wAkcji24.pl: Marsz dla Życia i Rodziny Świdnica 2024  0dbędzie się w Dzień Matki, czyli 26 maja, w stolicy diecezji świdnickiej. To inicjatywa, która od wielu lat podkreśla wartości chrześcijańskie i rodzinne, manifestując poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

26 maja – Marsz dla Życia i Rodziny Świdnica 2024 – jak będzie wyglądał?

Podobnie jak w ubiegłych latach, po Mszy św. w Katedrze Świdnickiej o godz. 13:00, kolorowy przemarsz wyruszy z pl. św. Jana Pawła II o godz. 14:00. Tegorocznym hasłem, zaproponowanym przez koordynatora wydarzenia Centrum Życia i Rodziny z Warszawy, jest „Zjednoczeni dla życia, rodziny, ojczyzny”, które podkreśla znaczenie wspólnoty w obronie tych wartości.

Marsz dla Życia i Rodziny – idziemy aby podkreślić wartość życia

– Jak wiele jesteśmy w stanie zdziałać wspólnie, razem, jak wielkim darem jest wspólnota i jak ważna jest nasza jedność oraz wsparcie w sytuacjach trudnych, wymagających odwagi do świadczenia o prawdzie, o tym co ważne i co wartościowe, to główne przesłanie tegorocznego świdnickiego marszu. Jak zawsze idziemy, aby podkreślić wartość życia i jego niezbywalne prawa mając jednocześnie na uwadze troskę o nasze rodziny i ojczyznę – wyjaśnia Paweł Dochniak organizujący Marsz dla Życia i Rodziny z ramienia Fundacji Małżeństwo Rodzina.

Marsz dla Życia i Rodziny zakończy się  w Sanktuarium św. Józefa przy ulicy Kotlarskiej, gdzie odbędzie się prelekcja pt: „Nie oceniamy, pomagamy”, którą wygłoszą przedstawicielki Stowarzyszenia Dwie Kreski.

Marsz dla Życia i Rodziny

 

Marsz dla Życia i Rodziny: Stowarzyszenie Dwie Kreski

Stowarzyszenie konkretnie i kompleksowo wspiera kobiety, dla których wiadomość o ciąży jest trudna. Działają na terenie całej Polski. Każda pani, która się do nich zgłosi, zostaje wysłuchana, zaopiekowana i otrzymuje pomoc dostosowaną do jej potrzeb dzięki wolontariuszom i darczyńcom, do których każdy można dołączyć!

– Działania stowarzyszenia zachwycają mnie, od kilka lat śledzę ich w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/2kreski). Szacunek, uważność, obecność a co najważniejsze praktyczna, bezinteresowna pomoc każdej kobiecie, która się skontaktuje ze stowarzyszeniem, robi olbrzymie wrażenie. Ta prelekcja, na której dowiemy się, w jaki sposób można wspierać ciężarne kobiety, usłyszymy o działalności Stowarzyszenia Dwie Kreski oraz dlaczego kobiety dzwonią do ich telefonu zaufania, ma być też formą zachęty do działania, pomocy, wspierania, do jak głosi hasło tegorocznego marszu: „zjednoczenia dla życia, rodziny, ojczyzny”. Wspólnymi siłami możemy naprawdę wiele! -zachęca Justyna Dochniak.

Stowarzyszenie zostało założone w 2018 roku w odpowiedzi na potrzebę stworzenia telefonu zaufania dla kobiet w ciąży, które znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych. Początkowo działały jedynie oddziały w Trójmieście i Warszawie, jednak organizacja szybko zaczęła się rozwijać i otwierać kolejne placówki w innych miastach. Do 2023 roku stowarzyszenie zgromadziło 1842 wolontariuszy, działających w 72% powiatów na terenie Polski.

Marsz dla Życia i Rodziny – w jakim celu jest organizowany?

Marsz dla Życia i Rodziny jest organizowane, aby publicznie świadczyć o fundamentalnej wartości życia ludzkiego od momentu poczęcia oraz promować rodzinę opartą na małżeństwie kobiety i mężczyzny, które jest otwarte na przyjęcie i wychowanie dzieci.

Marsz dla Życia i Rodziny ma radosny i afirmatywny charakter. Co roku odbywa się pod różnymi hasłami, aby podkreślić najważniejsze aspekty ochrony życia i rodziny oraz dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej. Zawsze jednak wyrażają pragnienie wprowadzenia takich zmian społeczno-prawnych, które zapewnią pełną ochronę życia ludzkiego i praw rodziny w naszym kraju.

 

 

Marsz dla Życia i Rodziny – trochę historii

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w Warszawie w 2006 roku. Przez ostatnie 18 lat organizowano je już w ponad 150 miastach i miejscowościach, a liczba ta stale rośnie każdego roku.

W 2012 roku organizatorzy Marszów dla Życia i Rodziny z kilkudziesięciu miast przyjęli deklarację, która określa fundamenty i cel współpracy podejmowania wspólnego wysiłku na rzecz rozwoju Ruchu Marszowego w Polsce:

DEKLARACJA NA RZECZ ŻYCIA I RODZINY

Polska potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. Uważamy, że podstawy nowego ładu powinny opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego.

Uznajemy również, że istnieje potrzeba konsekwentnej i wytężonej pracy na rzecz promocji tych wartości. Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego musi być dostrzeżone i dowartościowane.

Dlatego wyrażamy chęć współpracy w realizacji projektów mających na celu takie kształtowanie porządku społeczno-prawnego, które zagwarantuje pełną ochronę życia ludzkiego i szacunek dla rodziny.

https://marsz.org/o-marszu/

Marsz dla Życia i Rodziny – dołącz koniecznie!

Marsz dla Życia i Rodziny, który odbędzie się 26 maja w Świdnicy to wyjątkowa okazja, aby wspólnie zamanifestować wsparcie dla wartości chrześcijańskich i rodzinnych oraz szacunku dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dołącz do Marszu, aby wspólnie pokazać, jak ważne są dla nas życie i rodzina!

Patronatu honorowego wydarzeniu udzielił bp Marek Mendyk,  patronat medialny sprawuje portal wAkcji24.pl a do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny zachęcają m. in.organizatorzy Fundacja Małżeństwo Rodzina wraz ze Wspólnotą Domowego Kościoła Ruchu – Światło Życie, zapraszając również do obserwowania profilu marszowego www.facebook.com/marsz.swidnica/ gdzie na bieżąco pojawiają się wszystkie niezbędne informacje.

 

 

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 24.05.2024