Górski Karabach: Chrześcijańskie dziedzictwo Ormian zagrożone!

Skandaliczna wystawa w Warszawie ukazuje ormeńskie kościoły jako albańskie, fałszując historię i dziedzictwo kulturowe regionu.

Skandaliczna wystawa w Warszawie

Azerbejdżan i Górski Karabach: Wielka manipulacja historią

Międzynarodowym skandalem stała się wystawa w Warszawie, zorganizowana przez Fundację Heydara Aliyewa i Ambasadę Azerbejdżanu, przedstawia ormiańskie kościoły w Artsach (Górski Karabach) jako albańskie. Wystawa ta, zatytułowana 'Albańskie chrześcijańskie świątynie Karabachu’, zniekształca historię, prezentując takie zabytki jak Dadivank, Amaras i Gandzasar jako albańskie. Tego rodzaju manipulacja podważa autentyczność armeńskiego dziedzictwa i wprowadza w błąd odwiedzających, co może prowadzić do trwałego zniekształcenia wiedzy o historii regionu. 

Wystawa zbulwersowała społecznością ormiańską w Polsce i na świecie. W ubiegłym roku doszło do upadku nieuznawanej przez większość państw chrześcijańskiej Republiki Górskiego Karabachu. W wyniku działań wojennych cały jej obszar znalazł się pod kontrolą muzułmańskiego Azerbejdżanu. Około 100 tysięcy Ormian zostało pozbawionych domów i stało się uchodźcami wojennymi. Teraz okazuje się, że Ormianom odebrana ma być ich nie tylko ziemia, ale także ich historia i kultura.

Górski Karabach Systematyczne Usuwanie Chrześcijańskiego Dziedzictwa Ormian

Górski Karabach: Niszczenie chrześcijańskiej historii

Armine Tigranyan, ekspert ds. dziedzictwa kulturowego zwraca uwagę, że od wojny w 2020 roku Azerbejdżan nasilił swoje działania mające na celu wymazanie armeńskiego dziedzictwa kulturowego w Artsach (Górski Karabach). Przykłady obejmują zniszczenie fundamentów kościołów św. Sargisa oraz św. Hovhannesa Chrzciciela, a także profanację Kościoła Zbawiciela Ghazanchetsots w Shushi. Te działania są częścią szerszej polityki państwowej, która dąży do przekształcenia armeńskich zabytków w albańskie, zaprzeczając ich autentyczności.

Międzynarodowe organizacje i naukowcy ostrzegają przed zagrożeniem dla armeńskiego dziedzictwa. Tigranyan zwraca uwagę, że Azerbejdżan kontynuuje swoje działania, niszcząc i zawłaszczając armeńskie kościoły, zmieniając nazwy miejscowości i wprowadzając fałszywe restauracje zabytków. Te działania mają na celu nie tylko wymazanie historycznych korzeni Ormian, ale także ograniczenie ich prawa do życia i rozwoju w regionie.

Armine Tigranyan, ekspert ds. dziedzictwa kulturowego zwraca uwagę, że od wojny w 2020 roku Azerbejdżan nasilił swoje działania mające na celu wymazanie armeńskiego dziedzictwa kulturowego w Artsach (Górski Karabach). Przykłady obejmują zniszczenie fundamentów kościołów św. Sargisa oraz św. Hovhannesa Chrzciciela, a także profanację Kościoła Zbawiciela Ghazanchetsots w Shushi. Te działania są częścią szerszej polityki państwowej, która dąży do przekształcenia armeńskich zabytków w albańskie, zaprzeczając ich autentyczności.

Międzynarodowe organizacje i naukowcy ostrzegają przed zagrożeniem dla armeńskiego dziedzictwa. Tigranyan zwraca uwagę, że Azerbejdżan kontynuuje swoje działania, niszcząc i zawłaszczając armeńskie kościoły, zmieniając nazwy miejscowości i wprowadzając fałszywe restauracje zabytków. Te działania mają na celu nie tylko wymazanie historycznych korzeni Ormian, ale także ograniczenie ich prawa do życia i rozwoju w regionie.

Armine Tigranyan o dziedzictwie kulturowym Ormian

Armine Tigranyan

Armine Tigranyan: Azerbejdżan całkowicie zniszczył kilka ormiańskich kościołów

Przedstawiciele wspólnoty „Aghvani-Udi” zbezcześcili i zniszczyli unikatową strukturę ormiańskiego kościoła Tsitsernavank w regionie Kaszatagh w Artsach, przeprowadzając tam antyormiańskie rytuały.

