Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, Arcybiskup Tadeusz Wojda apeluje o wsparcie dla powodzian. Dzisiaj podczas niedzielnych mszy organizowana jest zbiórka dla ofiar powodzi. Od samego początku pomocy poszkodowanym udziela Caritas Diecezji Świdnickiej. 

Przewodniczący KEP, Abp Tadeusz Wojda: Hojność Polaków jest wielka

Parafie pomagają powodzianom, organizując zbiórki darów na terenie swoich kościołów

Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Tadeusz Wojda zaapelował o zorganizowanie w najbliższą niedzielę 22 września 2024 roku, po każdej Mszy Świętej, w każdej diecezji zbiórki pieniężnej na pomoc poszkodowanym. Zebrane środki finansowe zostaną przekazane poszkodowanym za pośrednictwem Caritas Polska.

– Chcę wyrazić nasze współczucie wobec tych, którzy doświadczyli tego wielkiego dramatu, ale jednocześnie zapewnić, że nie pozostają oni sami. Modlimy się za nich, wspieramy ich duchowo, ale jednocześnie chcemy wesprzeć ich również materialnie. Caritas Polska, która koordynuje pomoc w imieniu całego Kościoła w Polsce, już zaczęła ją świadczyć” – mówił Przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda.

– „Apeluję do wszystkich o hojność, wsparcie, pomoc, tak jak zawsze to czyniliśmy. Hojność Polaków jest wielka. Woda, po obfitych deszczach, zalała wiele domów, szkół, przedszkoli, szpitali. Wiele domów i budynków użytku publicznego zostało zniszczonych, także cała infrastruktura drogowa na tamtych terenach została mocno nadszarpnięta – przypomniał arcybiskup Tadeusz Wojda.

Nowenna Matka Boża Gietrzwałdzka Prześladowania Kościoła w Polsce biskup Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Bardzo proszę o nieustanną modlitwę i pomoc dla powodzian

Przewodniczący KEP, Abp Tadeusz Wojda: Hojność Polaków jest wielka

Parafie pomagają powodzianom: transporty z pomocą już w drodze

Diecezja Świdnicka, poprzez działania swoich parafii, pokazuje, jak wielka może być siła wspólnoty. Parafie pomagają powodzianom, nie tylko organizując materialne wsparcie, ale również dając nadzieję i poczucie, że w trudnych chwilach nikt nie jest sam.

W celu ułatwienia przekazywania darów poniżej publikujemy listę niektórych parafii i podejmowanych przez nie incjatw pomocowych dla dotkniętych tragedią powodzi. 

Bielawaparafia pw. Wniebowzięcia NMP – trasposrt darów do Lądka-Zdroju (czwartek – 19 IX) – dary można przekazywać do domu parafialnego

Lewin Kłodzkiparafia pw. Michała Archanioła dary przekazane do parafii w Gorzanowie i Lądka-Zdroju w porozumieniu z proboszczami i osobami koordynujacymi rodzielanie darów; w dalszym ciągu na plebanii zbierane są: żywność w trwałych opakowaniach, chemia, środki czystości, jednorazowe naczynia, środki do dezyfenkcji. Docelowo parafia chce objąć opieką konkretne miejsca a przede wszystkim Gorzanów.

Kudowa Zdrój – parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej  prowadzi zbiórkę darów dla powodzian. Dary można składać przez cały dzień w kościele. Lista potrzebnych rzeczy jest umieszczona na stronie internetowej parafii zakładce Ogłoszenia.

Nowa Ruda – parafia św. Mikołaja prowadzi zbiórkę darów dla powodzian. Dary można składać przez cały dzień przed kancelaria parafialną. Najbardziej potrzebne są środki czystości, dezynfekujące i odgrzybiające oraz narzędzia do usuwania skutków powodzi w mieszkaniach i domach (wiadra, mopy, miotły, łopaty, ścierki, rękawice, pędzle itp).

Kłodzko – parafia Podwyższenia Krzyża Świętego  – dokonujemy zbiórki wszystkich najpotrzebniejszych produktów tj,: SKARPETY DAMSKIE, MĘSKIE I DZIECIĘCE, OBUWIE, BIELIZNĘ, RĘCZNIKI, WODĘ, ŚRODKI HIGIENY (ŻELE POD PRYSZNIC, PODPASKI, TAMPONY, PAMPERSY, SZCZOTECZKI I PASTY DO ZĘBÓW, KREMY), GRZEBIENIE I SZCZOTKI DO WŁOSÓW, PAPIER TOALETOWY, KONSERWY, CUKIER. Dostajemy codziennie kilkanaście telefonów od różnych stron Polski, skąd płynie pomoc zarówno finansowa jak i materialna. Wiele osób zadeklarowało, że wyśle paczki, których zawartość pomoże powodzianom. Wszelkie informacje można zobaczyć na stronie facebookowej naszej parafii.

Kłodzko – parafia Wniebowzięcia NMP (Jezuici) – transporty z różnych części Polski, już m.in. z Krakowa i z Toszka dotarły, które są przekazywane dalej. Przewieźliśmy już dostawę do Stronia Śląskiego. Ciągle zbieramy, bo potrzeby są ogromne. Wszystko zostanie przekazane na rzecz potrzebujących. Wszelkie informacje można zobaczyć na stronie facebookowej naszej parafii.

Jaszkowa Dolna – parafia św. Jana Chrzciciela – mieszkańcy hojnie zbierają potrzebne produkty i przekazują wszystko na pomoc w Żelaźnie.

