wAkcji24.pl Opinie | Słowo hejt jest powszechnie znane i często pojawia się w mediach. Jest to spolszczona wersja angielskiego słowa “hate” oznaczającego nienawiść. Odnosi się to do aktywności w internecie takiej jak komentarze, grafiki, filmiki, które przejawiają nienawistne postawy. 

Należy odróżnić hejt od krytyki. Prostym wyznacznikiem jest to, że hejt ma na celu zniszczenie, zaszkodzenie komuś, dokuczanie. Wiąże się to bezpośrednio z zawiścią i nienawiścią. 

Kim jest hejter?

Badania wykazują, że hejter jest zwyczajną osobą, która w Internecie czuje się bezkarna i anonimowa. Gdyby nie było Internetu, swoje nienawistne poglądy hejter mógłby wyrażać jedynie w wąskim gronie podobnie myślących osób. Sieć daje możliwość wylewania swojej nienawiści na innych a czasem nawet gromadzenia wielu odbiorców. Hejterzy działają pod wpływem emocji, pragną jak najszybciej wyładować gromadzący się w nich gniew lub lęk, ale zdarzają się osoby, które wyrachowanie dobierają słowa w taki sposób, by zadać jak największy ból odbiorcy. Hejterzy to najczęściej osoby młode albo niedojrzałe emocjonalnie. 

Rozwój kory przedczołowej, która jest odpowiedzialna za kontrolowanie emocji, kończy się dopiero około 21 roku życia, dlatego też nastolatkom trudno jest kontrolować emocje i sposób, w jaki wyrażają swoje poglądy w Internecie. Dodatkowo dochodzą do tego czynniki społeczne. To właśnie dla młodych osób pozycja w grupie społecznej jest niezwykle ważna, dlatego pomimo własnych odczuć wewnętrznych są w stanie dołączyć się do hejtu, by uzyskać aprobatę grupy. Dochodzi do tego popisywanie się przed rówieśnikami.  

 

Hejt

Social media doodle vector, social bullying concept

 

Skąd się bierze hejt?

Jedna z Agencji Badań Rynku stworzyła profil hejtera na podstawie 7 tysięcy badanych internautów. Badanie wykazało, że hejterami najczęściej są mężczyźni (53%) w wieku od 16 do 24 roku życia (73%). 35% posiada średnie wykształcenie ogólnokształcące. Spotyka się ich najczęściej na forach, stronach, pod materiałami wideo dotyczących tematów społecznie wrażliwych typu polityka, światopogląd, trauma społeczna. Interesującym faktem jest to, że raczej nie znajdziemy hejtu na portalach z wiedzą specjalistyczną i takim poświęconym zaawansowanym zagadnieniom. Uniwersytet SWPS przeprowadził badania, które wykazały, że co czwarta osoba korzystająca z Internetu padła ofiarą hejtu. 

Często bywa tak, że to, co nowe i nieznane przeważnie wzbudza w nas obawę, a nawet lęk. Jednakże najczęściej znajdujemy prawidłowe metody radzenia sobie z tymi emocjami, które w większości przypadków same znikają po pierwszym kontakcie z nieznanym. Jeżeli jednak nie potrafimy poradzić sobie z danymi emocjami, możemy wejść na pole błędnych i stereotypowych wniosków, które dodatkowo prowokują negatywne odczucia. Uproszczone i zniekształcone spostrzegania świata daje poczucie przynależności, sprawiedliwości, a nawet ulgę i siłę. Jednak lęk to uczucie, którego wiele osób się wstydzi, dlatego wolą maskować ją gniewem, często ukierunkowanym na konkretną osobę lub grupę społeczną.

 

Hejt hejter

 

Wyrażanie frustracji?

Przyczyn hejtu jest stosunkowo dużo, w tym przypadku wiele zależy od osobowości hejtera. Najczęściej hejtujemy osoby popularne, ponieważ odnosimy wrażenie, że są one lepsze od nas, co rodzi zazdrość. Z tego samego względu ofiarom hejtu padają osoby wyżej postawione finansowo. Czujemy, że inni poradzili sobie w życiu lepiej od nas.