Ormiański kościół Kavakavank, który zawiera unikatową inskrypcję z 1742 roku, także stanął w obliczu zagrożenia deormianizacji. Ostatnio ta kampania się rozszerzyła na kompleks klasztorny Gandzasar, gdzie jego protokołowe chachkary, portyki i liczne inskrypcje zostały ogłoszone fałszywymi. Ponadto klasztor Amaras datowany na IV-V wiek również został ogłoszony albański.

Azerbejdżan całkowicie zniszczył kilka ormiańskich kościołów. Godne uwagi przypadki obejmują zniszczenie fundamentów kościołów św. Sargisa we wsi Mokhrenis oraz św. Hovhannesa Chrzciciela w Jebrail (Mekhakavan) w 2020 roku. Ponadto celowanie w Kościół Zbawiciela Ghazanchetsots w Shushi, które skutkowało zniszczeniem jego kopuły, oraz trwające szkody, w tym wymazywanie inskrypcji pod pozorem restauracji, zniszczenie ikony Chrystusa oraz zbezczeszczenie symboli krzyża, są dalszymi dowodami tej polityki.

Po całkowitym wyludnieniu Artsach (Górskiego Karabachu), Azerbejdżan kontynuował ten trend w 2023 roku. W Shushi kościół Meghretsots św. Astvatsatsin, zbudowany w 1838 roku, został przekształcony w śmietnisko. Krzyż z kościoła z VII wieku w Vankasar został usunięty, krzyż w Stepanakercie został zburzony, unikalne inskrypcje średniowiecznych kościołów św. Sargisa i św. Grigora zostały zniszczone, a rzeźby krzyży zostały zbezczeszczone. Te działania podkreślają systematyczne wysiłki mające na celu wymazanie armeńskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego w regionie.

Takie działania zakłócają przekazywanie wiedzy historycznej i utrudniają przekazanie jej przyszłym pokoleniom, tym samym przerywając związek z tożsamością. Poprzez tę politykę Azerbejdżan fałszuje prawdziwą historię i autentyczność ormiańskiego dziedzictwa.

(…) W związku z tym jest oczywiste, że poprzez niszczenie i zawłaszczanie dziedzictwa kulturowego całej wspólnoty, pozbawiając ją prawa do życia i prowadzenia działalności zgodnie z własną tożsamością, Azerbejdżan chce utrwalić akt zawłaszczania na poziomie międzynarodowym, naruszając podstawowe prawa kulturowe społeczności ormiańskiej – mówi Armine Tigranyan więcej

 

Paweł Ladziński, konsul honorowy Republiki Armenii w Poznaniu

Paweł Ładziński

Paweł Ładziński: Trwa Holokaust Chrześcijan

Dobitnym przykładem Holokaustu Chrześcijan na terenie Armenii jest problemem systematyczne niszczenie chrześcijańskiego dziedzictwa na zagarniętych przez Azerbejdżan terytoriach. Przykładem tego jest kościół Kanatch Jam. Został on zrównany z ziemią. Informują o tym nasze media.

Zagrożenia dla Dziedzictwa Kulturowego Armenii

Międzynarodowi naukowcy i organizacje wyrażają głębokie zaniepokojenie zagrożeniami dla ormiańskiego dziedzictwa kulturowego w regionie Górskiego Karabachu. Zniszczenie i zawłaszczanie historycznych kościołów i klasztorów nie tylko niszczy materialne dowody przeszłości, ale także podważa tożsamość kulturową Ormian. Te działania mają daleko idące konsekwencje dla demokracji, sprawiedliwości społecznej oraz pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Znaczenie Ochrony Chrześcijańskiego Dziedzictwa

Ochrona chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego jest kluczowa dla zachowania tożsamości narodowej i historycznej. Międzynarodowe organizacje, takie jak UNESCO, podkreślają, że niszczenie dziedzictwa kulturowego jest nie tylko atakiem na przeszłość, ale także na przyszłość społeczności. W kontekście Górskiego Karabachu, ochrona ormiańskich kościołów i klasztorów jest niezbędna dla zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.