Dobromierz – parafia św. Michała Archanioła. Przekazano do Stronia Śląskiego 3 busy darów. Parafia w dalszym ciągu prowadzi zbiórkę darów dla powodzian. Dary można składać przez cały dzień na plebanii, ul. Parkowa 8. Najbardziej potrzebne są środki czystości, dezynfekujące i odgrzybiające oraz narzędzia do usuwania skutków powodzi w mieszkaniach i domach (wiadra, mopy, miotły, łopaty, ścierki, rękawice, pędzle itp).

Trzebieszowice: parafia przyjmuje i koordynuje pomoc miejscową: www.parafiatrzebieszowice.pl

Parafie w Kaczorowie, Wierzchosławicach i Bolkowie – od 23 do 26 września do wyżej wskazanych parafii, można przynosić dary dla powodzian ze Stronia Śląskiego. Potrzebne są: rękawice, środki do sprzatania, płyny, ścierki, wiaderka szczotki do zamiatania, mydło w plynie lub w kosce, papier toaletowy, ręczniki papierowe, środki hiegieny odobistej dla kobiet. Pampersy dla dzieci lub dorosłych. Z żywności: konserwy mięsne lub rybne z długim terminem przydatności do spożycia, słodycze dla dzieci. Wszyskie te rzeczy można przynosić na plebanię. Parafia w Kaczorowie dziekuje za incjatywę, OSP Mysłów. I dostarczone już łopaty, kalosze, wiaderka oraz ofertę dowozu do Stronia. Można też przekazywać w parafii ofiary na zakup wyżej wymienionych darów. 27 września zebrane rzeczy zostaną dostarczone do Stronia Ślaskiego.

Parafia pw. św. BARTŁOMIEJA AP. w KUDOWIE-ZDROJU (Czermnej)  Dary znosimy do „Auli Ks. Tomaszka” przy plebani. Pierwszy transport odjedzie w najbliższy wtorek 24 IX do siedziby dekanatu w Kłodzku. Szczegółowym rozdzielnikiem zajmie się Ks. Dziekan Stanisław Kasztelan.

Bielawa – parafia pw. Miłosierdzia Bożego – we wtorek 24 IX wyjdzie kolejny transport z pomocą do Radochowa. Zbiórka darów 23 IX w godz.7.30-9.00 i 16.00-17.30 (nie potrzeba na ten moment wody i prowiantu) przy kaplicy, ul. Wolności 6.

św. Jan Nepomucen

Św. Jan Nepomucen – nadzieja na pomoc dla powodzian

Przewodniczący KEP, Abp Tadeusz Wojda: Hojność Polaków jest wielka

Caritas Diecezji Świdnickiej pomaga powodzianom. Jak się włączyć w pomoc?

Caritas Diecezji Świdnickiej uruchamia zbiórkę środków dla osób objętych skutkami katastrofy naturalnej, która spadła na rejon Dolnego Śląska. Zachęcamy do wspólnej pomocy osobom poszkodowanym w formie dobrowolnej darowizny na rzecz powodzian.

Wysyłając przelew na konto Caritas Diecezji Świdnickiej z tytułem „Dla Powodzian”
Konto bankowe: 77 1090 2301 0000 0001 3267 2759 Santander Bank Polska S.A.
Konto bankowe (EURO): IBAN: PL37 1160 2202 0000 0001 6973 9856 Bank Millennium

Caritas Diecezji Świdnickiej prowadzi również zbiórkę przedmiotów pierwszej potrzeby:
woda butelkowana, środki czyszcząceszmaty, ścierki, miotły, szpadle, koce, nowa pościel, osuszacze, pompy wodne, żywność długoterminowa, worki na śmieci, kalosze. Które można przywozić pod adres:

Ul. Westerplatte 4-6, 58-100 Świdnica (Siedziba Caritas Diecezji Świdnickiej) 

 

Caritas Diecezji Świdnickiej

Ambasador Dzieła Charytatywnego. Caritas Diecezji Świdnickiej może być wzorem dla innych

Diecezja Świdnicka: Parafie pomagają powodzianom

Jadłodajnie Caritas Diecezji Świdnickiej otwarte dla poszkodowanych w powodzi!

Poszkodowani przez powódź mogą korzystać z jadłodajni Caritas:

  • Jadłodajnia w Świdnicy – ul. Westerplatte 4-6, 58-100 Świdnica
  • Jadłodajnia w Dzierżoniowie – ul. Kilińskiego 8, 58-200 Dzierżoniów
  • Jadłodajnia w Nowej Rudzie – ul. A. Fredry 8, 57-400 Nowa Ruda
  • Jadłodajnie w Wałbrzychu: ul. 11 Listopada 65, 58-302 Wałbrzych; ul. Niepodległości 24, 58-300 Wałbrzych
  • Jadłodajnia w Piławie Górnej – ul. Piastowska 15A, 58-240 Piława Górna

 

Powódź Caritas

Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej: W niedzielę 22 września zbierzmy środki na rzecz powodzian

Diecezja Świdnicka: Parafie pomagają powodzianom

Rozmowy w Akcji: Rozmowa z Dyrektorem Caritas Diecezji Świdnickiej Radosławem Kisielem

Powódź! Jak pomagać? Jak otrzymać pomoc? Ks. Radosław Kisiel Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej

wAkcji24.pl | Ekonomia | KNJ, źródło: Konferencja Episkopatu Polski, Diecezja Świdnicka, Caritas Diecezji Świdnickiej | Zdjęcie: Kościoł Franciszkanów w Kłodzku fot. ks. Jakub Klimontowski | 22.09.2024

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.