Caritas cały czas pomaga powodzianom. We wrześniu 2024 roku Dolny Śląsk nawiedziła jedna z najtragiczniejszych powodzi w ostatnich latach. Ulewne deszcze, które przez kilka dni nieprzerwanie padały nad regionem, doprowadziły do gwałtownego wezbrania rzek i strumieni, co skutkowało zalaniem wielu miejscowości. W wielu miejscach ludzie stracili dorobek całego życia – domy zostały podtopione lub całkowicie zniszczone, a infrastruktura lokalna uległa poważnym uszkodzeniom. Woda zniszczyła drogi, mosty i budynki publiczne, w tym szkoły oraz parafie.  

Mieszkańcy wielu miejscowości, takich jak Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie czy Kamieniec Ząbkowicki, musieli w krótkim czasie opuścić swoje domy, ratując tylko to, co udało im się wynieść na własnych plecach. Służby ratunkowe oraz wolontariusze pracowali bez wytchnienia, próbując ocalić ludzi i zabezpieczyć mienie przed dalszymi stratami. W pierwszych dniach po katastrofie najpilniejsze potrzeby obejmowały dostęp do wody pitnej, żywności, środków czystości oraz podstawowego sprzętu gospodarstwa domowego. W odpowiedzi na ten dramat Diecezja Świdnicka oraz Caritas Diecezji Świdnickiej natychmiast przystąpiły do organizowania pomocy dla poszkodowanych.  

Caritas cały czas pomaga powodzianom

Caritas cały czas pomaga powodzianom. Pierwsze dni tragicznej w skutkach powodzi

Już w pierwszych godzinach po ustąpieniu wody ruszyły działania pomocowe. Wspólnoty parafialne na terenie całej diecezji włączyły się w organizację transportów z pomocą humanitarną. Caritas Diecezji Świdnickiej, we współpracy z Caritas Polska, zorganizowała dostawy wody pitnej, żywności oraz środków higienicznych. Pierwsze transporty z pomocą trafiły do najbardziej poszkodowanych miejscowości, takich jak Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Krosnowice, Ołdrzychowice Kłodzkie, Trzebieszowice, Gierałtów, Kamieniec Ząbkowicki czy Ścinawka Średnia.  

W kolejnych tygodniach organizacja rozszerzyła zakres pomocy, zakupując ponad 80 osuszaczy, które pozwoliły przyspieszyć proces osuszania budynków. Dodatkowo Caritas sfinansowała zakup 40 pralek i lodówek, które trafiły do rodzin, które straciły cały dobytek. Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej, ks. Radosław Kisiel, podkreślał w styczniu 2025 roku, że organizacja wysłała już 170 transportów z pomocą humanitarną do Kotliny Kłodzkiej, a działania te będą kontynuowane tak długo, jak będzie to konieczne.  

Nowenna Matka Boża Gietrzwałdzka Prześladowania Kościoła w Polsce biskup Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Bardzo proszę o nieustanną modlitwę i pomoc dla powodzian

Caritas cały czas pomaga powodzianom

Caritas Diecezji Świdnickiej. Długoterminowe wsparcie dla powodzian

W marcu 2025 roku Diecezja Świdnicka we współpracy z Caritas Polska uruchomiła specjalny program wsparcia „Powódź 2024 – Diecezja Świdnicka”. Jego celem było zapewnienie powodzianom kompleksowej pomocy, obejmującej nie tylko wsparcie finansowe, ale również doradztwo prawne, psychologiczne oraz duszpasterskie. Program ten realizowany jest przede wszystkim poprzez parafie, które najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności.  

Jednym z kluczowych elementów tej inicjatywy było otwarcie Centrum Pomocy dla Powodzian w Lądku-Zdroju. To miejsce, działające przy Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, stało się przestrzenią, w której poszkodowani mogą uzyskać wszelką niezbędną pomoc. Centrum funkcjonuje jako punkt kontaktowy, w którym można składać wnioski o pomoc, otrzymać informacje na temat programów wsparcia, a także skorzystać z porad prawnych i psychologicznych.  

Centrum jest czynne w następujących godzinach:  

– poniedziałki: 9:00 – 15:00 (możliwość umawiania się telefonicznie pod numerem 734 792 221),  

– wtorki, czwartki, piątki: 9:00 – 13:00,  

– środy: 13:00 – 17:00.  

Tadeusz Wojda pomoc dla powodzian

Przewodniczący KEP Abp Tadeusz Wojda apeluje o pomoc dla powodzian

Caritas cały czas pomaga powodzianom

Caritas organizuje pobyty rekreacyjne – czas na oddech po tragedii

Oprócz wsparcia materialnego i psychologicznego Caritas Diecezji Świdnickiej postanowiła pomóc powodzianom również w inny sposób – poprzez organizację pobytów rekreacyjnych. Celem tych wyjazdów jest umożliwienie osobom dotkniętym tragedią chwilowego oderwania się od codziennych problemów i spędzenia czasu w przyjaznym, wspierającym środowisku.  

Pierwszy turnus rekreacyjny odbył się w marcu 2025 roku w Bardzie i był skierowany głównie do mieszkańców Lądka-Zdroju i okolic. W programie pobytu znalazły się wycieczki krajoznawcze, warsztaty oraz spotkania duchowe, które miały pomóc uczestnikom odzyskać spokój wewnętrzny i siły do dalszej walki o odbudowę swojego życia.  

Kolejne turnusy zaplanowano na kwiecień i maj 2025 roku w Polanicy-Zdroju. Udział w nich jest bezpłatny, ale wymagane jest posiadanie tzw. karty powodzianina lub zaświadczenia potwierdzającego status osoby poszkodowanej w wyniku powodzi. Uczestnicy tych wyjazdów otrzymują nie tylko zakwaterowanie i wyżywienie, ale również dostęp do różnorodnych aktywności, w tym warsztatów rękodzieła, zajęć psychologicznych i fizjoterapeutycznych. 

Osoby zainteresowane udziałem mogą skontaktować się telefonicznie pod numerem 734 792 221 lub wysłać wiadomość e-mail na adres: centrum@diecezja.swidnica.pl.

Pomoc organizowana przez Diecezję Świdnicką i Caritas Diecezji Świdnickiej pokazuje, że nawet po największej tragedii można liczyć na wsparcie i solidarność ludzi dobrej woli. Centrum Pomocy dla Powodzian, pobyty rekreacyjne, wsparcie psychologiczne i materialne to tylko część działań, które wciąż są realizowane, by pomóc poszkodowanym stanąć na nogi.  Organizatorzy apelują do wszystkich, którzy nadal potrzebują pomocy, aby nie wahali się korzystać z dostępnych programów. Mimo że od powodzi minęło już kilka miesięcy, pomoc wciąż jest potrzebna. Przyszłość wielu rodzin zależy od tego, jak długo będą mogły liczyć na wsparcie społeczeństwa.

Rozmowy w Akcji: Rozmowa z Dyrektorem Caritas Diecezji Świdnickiej Radosławem Kisielem

wAkcji24.pl | Ekonomia |Maria Nicińska| źródło: DAI24, Caritas Diecezji Świdnickiej | 04.04.2024

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.