Wpływ na Społeczność Międzynarodową

Zniszczenie ormeńskiego, chrześcijanskiego dziedzictwa kulturowego w Górskim Karabachu ma szerokie implikacje dla społeczności międzynarodowej. Podważanie historycznych korzeni i tożsamości kulturowej może prowadzić do destabilizacji regionu, co z kolei wpływa na międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo. Społeczność międzynarodowa musi podjąć zdecydowane działania, aby zapobiec dalszym zniszczeniom i promować sprawiedliwość społeczną.

Armenia to najstarszy chrześcijański kraj na świecie

Kraj, którego istnienie jest dzisiaj zagrożone. To efekt bierności chrześcijańskiego świata, który chce za wszelką cenę uniknąć konfliktów z krajami muzułmańskimi. 

wAkcji24.pl | Kultura | ESK, źródło: AI  | 3.06.2024

Matt Walsh – najgłośniejszy katolik USA?

Matt Walsh jest jedną z głównych twarzy amerykańskiego The Daily Wire. Jest wyjątkową osobą w sferze komentarzy polityczno-kulturowych ze względu na swoje wyznanie. Walsh jest amerykańskim katolikiem i jego wiara ma duży wpływ zarówno na jego poglądy jak i działania.

Celebryci katolicy – które gwiazdy są dalej katolikami, a które już nie?

wAkcji24.pl : Celebryci katolicy? Życie gwiazd jest bez przerw skrupulatnie obserwowane przez media na całym świecie. Znamy szczegóły dotyczące ich edukacji, diety czy życia miłosnego, ale rzadko zwracamy uwagę na ich wiarę i przekonania religijne. Wbrew pozorom, wielu znanych celebrytów zostało wychowanych w duchu katolickim.

Kościół w kinie: Zakonnice-demony i księża pedofile. Jak pokazuje się Kościół Katolicki w filmach

wAkcji24.pl | Kościół w kinie – jak filmy kształtują nasze postrzeganie Kościoła Katolickiego, od mrocznych egzorcyzmów po skandale i tajemnice…? Kościół niestety jest pod stałym ostrzałem. Ma to miejsce przede wszystkim w telewizji i oraz w internecie. Jak jednak wygląda sytuacja na ekranie kina? Czy Kościół jest lepiej przedstawiany w filmach niż w mediach?

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

wAkcji24.pl: Prześladowania religijne na całym świecie są tylko częściowo wynikiem narastającego autorytaryzmu, jak wynika z ostatniego corocznego raportu U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF). Raport ten, opublikowany w maju 2024 roku, pokazuje, że kwestie wolności religijnej dotyczą nie tylko krajów rządzonych przez reżimy autorytarne. Przykładem jest aresztowanie katolickiej kobiety w Anglii za jej cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną.

USA: Katolickie media szybko rosną

wAkcji24.pl: Katolickie media w Stanach Zjednoczonych odnotowują znaczące wzrosty. Szczególnie szybko rozwija się audytorium katolickich treści wideo które ogląda prawie połowa amerykańskich katolików, a niema jedna trzecia słucha religijnych audycji i podcastów. Szybko rośnie również rynek katolickiej książki elektronicznej.

Ojciec Justin – katolicka sztuczna inteligencja. Bunt wirtualnego księdza?

wAkcji24.pl Wiara | Katolicka grupa „Catholic Answers” wypuściła do użytku sztuczną inteligencję-księdza którego nazwali „Ojciec Justin”. „Ojciec Justin” został jednak odesłany w komputerowe zaświaty po serii dziwnych odpowiedzi… Katolicka Sztuczna Inteligencja...

Głośna konwersja – Candace Owens przechodzi na katolicyzm

wAkcji24.pl | Candace Owens jest znaną komentatorką polityczną ze Stanów Zjednoczonych o konserwatywnych poglądach. Ogłosiła wiadomość o przejściu na katolicyzm w mediach społecznościowych pod koniec kwietnia. Konwersję określiła jako „decyzję by wrócić do domu”....

„Diuna Część Druga” – wraca ambitny Hollywood?

wAkcji24.pl Kultura | „Diuna Część Druga” to kolejny w ostatnich miesiącach triumf wielkiej ambitnej kinematografii. Jak interpretować sukces tej produkcji i jaki ma ona znaczenie dla przyszłości kina?   Perfekcjonizm i ambicje Denisa Villeneuve Denis Villeneuve,...