Wielki Czwartek

  • Napisany przez:

Nie ma Eucharystii bez Kapłaństwa i nie ma Kapłaństwa bez Eucharystii – tak mówił nasz ks. proboszcz Krzysztof z parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie- Słupcu, podczas wieczornej liturgii Wielkiego Czwartku, który rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Triduum Sacrum- trzy dni

celebracji Misterium Paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Zgromadziliśmy się w naszym parafialnym Wieczerniku, by z pokorą pokłonić się Panu i dziękować za ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Procesja główną nawą Świątyni do Ołtarza, przy którym stanęli wszyscy kapłani naszej parafii, by koncelebrować uroczystą Mszę Św. Wieczerzy Pańskiej , rozpoczęła tę wyjątkową liturgię. Wyjątkową, bo tylko w Wielki Czwartek jesteśmy świadkami obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom, tak jak uczynił to Jezus swoim uczniom. I tak przy ambonie wokół stołu zasiadło 12 mężczyzn, a ks. Krzysztof umył im nogi i z szacunkiem ucałował.

To symbol Wieczernika w Jerozolimie, do którego duchowego pielgrzymowania zachęcał ks. Krzysztof podczas głoszonego słowa. To właśnie tam Jezus z miłości ustanowił Eucharystię, dał apostołom chleb i wino jako swe Ciało i Krew i polecił im, aby to czynili na Jego pamiątkę. Czym jest Eucharystia, którą dzisiaj tak uroczyście celebrujemy?To dziękczynienie Bogu za wszystko, co w swojej szczodrobliwości człowiekowi daje, za stworzenie, odkupienie i uświęcenie. Jest to zawsze spotkanie we wspólnocie w wierze. Czego uczy nas Jezus z Wieczernika? Powinniśmy być dla siebie dobrzy, powinniśmy siebie kochać i sobie przebaczać, pomagać i wspierać, powinniśmy się szanować, żyć jak bracia i siostry w wierze – to przesłanie Jezusa.

Czwartkowa Eucharystia to podziękowanie Panu Bogu za dar Kapłaństwa. Ks. Krzysztof dziękował nam parafianom za obecność i życzliwość. My z całego serca dziękujemy Bogu za ks. Prałata Jerzego, ks. Krzysztofa, ks. Marcina i ks. Jacka. Do życzeń dołączamy dar modlitwy. Niech Dobry Bóg każdego dnia błogosławi. Nasz Bóg, który w Najświętszym Sakramencie na zakończenie pierwszego dnia Triduum zostaje odprowadzony do Ciemnicy, gdzie w ciszy z pokorą będziemy Go adorować. Milkną dzwony, słychać tylko dźwięk kołatek, puste, otwarte Tabernakulum. To zapowiedź Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa.

Agnieszka Kruk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”151″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy