Biskup Świdnicki Marek Mendyk: To Słowo Boże – zawsze czyste, zawsze święte, najzdrowsze. Ono wnika w nasz organizm, który nie jest ani święty, ani czysty ani też zdrowy. To Słowo Boże jest lekarstwem na wszystkie nasze choroby.



Coat of arms of Marek Mendyk Swidnica.svg

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Słowo Boże jest lekarstwem na wszystkie nasze choroby

Słowo Biskupa Świdnickiego do chorych

Umiłowani w Chrystusie Panu,
Siostry i Bracia!

Tradycyjnie już 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym szczególnym dniu chcę przekazać wszystkim moje serdeczne pozdrowienie oraz słowa duchowego wsparcia. Chcę, byście mieli przekonanie, że o Was pamiętamy i modlimy się za Was. Macie ważne miejsce w Kościele. Każdy z Was może z nadzieją powiedzieć za św. Pawłem: „W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24).

On zna dobrze wszystkie nasze obawy i troski. Ilekroć czytamy Pismo święte, zwłaszcza fragmenty opisujące ludzi oczekujących od Jezusa pomocy, przychodzi mi na myśl obraz wielu osób, chorych i słabych, którzy idą w kierunku Jezusa: byleby tylko „dotknąć się frędzli Jego płaszcza”. 

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Słowo Boże jest lekarstwem na wszystkie nasze choroby

Słowo Biskupa Świdnickiego do chorych

Znamy taki moment w Ewangelii, kiedy Jezus mówi: „Wstań, weź swoje nosze i chodź”. Jezus mówi wprost: wyzdrowiałeś, wstań i idź! Zauważmy: Jezus nie dokonuje tego, posługując się jakimś wymyślnym rytuałem czy też terapeutyczną wodą. Jezus dokonuje tego mocą Słowa Bożego. 

To Słowo – zawsze czyste, zawsze święte, najzdrowsze. Ono wnika w nasz organizm, który nie jest ani święty, ani czysty ani też zdrowy. To Słowo jest lekarstwem na wszystkie nasze choroby. To Słowo daje życie, przywraca nadzieję. Trzeba nam z wiarą wsłuchiwać się w to co mówi Jezus. 

Słuchać Jezusa – to przyjąć na serio Jego Słowo, to pozwolić się przeniknąć Jego Słowu. Słuchać nie po to, aby więcej wiedzieć, aby zaspokoić własną ciekawość, ale przede wszystkim po to, aby poddać się w posłuszeństwie Jego woli (Łk 8, 19-21). Tak jak to czyniła Maryja i św. Józef. Oni są ludźmi głębokiej wiary i ufnej modlitwy. Przez ich wstawiennictwo modlę się za Was i tych, którzy Wam na co dzień pomagają. Polecam Waszej serdecznej modlitwie naszą diecezję i jej pierwszy Synod. Módlcie się o nowe powołania; módlcie się za rodziny – niech będą Bogiem silne. Módlcie się za dzieci i młodzież. A na koniec proszę też pokornie: módlcie się za mnie. 

 

Z serca błogosławię.

† Marek Mendyk Biskup Świdnicki

Biskup Świdnicki Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Słowo Boże jest lekarstwem na wszystkie nasze choroby

Światowy Dzień Chorego – dar Kościoła dla cierpiących

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 roku i jest obchodzony corocznie 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. To właśnie tego dnia w 1858 roku w Lourdes we Francji miały miejsce pierwsze objawienia Maryi św. Bernadecie Soubirous. Od tamtej pory Lourdes stało się jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla chorych i cierpiących, którzy przybywają tam z nadzieją na uzdrowienie – zarówno fizyczne, jak i duchowe.  

Jan Paweł II, który sam doświadczył cierpienia związanego z chorobą, widział ogromną potrzebę zwrócenia uwagi na osoby chore i cierpiące oraz tych, którzy się nimi opiekują. Dlatego ustanowił ten dzień jako czas szczególnej modlitwy i refleksji nad sensem cierpienia, a także okazję do wzmocnienia solidarności z osobami chorymi i ich rodzinami.  

Światowy Dzień Chorego ma kilka ważnych wymiarów:  

1. Duchowy – zachęca chorych do zawierzenia swojego cierpienia Bogu i odnalezienia w nim głębszego sensu. Kościół przypomina, że Jezus Chrystus sam przeszedł przez cierpienie i jest bliski wszystkim, którzy go doświadczają.  

2. Społeczny – podkreśla potrzebę solidarności i troski wobec osób chorych oraz tych, którzy im służą, zwłaszcza lekarzy, pielęgniarek, kapelanów szpitalnych i wolontariuszy.  

3. Praktyczny – to także okazja do zwrócenia uwagi na warunki leczenia i opieki nad chorymi, a także do mobilizacji w podejmowaniu działań na rzecz osób cierpiących.  

W Światowy Dzień Chorego w wielu kościołach na całym świecie sprawowane są Msze Święte z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Papież kieruje specjalne orędzie do wiernych, zwracając uwagę na godność osób chorych i potrzebę ich wsparcia. Organizowane są również pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, odwiedziny chorych w szpitalach i domach opieki oraz różne akcje charytatywne.  Kościół katolicki uczy, że cierpienie nie jest bezsensowne. Jak mówi św. Paweł:  

“Teraz raduję się w cierpieniach za was i dopełniam braki udręk Chrystusa w moim ciele dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1,24). 

Cierpienie przeżywane z wiarą może stać się drogą do zjednoczenia z Chrystusem i do pogłębienia miłości wobec bliźnich. To właśnie dlatego Światowy Dzień Chorego jest nie tylko dniem modlitwy, ale także zachętą do czynnej miłości i troski o cierpiących.  

 

wAkcji24.pl | Wiara | Biskup Świdnicki Marek Mendyk | Diecezja Świdnicka | Zdjęcie główne: Biskup Marek Mendyk | 11.02.2024

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.