Jan Paweł II to postać, której słowa wciąż rozbrzmiewają echem w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego pontyfikat to nie tylko czas wielkich przemian w Kościele i świecie, ale również epoka głębokiej refleksji nad sensem życia, wartościami i duchowością. Był nie tylko papieżem, ale także filozofem, poetą i autorytetem moralnym, który inspirował zarówno wierzących, jak i niewierzących.
Choć od jego pontyfikatu minęły lata, jego przesłanie wciąż pozostaje aktualne – może nawet bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W czasach niepewności, kryzysów wartości i poszukiwania sensu, słowa Jana Pawła II stanowią drogowskaz, który prowadzi ku prawdzie, miłości i nadziei. W tym artykule przypominamy 10 cytatów, które mimo upływu czasu nie straciły nic ze swojej mocy i znaczenia.
Św. Jan Paweł II- 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek
Jan Paweł II: Polska jest matką szczególną (...), dlatego też ma prawo do miłości szczególnej
Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. — przemówienie na płycie lotniska Okęcie, 16 czerwca 1983 r.
Czym jest kultura? Kultura jest wyrazem człowieka. Jest potwierdzeniem człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy – i człowiek przez nią tworzy siebie. Tworzy siebie wewnętrznym wysiłkiem ducha: myśli, woli, serca. I równocześnie człowiek tworzy kulturę we wspólnocie z innymi. Kultura jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji, współmyślenia i współdziałania ludzi. Powstaje ona na służbie wspólnego dobra – i staje się podstawowym dobrem ludzkich wspólnot.– Jan Paweł II, Gniezno, 3 czerwca 1979
Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! — homilia na Placu Zwycięstwa w Warszawie, 2 czerwca 1979 r.
Wiemy, że tu, na tym miejscu, na Westerplatte, we wrześniu 1939 roku, grupa młodych Polaków, żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, trwała ze szlachetnym uporem, podejmując nierówną walkę z najeźdźcą. Walkę bohaterską. Pozostali w pamięci narodu jako wymowny symbol. Trzeba, ażeby ten symbol wciąż przemawiał, ażeby stanowił wyzwanie dla coraz nowych ludzi i pokoleń Polaków. Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można „zdezerterować”. – Jan Paweł II. Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.
Św. Jan Paweł II- 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek
Jan Paweł II: Jeśli ktoś lub coś każe ci sądzić, że jesteś już u kresu, nie wierz w to!
W chorobie czy w jakimkolwiek cierpieniu trzeba zawierzyć Bożej miłości, jak dziecko, które zawierza wszystko, co ma najdroższego, tym, którzy je miłują, zwłaszcza swoim rodzicom. Potrzeba nam więc tej dziecięcej zdolności zawierzenia siebie Temu, który jest Miłością. – Przemówienie, szpital dziecięcy Olsztyn, 1991 r.
Jeśli ktoś lub coś każe ci sądzić, że jesteś już u kresu, nie wierz w to! Jeśli znasz odwieczną Miłość, która Cię stworzyła, to wiesz także, że w Twoim wnętrzu mieszka dusza nieśmiertelna. Różne są w życiu „pory roku”: jeśli czujesz akurat, że zbliża się zima, chciałbym, abyś wiedział, że nie jest to pora ostatnia, bo ostatnią pora Twego życia będzie wiosna: wiosna zmartwychwstania. Całość twojego życia sięga nieskończenie dalej niż jego granice ziemskie: Czeka cię niebo.– Jan Paweł II
Każde ludzkie cierpienie, każdy ból, każda słabość kryje w sobie obietnicę radości: „teraz raduję się w cierpieniach za was” – pisze św. Paweł (Kol, 1, 24). Odnosi się to do każdego cierpienia wywołanego przez zło. Odnosi się także do ogromnego zła społecznego i politycznego, jakie wstrząsa współczesnym światem i rozdziera go: zła wojen, zniewolenia jednostek i narodów, zła, niesprawiedliwości społecznej, deptania godności ludzkiej, dyskryminacji rasowej i religijnej, zła przemocy, terroryzmu, tortur i zbrojeń – całe to cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz tych, których dotyka cierpienie.– Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość
Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania.- Jan Paweł II, list do młodych całego świata, 1985 r.
Św. Jan Paweł II- 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek
Jan Paweł II: Każde ludzkie cierpienie, każdy ból, każda słabość kryje w sobie obietnicę radości
Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć, aniżeli być, i chce mieć więcej nie po to, aby bardziej żyć, lecz by doznać w życiu jak najwięcej przyjemności. Dlatego trzeba tworzyć takie style życia, w których szukanie prawdy, piękna i dobra oraz wspólnota ludzi dążących do wspólnego rozwoju byłyby elementami decydującymi o wyborze jakości konsumpcji, oszczędności i inwestycji. W tym kontekście nie mogę ograniczyć się tylko do przypomnienia obowiązku miłosierdzia, czyli obowiązku wspomagania z tego, co „zbywa”, a czasem nawet z tego, co „potrzebne”, by dać ubogiemu to, co dla niego jest niezbędne.
Mam na myśli fakt, że również decyzja o takiej, a nie innej inwestycji, w danej dziedzinie produkcji, a nie w innej, jest zawsze wyborem moralnym i kulturowym. Przy zaistnieniu pewnych warunków ekonomicznych i stabilności politycznej, absolutnie niezbędnych, decyzja o zainwestowaniu, czyli o daniu jakiejś społeczności okazji do dowartościowania jej pracy, płynie również z postawy ludzkiej sympatii i zaufania do Opatrzności, w czym ujawniają się ludzkie przymioty tego, kto decyduje.– Encykliki Ojca Świętego św. Jana Pawła II
Faktem jest, że w wielu społeczeństwach kobiety pracują niemal we wszystkich dziedzinach życia. Winny one jednak mieć możliwość wykonywania w pełni swoich zadań zgodnie z właściwą im naturą, bez dyskryminacji i bez pozbawienia możności podjęcia takiego zatrudnienia, do jakiego są zdolne; nie pomniejszając poszanowania dla ich aspiracji rodzinnych, jak też i dla ich szczególnego wkładu, jaki wraz z mężczyznami wnoszą w dobro społeczeństwa.– Jan Paweł II, Laborem exercens. O pracy ludzkiej
Święty Jan Paweł II pozostawił po sobie nie tylko wielkie dziedzictwo duchowe, ale także słowa, które poruszają, inspirują i skłaniają do refleksji. Jego nauczanie nie jest jedynie zapisem historii – to żywa mądrość, która pomaga nam odnaleźć się w skomplikowanej rzeczywistości współczesnego świata. Dziś, gdy wartości takie jak miłość, godność człowieka, wolność i prawda są wystawiane na próbę, warto wracać do jego przesłania. Jego słowa przypominają, że człowiek jest stworzony do rzeczy wielkich, a prawdziwa siła tkwi w wierze, nadziei i miłości. Niech mądrość Jana Pawła II towarzyszy nam każdego dnia, pomagając budować lepszy świat – pełen dobra, szacunku i pokoju.

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | zdjęcia: Vatican News, IPN| 02.04.2025
wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | źródło: Konkurs „Kadry Życia” | 23.03.2025