Sanktuarium Maria Śnieżna położone w malowniczych Sudetach, na szczycie góry Iglicznej (847 m n.p.m.),  to miejsce niezwykłe pod każdym względem. To najwyżej położone sanktuarium w Polsce, które od wieków przyciąga pielgrzymów z kraju i zza granicy. Jego historia, architektura i duchowa atmosfera sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w regionie.  

Sanktuarium Maria Śnieżna. Najwyżej położone sanktuarium w Polsce

Sanktuarium Maria Śnieżna: Historia niezwykłej świątyni na górze Iglicznej

Początki kultu Matki Bożej na górze Iglicznej sięgają XVIII wieku. Po przyłączeniu Ziemi Kłodzkiej do Prus w 1742 roku pielgrzymowanie do austriackiego sanktuarium w Mariazell stało się trudne z powodu ograniczeń na granicy prusko-austriackiej. Wtedy to Krzysztof Veit, mieszkaniec Wilkanowa, powracając z pielgrzymki do Mariazell w 1750 roku, przywiózł ze sobą ludową kopię cudownej figury Matki Bożej z tamtejszego sanktuarium. Figura, wykonana z drewna lipowego, przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na prawej ręce.  

Początkowo figura została umieszczona pod konarem starego buka na stoku góry Iglicznej. W 1765 roku potężna wichura powaliła drzewo, jednak figura Matki Bożej pozostała nietknięta. Uznano to za znak Bożej Opatrzności, co przyczyniło się do wzrostu kultu. Wkrótce wybudowano pierwszą drewnianą kaplicę, a w 1777 roku odnotowano pierwsze cudowne uzdrowienie – przywrócenie wzroku dziecku, które straciło go po wpadnięciu do dołu z wapnem. W następnych latach potwierdzono kolejne cuda, co skłoniło wiernych do licznych pielgrzymek.  

Ze względu na rosnącą liczbę pielgrzymów drewniana kaplica okazała się zbyt mała. W 1781 roku położono kamień węgielny pod budowę murowanego kościoła, który ukończono w 1782 roku. Świątynia otrzymała wezwanie „Maria Śnieżna”, nawiązujące do legendy o śniegu, który cudownie spadł w środku lata w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore.  

Bardzo droga Wielkanoc 2025. Inflacja w Polsce jedną z najwyższych w Unii Europejskiej​

Wielkanoc 2025 roku przyniosła Polakom nie tylko duchowe przeżycia, ale i finansowe wyzwania. Jak wynika z danych Eurostatu, w marcu 2025 r. roczna inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4%, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu pod względem najwyższej inflacji w Unii...

Sanktuarium Maria Śnieżna. Najwyżej położone sanktuarium w Polsce

Wystrój sanktuarium Maria Śnieżna: królewska godność Maryi

Wnętrze sanktuarium zachwyca swoim artystycznym wystrojem. Większość elementów pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i została wykonana przez pracownię Mayera z Monachium. Centralnym punktem jest neobarokowy ołtarz z 1897 roku, w którym umieszczono cudowną figurę Matki Bożej. Postać Maryi, otoczona aniołami, przypomina o jej królewskiej godności. Nad figurą widnieje korona trzymana przez anioły, a wyżej – serce przebite mieczem, które nawiązuje do proroctwa Symeona o cierpieniu Maryi.  

Łuk prezbiterium zdobią rzeźby przedstawiające koronację Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi. Malowidła sklepienia nawy oraz witraże w krużgankach nawiązują do wezwań z Litanii Loretańskiej. W prezbiterium znajdują się również witraże przedstawiające św. Annę i Joachima, rodziców Maryi, a w nawie zobaczymy wizerunki św. Józefa, Jerzego, Agnieszki i Barbary.  

Organy sanktuarium to dzieło C. Berschdorfa z Nysy, wykonane w 1935 roku. Instrument ten, choć stosunkowo niewielki, charakteryzuje się pięknym brzmieniem i jest często wykorzystywany podczas liturgii oraz koncertów.  

Sanktuarium Maria Śnieżna

Sanktuarium Maria Śnieżna. Najwyżej położone sanktuarium w Polsce

Cudowna figura Matki Bożej: Przyczyna Naszej Radości

Figurka Matki Bożej na górze Iglicznej to ludowe dzieło sztuki, wykonane w Austrii około 1750 roku z drewna lipowego przez anonimowego artystę. Ma 39 cm wysokości i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na prawej ręce. Wygląd figury inspirowany jest cudowną figurą Matki Bożej z sanktuarium w Mariazell. Maryja ubrana jest w błękitną suknię z kwiatowymi zdobieniami, natomiast Jezus w czerwoną, prostą szatę. Stroje obu postaci mają formę trapezów z poziomymi pasami imitującymi plecionkę. Podstawa figury to trzy główki aniołków. Dodatkowo, na figurę zakładane są ozdobne sukienki, które mają podkreślić jej piękno. Obecną sukienkę ufundował biskup Ignacy Dec z okazji swoich jubileuszy.

Kościół na górze Iglicznej, nazwany „Maria Śnieżna”, nawiązuje swoim wezwaniem do historii pierwszej świątyni Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie. Legenda mówi, że 5 sierpnia 352 roku na wzgórzu Eskwilińskim spadł śnieg, co uznano za znak Boży. Na tym miejscu powstał kościół, który obecnie nosi nazwę bazyliki Santa Maria Maggiore. W Polsce wezwanie „Maria Śnieżna” związane jest również z górskim położeniem świątyni i śnieżnymi warunkami, które utrudniały budowę.

Figurka Matki Bożej na górze Iglicznej, koronowana przez Jana Pawła II w 1983 roku, nosi wezwanie „Przyczyna Naszej Radości”. Jest symbolem bliskości Maryi, która wsłuchuje się w prośby wiernych, niesie pomoc i otuchę. To wyjątkowe miejsce modlitwy i wdzięczności dla wszystkich, którzy szukają pocieszenia.

Dziś Sanktuarium Maria Śnieżna jest miejscem licznych pielgrzymek oraz wydarzeń religijnych. Co roku odwiedza je wielu wiernych, którzy przybywają tutaj, by prosić o łaski lub dziękować za otrzymane dobrodziejstwa. Miejsce to przyciąga nie tylko swoją duchową atmosferą, ale również przepięknym położeniem. Z góry Iglicznej roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Kotlinę Kłodzką i Masyw Śnieżnika, co czyni to miejsce szczególnie wyjątkowym.  

Sanktuarium Maria Śnieżna figurka Matki Bożej na górze Iglicznej

wAkcji24.pl | Podróże|Maria Nicińska, źródło i obrazy: Sanktuarium Maria Śnieżna|  25.01.2025

Tu św. Józef czyni cuda. Warto zwiedzić najstarsze miasto Polski i pomodlić się przed cudownym obrazem św. Rodziny

Tu św. Józef czyni cuda, czyli…Kalisz – jedno z najstarszych miast Polski – skrywa w swoim sercu niezwykły skarb duchowy. W tutejszym Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny, który od ponad trzystu lat przyciąga rzesze wiernych. To miejsce...