacji świątyni. Powiat wałbrzyski zdecydował się wesprzeć remont dachu kwotą 20 tysięcy złotych,...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 6/2025: Młodzi konserwatyści, Eurowizja i wilk w owczej skórze

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji”  numer 6/2025 (czerwiec 2025) już jest. dostępny! Nowe wydanie poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski. Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy...

Sponsorzy korporacyjni wycofują się ze wsparcia dla festiwali Pride LGBT+

W tym roku wiele znanych firm ogranicza lub całkowicie wycofuje się ze sponsoringu wydarzeń Pride LGBT+. Organizacje LGBTQ+ w całych Stanach Zjednoczonych mierzą się z deficytem finansowym i zmuszone są do zmian w programach oraz poszukiwania alternatywnych źródeł...

Jakiego chcesz mieć króla? „Dom Dawida” – serial Amazon Prime [recenzja]

„Dom Dawida” (ang. House of David) to ośmioodcinkowy serial Prime Video, który zadebiutował 27 lutego 2025 roku. Za produkcję odpowiadają Jon Erwin i Jon Gunn, znani z filmów o tematyce chrześcijańskiej. Serial opowiada historię biblijnego Dawida – od pasterza do...

Eutanazja nie będzie legalna w stanie Ilnois. Kościół skutecznie walczy o ochronę życia

Eutanazja będzie nielegalna? Projekt ustawy legalizującej wspomagane przez lekarzy samobójstwo nie trafił pod głosowanie Senatu Illinois przed zakończeniem tegorocznej sesji legislacyjnej 1 czerwca. Choć wcześniej zdobył poparcie w Izbie Reprezentantów, ostatecznie...

Związki partnerskie? Młode pokolenie ich nie chce

Związki partnerskie to coś, na co czekają młodzi i “postępowi”? Już niekoniecznie. Jednym z wielu sygnałów, że młode pokolenie w Polsce staje się konserwatywne są sondaże opinii publicznej wokół związków partnerskich, czyli nieformalnych i niesakramentalnych...

Tęczowe flagi zakazane. Koniec eksponowania symboli LGBT na budynkach publicznych na Węgrzech

Węgierski rząd podejmuje kolejne kroki w celu ochrony przestrzeni publicznej i dzieci przed ideologią LGBT. Po przyjęciu nowego rozporządzenia zakazującego eksponowania symboli związanych z ruchem LGBT na budynkach publicznych, władze w Budapeszcie odmówiły również...

XIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin „Rodzina górą!” — siła wspólnoty w sercu Tatr

W dniach 6–8 czerwca 2025 roku malownicze Zakopane stanie się centrum życia rodzinnego w Polsce. Wszystko za sprawą XIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, organizowanego przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” pod hasłem „Rodzina górą!”. To wydarzenie nie tylko...

„Obława Augustowska w oczach świadka”. Dr Teresa Kaczorowska bada kim był ks. Stanisław Wysocki

Rok 2025 to 80. rocznica Obławy Augustowskiej – największej zbrodni komunistycznej dokonanej na terenie Polski po zakończeniu II wojny światowej i klęsce hitlerowskich Niemiec. Tragiczne wydarzenia z lipca 1945 r., do dziś nie w pełni wyjaśnione, pozostają jednym z...

Jacek Malczewski „Rzeczywistość”. Najdroższy polski obraz ponownie na aukcji – Muzeum Narodowe go nie chce

Muzeum Narodowe nie kupi wybitnego obrazu Jacka Malczewskiego. Po niemal stuletniej nieobecności i burzliwej historii prawnej, arcydzieło Jacka Malczewskiego „Rzeczywistość” powraca na rynek sztuki. Obraz, który w 2022 roku osiągnął rekordową cenę 20,4 mln zł,...

Trybunał Konstytucyjny po stronie Kościoła: Religia wraca do średniej ocen

W historycznym orzeczeniu z 22 maja 2025 r. Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie uznał, że rozporządzenie Ministra Edukacji Barbary Nowackiej, które wykluczało ocenę z religii z średniej ocen uczniów, zostało wydane niezgodnie z Konstytucją, Konkordatem i ustawą o...

Miliony na fałszywe groby? Kościół oskarżony o współsprawstwo w ludobójstwie

W 2021 roku Kanada stanęła w obliczu głębokiego rozliczenia się ze swoją kolonialną przeszłością, gdy badania georadarowe (GPR) wykryły anomalie na obszarze wokół byłych szkół rezydencjalnych prowadzonych m. in. przez Kościół katolicki. Eksperci odczytywali te...

Karolina Południowa: Planned Parenthood przegrywa w Sądzie Najwyższym w sprawie aborcji

Karolina Południowa ponownie znalazła się w centrum debaty na temat aborcji, po tym jak jej Sąd Najwyższy jednogłośnie podtrzymał obowiązywanie jednej z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w USA. Decyzja ta utrzymuje w mocy zakaz przerywania ciąży po wykryciu...

Prezydium KEP: Edukacja zdrowotna zachęca dzieci i młodzież do odrzucenia swej kobiecości lub męskości

Prezydium KEP w związku z planowanym wprowadzeniem nowego przedmiotu szkolnego – Edukacji zdrowotnej – od 1 września 2025 roku, opublikowało list, w którym wyraża zdecydowany sprzeciw wobec proponowanych treści programowych. Biskupi ostrzegają, że nowy przedmiot nie...

Świat skręca w prawo. Majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski

Już jest majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” (5/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy, W tym...

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojną światową?

Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy...

Jacek Komuda „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Historia jako ostrzeżenie?

Jakie błędy popełniła Pierwsza Rzeczpospolita? Czy można było uniknąć jej upadku? Czy przeszłość może być ostrzeżeniem dla współczesnych elit politycznych i społecznych? Nowa książka Jacka Komudy „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” nie tylko stawia te...