Islam, jako jedna z największych religii świata, jest jedną z głównych konkurencji dla chrześcijaństwa. Rosnąca liczba wyznawców tej religii w krajach zachodnich wzbudza zainteresowanie. Czy zachód odsuwając się od korzeni judeo-chrześcijańskich przechodzi na islam?

zachód przechodzi na islam

Czy zachód przechodzi na islam?

Islam na Zachodzie: mała-duża mniejszość

Według szacunków globalnie wyznawcy islamu to aż jedna czwarta świata. Francja jest jednym z krajów zachodniej Europy z największą liczbą muzułmanów. Szacuje się, że nawet 10% populacji Francji to wyznawcy islamu, co stanowi do 6 milionów osób. Główne grupy muzułmanów pochodzą z krajów takich jak Algieria, Maroko i Tunezja, które były francuskimi koloniami. 

 

W Niemczech liczba wyznawców islamu również jest znaczna choć nie jest to państwo postkolonialne takie jak Francja. Stany Zjednoczone również mają znaczną populację muzułmańską, choć jest ona mniejsza procentowo niż w Europie. Amerykańscy muzułmanie pochodzą z różnych grup etnicznych, w tym afroamerykanów, którzy stanowią około jednej trzeciej populacji muzułmańskiej w USA. Islam w Stanach Zjednoczonych zyskuje na popularności, a liczba konwersji rośnie z roku na rok.

kościół ma być cicho

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Czy zachód przechodzi na islam?

Zachód i islam: Zderzenie kultur

Wzrost liczby muzułmanów w krajach zachodnich niesie ze sobą dużo wyzwań. Przede wszystkim sama integracja muzułmańskich społeczności w społeczeństwach, które mocno różnią się kulturowo i religijnie jest problematyczna. Jednym z punktów zapalnych jak wiadomo jest stosunek islamu do kobiet. Dla feministycznego zachodu patriarchalność społeczeństw muzułmańskich i zasady narzucone kobietom, są co najmniej trudne do akceptacji. 

Dużo szumu jest także wokół zamachów terrorystycznych i ekstremistycznych grup, które je przeprowadzają. Stanowią one oczywiście niewielki procent całej społeczności muzułmańskiej. Jednocześnie faktem jest że media zachodnie celowo starają się umniejszać problem przestępczości afrykańskich imigrantów i terroryzmu. Brytyjski komik Jimmy Carr dobrze określił humorystycznie różnicę pomiędzy aktualnym pokojowym chrześcijaństwem a walecznym islamem: 

“No oczywiście nie będę opowiadał takich samych dowcipów o Mahomecie, które przy poczuciu dużej swobody, mówiłbym o Jezusie Chrystusie. A to dlatego, że zabawny fakt, nie jestem p*******ym idiotą. 

Więc jeśli jesteś chrześcijaninem, siedzisz tutaj i myślisz ‘Cóż, to niesprawiedliwe! On żartuje z chrześcijan przez cały dzień, ale nie będzie żartował w ten sam sposób o muzułmanach’, no cóż, może jako chrześcijanin powinieneś pomyśleć o wysadzeniu czegoś w powietrze? Nikt się ciebie nie boi! Co zrobią chrześcijanie – wybaczą mi?”

Zachód przechodzi na islam

Czy zachód przechodzi na islam?

Zachód przechodzi na islam: konwersje

Konwersje na islam w krajach zachodnich są zjawiskiem, które zyskuje na znaczeniu. W samej Francji szacuje się, że rocznie około 4000 osób przechodzi na islam. Podobne trendy obserwuje się w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba konwertytów rośnie systematycznie.

Oto krótka lista zachodnich celebrytów, którzy przeszli na islam:

Muhammad Ali – Słynny bokser, do tej pory główna twarz konwersji na islam.

Mike Tyson – Potencjalnie najlepszy bokser na świecie, przyjął islam podczas odbywania kary więzienia w latach 90.

Dave Chappelle – Do tej pory jeden z najbardziej znanych amerykańskich komików.

Ice Cube – Amerykański raper, przeszedł na islam w latach 90.

Shaquille O’Neal – koszykarz najwyższej rangi, gwiazda NBA, choć nie mówi publicznie zbyt wiele o swojej wierze przyznał się do konwersji.

Andrew Tate – jedna z najbardziej kontrowersyjnych osobowości internetowych, aktualny guru wielu młodych zachodnich nastolatków.



Maryja Królowa Polski

ks. Jakub Klimontowski: Maryja Królowa Polski. Jak miłość do Maryi kształtuje nasze postawy

Czy zachód przechodzi na islam?

Islam religią sportów walki?

