Agresja sowiecka na Polskę: 17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia, niespełna trzy tygodnie po rozpoczęciu II wojny światowej i niemieckim ataku na Polskę, wschodnie granice Rzeczypospolitej przekroczyła Armia Czerwona, realizując tajny pakt zawarty między Związkiem Sowieckim a III Rzeszą – Pakt Ribbentrop-Mołotow.

W wyniku podpisanego 23 sierpnia 1939 r. paktu oba totalitarne mocarstwa podzieliły między siebie Europę Środkowo-Wschodnią. Tajny protokół dołączony do porozumienia przewidywał rozbiór Polski, która miała zostać podzielona wzdłuż rzek Narwi, Wisły i Sanu, z zachodnią częścią przypadającą Niemcom, a wschodnią Sowietom. Dla Polski oznaczało to katastrofalne konsekwencje – naród został schwytany w potrzask między dwoma agresorami.

Gdy 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę, Polska armia, mimo heroicznej obrony, nie była w stanie stawić czoła potędze Wehrmachtu, wspieranego przez Luftwaffe i zaawansowaną technikę wojenną. Pomimo tego, polscy żołnierze bronili się zaciekle w bitwach takich jak ta nad Bzurą, w obronie Warszawy czy na Helu. W tym kontekście 17 września, gdy Armia Czerwona zaatakowała od wschodu, Polska znalazła się w dramatycznej sytuacji. Dwa totalitarne mocarstwa rozdzierały kraj, który de facto walczył już na dwa fronty.

Przekroczenie granicy przez Armię Czerwoną

17 września o świcie Armia Czerwona przekroczyła granicę wschodnią, podając jako pretekst rzekomą konieczność ochrony ludności ukraińskiej i białoruskiej przed chaosem, który miał wywołać upadek państwa polskiego.

W wyniku agresji ZSRR zajął terytoria wschodniej Polski, obejmujące obszary dzisiejszej zachodniej Ukrainy i Białorusi. Do końca września 1939 r. terytorium Polski zostało podzielone między dwóch okupantów. Niemcy zajęli zachodnie i centralne tereny, a ZSRR wschodnie województwa. 

Prawie dwuletnia okupacja tych terenów przez Związek Sowiecki oznaczała dla polskich obywateli bezwzględny terror. Sowieci stosowali różnorodne represje, takie jak aresztowania, deportacje do łagrów, masowe wywózki, a także dokonali zbrodni katyńskiej.

Agresja sowiecka na Polskę- atak na Kościół

agresja sowiecka na Polskę

Spotkanie oddziałów niemieckich i sowieckich w okolicy Stryja, 20 IX 1939 r. (IPN)

Na Kresach Wschodnich Kościół składał się głównie z dwóch archidiecezji – Wileńskiej i Lwowskiej. Z racji tego, że ideologia komunistyczna opierała się na ateizmie, wszelkie przejawy wiary były bezwzględnie zwalczane przez NKWD i inne radzieckie służby. Okupacja sowiecka stała się czasem brutalnych represji wobec Kościoła – zamykano i niszczono kościoły oraz klasztory, konfiskowano majątek kościelny, wprowadzano wysokie podatki na parafie, zakazywano modlitw i odprawiania Mszy św., a religię usuwano ze szkół.

Jak pisał ks. Józef Jarzębowski w swoim raporcie do prymasa Augusta Hlonda, religię zastąpiono nauką marksizmu, a w przedmiotach szkolnych celowo promowano ateistyczny światopogląd, co widoczne było nawet w programach nauczania fizyki. Dekret o ziemi z 1917 roku sprawił, że majątek Kościoła stał się własnością państwa. Parafie musiały płacić za możliwość korzystania z kościołów, a klasztory zamieniano na więzienia NKWD. Na mocy rozporządzeń NKWD z 1939 i 1940 roku każdy ksiądz i organista był nadzorowany przez funkcjonariusza bezpieki.

W wielu parafiach zabierano księżom plebanie, co zmuszało duchownych do szukania schronienia u parafian. Duchowni byli często zmuszani do ciężkiej pracy, takiej jak wycinka lasów czy budowa dróg. NKWD, korzystając z pomocy informatorów, organizowało siatki szpiegowskie, które stale obserwowały księży i donosiły o treści ich kazań. Kapłani żyli w ciągłym strachu przed aresztowaniem lub zabójstwem, dlatego wierni organizowali straże, by chronić swoich duchownych.

Męczeństwo duchowieństwa

Po zajęciu Kresów przez ZSRR NKWD zaczęło masowo aresztować księży i zakonników. We wrześniu 1939 roku aresztowano 20 duchownych, którzy zostali wywiezieni na Sybir, z czego tylko nieliczni przeżyli. Część kapelanów wojskowych trafiła do Kozielska, gdzie, tak jak wielu polskich oficerów, zostali zamordowani strzałem w tył głowy. W czerwcu 1941 roku, przed wkroczeniem Niemców, NKWD masowo rozstrzeliwało więźniów politycznych, w tym duchownych.

Komunistyczne grupy, które aktywowały się zaraz po wejściu Armii Czerwonej, również mordowały księży. We wrześniu 1939 roku zamordowano kilku proboszczów, a później także innych duchownych.  Wielu z nich wywieziono na Sybir, skąd wielu nie wróciło. Ci, których nie zdążono wywieźć przed niemiecką agresją, zostali rozstrzelani.