Hejtując pogrążamy samych siebie, wyrażając frustrację. Sukces innych osób powinien być dodatkową motywacją do działania, do tego, by coś zrobić ze swoim życiem. Siedzenie przed komputerem czy telefonem i pisanie nienawistnych komentarzy w żadnym wypadku nie rozwiąże naszych problemów.

Narażenie na publiczne ataki w Internecie może doprowadzić do poważnych konsekwencji i wystąpienia problemów zdrowotnych, dlatego nie można lekceważyć hejtu. Każdy atak w sieci boli w realnym życiu. 

Hejt sprawia, że osoba, która padła jego ofiarom żyje w stresie, który zwiększa się wraz z rozprzestrzenianiem się hejtu. Konsekwencją tego mogą być pojawiające się: bezsenność, nerwice, stany lękowe i depresyjne. Jednak najtragiczniejszą tego konsekwencją są myśli oraz próby samobójcze. Osoba zaatakowana hejtem ma obniżone poczucie własnej wartości, żyje w przekonaniu o własnej beznadziejności – to uczucie nasila się z czasem. 

Jak się czuje ofiara ataku?

Ofiara hejtu najczęściej: 

  • czuje się zastraszana,
  • uważa, że zasługuje na wyzwiska, więc nie reaguje,
  • doświadcza spadku poczucia własnej wartości,
  • popada w kompleksy,
  • wpada w panikę, depresję, nerwice,
  • ma myśli samobójcze,
  • odczuwa niechęć do kontaktów z innymi ludźmi,
  • cierpi z powodu odczuwanego lęku i niepokoju za każdym razem, gdy ma wejść na swój profil w mediach społecznościowych.

Hejterzy nie są  bezkarni – każda osoba hejtowana może dochodzić swoich praw na drodze powództwa cywilnego. Hejter za zniesławienie może dostać karę grzywny, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.

 

 

Jak radzić sobie z hejtem?

Najlepszą metodą walki z hejterami jest niedawanie im powodów do karmienia się mową nienawiści. Jeżeli wrzucasz zdjęcia do sieci to ustaw tryb prywatny. Dzięki temu galerię będą mogły zobaczyć jedynie osoby zaufane. Nie daj się wciągnąć w ich grę. Brak odpowiedzi nie oznacza hipokryzji. Można się spotkać z przekonaniem, że jeśli padło się ofiarą hejtu, ma się moralne prawo do odpłacenia hejterowi pięknym za nadobne. Jednak nakręcanie spirali hejtu spowoduje tylko więcej hejtu, nie będzie jednak rozwiązaniem problemu. Dyskusja z hejterem, daje mu impuls do szukania nowych sposobów na zdenerwowanie Ciebie i wywołanie jeszcze większej kłótni.

Wejdź na profil hejtera i zablokuj go. W ten sposób nie będzie miał możliwości wykonywania interakcji z Twoim kontem. W walce z hejterami należy zrozumieć, że są to ludzie, którzy nie wiedzą, jak radzić sobie z własnymi frustracjami, trudnościami i traumami. To oni powinni szukać profesjonalnej pomocy psychologicznej. Najprostszą, ale jednocześnie najtrudniejszą metodą jest nieczytanie negatywnych komentarzy na swój temat, ponieważ czytanie i reagowanie jest wodą na młyn dla hejtera, która napędza go do podjęcia wzmożonych działań. 

Gdzie szukać pomocy?

Jako ofiara hejtu możesz skontaktować się z administratorami strony, na której zostały zamieszczone obrażające Cię treści. Coraz więcej hejterów przekonuje się, że za swoje czyny mogą ponosić odpowiedzialność karną. 

Hejt odbija się bolesnym piętnem na psychice człowieka, co może mieć swoje konsekwencje w przyszłości, dlatego też należy walczyć nie tylko z hejtem, ale też z jego skutkami w psychice. Psychoterapia jest narzędziem, które pomaga uporać się z problemem, pomoże popracować nad samooceną, uporać się ze stanami lękowymi, nerwicami lub depresją i dalej kroczyć przez życie z podniesioną głową.

 

 

wAkcji24.pl Kultura  Maria Nicińska, 10.05.2025 Fot. freepeek