Jest to oczywiście tylko kilka nazwisk, jednak stanowią dobrą reprezentację zjawiska. Listę dominują osoby o korzeniach afrykańskich. Dodatkowo na tej krótkiej liście jest aż trzech sportowców, i to jeszcze nie byle jakich, najwyższej klasy. Co wyjątkowo ciekawe islam wydaje się przemawiać do sportowców, w tym szczególnie do tych zajmujących się sztukami walki (z tej listy także Andrew Tate zajmuje się ćwiczeniem sztuk walki).

Wielu światowej sławy sportowców mieszanych sztuk walki pochodzi z Dagestanu – małej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, gdzie religią dominującą jest islam. Przez ostatnie kilka lat mieszane sztuki walki widziały niejednego mistrza z Dagestanu. Jednym z najbardziej znanych takich zawodników jest Islam Machaczew. Od 2 lat Machaczew jest mistrzem wagi lekkiej w UFC (Ultimate Championship Fighter). Silna reprezentacja muzułmanów w sztukach walki popularyzuje wizerunek islamu jako religii wojowników. 

 

Islam Makhachev 2022 UFC belt
Maryja Królowa Polski

Portal wAkcji24.pl i gazeta „w-Akcji” poszukują nowych autorów! Twórzmy wspólnie angażujące media katolickie

Czy zachód przechodzi na islam?

Na czym islam polega?

Czym faktycznie dokładnie jest islam? Islam kojarzy się Polakom z Turcją, Afryką, terroryzmem i wojnami na bliskim wschodzie, jednak de facto nic o nim nie wiemy. Dlatego też konwersja Europejczyka niemuzułmanina na islam wydaje się być taka abstrakcyjna.

U podstaw islamu jest Stary Testament. Nawet Jezus ma swoje miejsce w islamie choć tam uznawany jest po prostu za jednego z wielu proroków. Korzenie są wspólne więc i założenia do jakiegoś poziomu bardzo podobne choć o tym nie pamiętamy. Może się to wydawać zaskoczeniem, ale jedną z podstaw islamu jest np. dbanie o ubogich. 

Oto główne pięć zasad islamu według Wikipedii:

  1. wyznanie wiary w jedynego Boga (szahada),
  2. pięciokrotna modlitwa w ciągu doby,
  3. post w miesiącu ramadan,
  4. jałmużna na rzecz ubogich,
  5. pielgrzymka do Mekki przynajmniej raz w życiu.

Dlaczego konwersja może być atrakcyjna?

 

Konwersja na islam może być atrakcyjna dla ludzi zachodu z różnych powodów. 

Przyciągający może być prosty przekaz i monoteizm. Innym powodem może być bogactwo kulturowe. Nieznany, egzotyczny świat kultury muzułmańskiej, myśl o słonecznych i bogatych krajach arabskich, mogą być atrakcyjniejsze niż znany już dla zachodniego człowieka świat chrześcijaństwa. 

Warto wspomnieć że prostota konwersji na islam też może być bardzo atrakcyjna. W teorii wystarczy publicznie, szczerze powiedzieć szahadę by przejść na islam. Taki ‘chrzest’ ma anulować wszystkie dotychczasowe grzechy.

 

Ormianie z Górskiego Karabachu

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Czy zachód przechodzi na islam?

Zachód przechodzi na islam: Chrześcijaństwo a islam

Czy islam jest zagrożeniem dla Kościoła Katolickiego? Wydawałoby się że to buddyzm byłby największym zagrożeniem, jako że joga, medytacja i inne elementy kulturowe Azji cieszą się dużą popularnością.

Wielu chrześcijan jednak narzeka na to jak ‘miękkie’ chrześcijaństwo się stało. W szczególności ruchy protestanckie mają problem z gubieniem się w swoich założeniach. W USA swój własny kościół protestancki można bardzo łatwo założyć. Czasem takie nowe wspólnoty łączy idealistyczna wiara w Jezusa i niewiele więcej, więc chrześcijańska tożsamość przestaje się wyróżniać.  

Katolicyzm a islam

 

Niestety takie tendencje to nie tylko protestanci w Stanach. Sąsiedzki niemiecki kościół  coraz mniej przypomina to co my w Polsce rozumiemy jako katolicyzm. Taki nijaki, liberalny katolicyzm, który narzuca bardzo mało ograniczeń pod względem stylu życia i wiary, a przyzwala tym samym na dużo, może być dla iluś osób mniej atrakcyjny niż konkretny, konserwatywny, surowy islam. 