NKWD surowo karało księży za kazania uznane za antyradzieckie, a kapłani w więzieniach byli brutalnie torturowani. Ks. Jarzębowski opisywał, że księży poddawano brutalnym przesłuchaniom, często kończącym się śmiercią. Mimo tych strasznych czasów Kościół na Kresach przetrwał dzięki niewielkiej grupie niezłomnych duchownych i wiernych, którzy z narażeniem życia gromadzili się w ruinach kościołów lub domach prywatnych, aby odprawiać nabożeństwa.

Agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. stanowi jeden z najczarniejszych momentów w historii II wojny światowej. Dla Polaków był to akt zdrady, który przesądził o dalszym losie kraju w czasie wojny i okupacji. Dziś pamięć o tych wydarzeniach stanowi ważną część polskiej tożsamości historycznej i jest przypomnieniem o tragicznych skutkach totalitaryzmu.

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 17.09.2024

 

Ks. Marcin Kokoszka – nowy ekonom KEP. Wyjaśniamy czym się będzie zajmował [TYLKO U NAS]

Ks. Marcin Kokoszka to nowy Ekonom KEP. Na czym polegają zadania ekonoma i co do tej robił ks. Kokoszka?

Ks. Janusz Majda został nowym dyrektorem Caritas Polska

Ks. Janusz Majda nowym dyrektorem Caritas. Podczas 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 18-19 listopada 2024 r. na Jasnej Górze, biskupi wybrali nowego dyrektora Caritas Polska. Został nim ks. Janusz Majda, który wcześniej pełnił...

Od kiedy wolna Wigilia Bożego Narodzenia? Dziwny prezent Lewicy dla wierzących

Wolna wigilia – jednych cieszy, drugich martwi. Od kiedy w Polsce będziemy przez trzy dni świętować Boże Narodzenie?

Prądem w Kościół. Jak niesprawiedliwe taryfy dla kościoła pogrążają parafie w długach [TYLKO U NAS]

Prądem w Kościół o dokładnie taryfą dla Kościoła. Jakie rachunki płaci Kościół katolicki za energię elektryczną? Bardzo duże! W artykule wyjaśniamy z czego to wynika i dlaczego system taryfowy jest niesprawiedliwy.

Kto chce kupić kościół?

Kto chce kupić Kościół? Janusz Palikot wystawia swój kościół na sprzedaż. To zabytkowa budowla w Sudetach. Ile kosztuje świątynia Janusza Palikota?

Bezdomność w Polsce 2024. Raport Caritas. Jak Kościół pomaga bezdomnym?

Bezdomność w Polsce to złożony problem, który dotyczy tysięcy ludzi, zmuszonych do życia poza społeczeństwem, często w skrajnych warunkach i z poczuciem wykluczenia. Jak wynika z raportu Caritas Polska, problem ten dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ludzi młodych...

BNP Paribas blokuje konta Sercanów: niewytłumaczalne i potencjalnie bezprawne działanie

Od początku listopada bank BNP Paribas blokuje konta Sercanom! To w praktyce sparaliżowało funkcjonowanie ich działalności i misji w całej Polsce. Problem ten dotknął 28 domów zakonnych  Zgromadzenia Księży Sercanów oraz inicjatyw religijnych prowadzonych przez zakon....

Komu się naprawdę opłaca Fundusz Kościelny? Kościołowi czy państwu? [TYLKO U NAS]

Fundusz Kościelny – rzekome źródło bogactwa i przedmiot kontrowersji. Wyjaśniamy kto naprawdę zarabia na Funduszu Kościelnym.

Polska gospodarka zależna od Niemiec – analiza Narodowego Banku Polskiego

Polska gospodarka jest zależna od Niemiec – tak wynika z analizy, którą przeprowadził Narodowy Bank Polski (NBP). Dokument pokazuje, Polska jest drugim najbardziej zależnym od Niemiec krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Komu odbierze pracę sztuczna inteligencja? Raport PIE i Kościół [ANALIZA I KOMENTARZ]

Wobec rosnącego wpływu sztucznej inteligencji (AI) na rynek pracy, raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) otwiera ważną dyskusję na temat przyszłości zawodowej wielu ludzi, ich dobrobytu oraz bezpieczeństwa ekonomicznego. Jako katolicy mamy obowiązek spojrzeć...

Na problemy Wenanty Katarzyniec. Kim był człowiek, do którego o pomoc finansową zwracają się tysiące Polaków?

Wenanty Katarzyniec, orędownik od problemów finansowych? W ostatnich latach coraz więcej Polaków odkrywa w ojcu Wenancie Katarzyńcu niezwykłego orędownika w trudnościach finansowych i codziennych troskach. Z postacią tego cichego i pokornego franciszkanina wiązane są...

Polskie znicze podbijają światowe rynki – tradycja, duchowość i sukces eksportowy

Polska stała się liderem w produkcji i eksporcie zniczy, odgrywając kluczową rolę na światowym rynku. Według raportu „Pulsu Biznesu”, Polska nie ma sobie równych w Europie pod względem sprzedaży tych produktów. W 2023 roku wartość eksportu polskich zniczy i świec...