 Szczególnie dla wcześniej wspomnianych młodych o konserwatywnych czy tradycjonalistycznych poglądach. Oni nie chcą nijakiego Kościoła, który się boi otwarcie krytykować i przeciwstawiać się złym tendencjom współczesnego zachodu. Czy islam, otwarcie przeciwny np. LGBT, naprawdę nie jest w stanie stać się w ich oczach lepszą alternatywą od Kościoła? 

Być może to brzmi jeszcze jak fantastyka naukowa: znużeni Kościołem młodzi Polacy przechodzą na islam. Należy jednak sprawy rozpatrzyć bardzo poważnie. W końcu XXI wiek to także wielkie migracje wyznaniowe. 

wAkcji24.pl  | Kultura |  ZNN |  Fot. Islam Machaczew – Wikipedia    | 6.08.2024

Ks. Jakub Klimontowski: Serce i Miłosierdzie – dwa oblicza jednej Miłości

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W czerwcu Kościół katolicki w sposób szczególny oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – Sercu, które „tak bardzo umiłowało ludzi”. W Polsce jednak równie silnie rozbrzmiewa echo...

Krzysztof Kotowicz: Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”, czyli komentarz do kończącego się roku szkolnego 2024/2025

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Politycy mieniący się postępowymi i racjonalnymi zwolennikami demokracji wytaczają działa przeciw nauce religii w szkołach oraz maturze z matematyki. Dzieje się to w czasie, gdy astronauta z Polski sięga po...

Krzysztof Kotowicz: Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

Z pięciu słownikowych definicji słowa „fenomen” wersja filozoficzna zdaje się być najlepszym formatem do opisania wydarzenia, które od 2018 r. (dla mnie od 2022 r.) jest ewangelizacyjnym fenomenem. Stawiam tezę na początku. Czytelnicy być może dostrzegą, że warto ją...

Krzysztof Kotowicz: „Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

 Ten ułamek sekundy duchowo elektryzuje. Porusza wierzącego do tego stopnia, że jednocześnie trzeba wewnętrznej odwagi, by wpatrywać się w mistyczne apogeum wiary, i zarazem przenika go pragnienie, aby najdokładniej zobaczyć – niejako przejrzeć na oczy – aby ujrzeć...

Wenanty Katarzyniec: Strzeżmy się, aby piekielny nasz wróg nie chełpił się, że nawet w Kościele łowi nas w swoje sidła

Wenanty Katarzyniec to postać, która mimo krótkiego życia pozostawił po sobie niezwykle głęboki ślad w duchowości katolickiej. Urodzony w 1889 roku, kapłan o ogromnej pokorze i gorliwości, zmarł w opinii świętości w wieku zaledwie 31 lat. Choć nie dane mu było długo...

Bp Bruce Lewandowski: Bóg kocha nas tak jak moja polska babcia

Miłość Boga nie jest ograniczona, nie jest zarezerwowana dla wybranych — jest hojna, bezwarunkowa i bardzo osobista. Biskup Providence Bruce Lewandowski, w poruszającym i pełnym humoru świadectwie, porównuje Bożą miłość do miłości swojej polskiej babci, która każdemu...

Ks. Grzegorz Wołoch: Czy udział w wyborach jest obowiązkiem katolika? Teologiczne spojrzenie na obywatelską odpowiedzialność

Ks. Grzegorz Wołoch: W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w naszym kraju, pytanie o moralny  i duchowy wymiar udziału katolika w głosowaniu nabiera szczególnej aktualności. To nie tylko moment politycznego wyboru, ale również okazja do refleksji nad...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Ks. Jakub Klimontowski: Maryja ocaliła nas nie raz – i uczyni to znów

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Każdego roku początek maja budzi w sercach polskich wiernych wyjątkowe uczucia. Sprzyja temu rozkwitająca wiosna, która niesie ze sobą nadzieję, ożywiając nas pełnią barw i życia. Cieszy...

Biskup Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy: urazy chętnie darować

Biskup Ignacy Dec: Prezentację szóstego uczynku miłosiernego względem duszy "Urazy chętnie darować" rozpoczniemy od określenia czym są urazy, jak powstają i co powodują. Następnie wskażemy na biblijne wzory darowania urazów i pod koniec - wskażemy na sposoby leczenia...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Ks. Jakub Klimontowski: Ślepa wiara w pieniądze i władzę? Stajemy przed wyborem!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki, koneksjom i własnym możliwościom, czy jest możliwe zaufanie Bogu? W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki,...

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

W artykule zatytułowanym „Czas na znak – znak sprzeciwu!” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, wzywa do chrześcijańskiej postawy w życiu publicznym. Poniższy artykuł stanowi próbę pogłębionej refleksji nad treścią publikacji szefa DAI.Krzysztof...

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.