Górski Karabach: Chrześcijańskie dziedzictwo Ormian zagrożone!

Skandaliczna wystawa w Warszawie ukazuje ormeńskie kościoły jako albańskie, fałszując historię i dziedzictwo kulturowe regionu.

Skandaliczna wystawa w Warszawie

Azerbejdżan i Górski Karabach: Wielka manipulacja historią

Międzynarodowym skandalem stała się wystawa w Warszawie, zorganizowana przez Fundację Heydara Aliyewa i Ambasadę Azerbejdżanu, przedstawia ormiańskie kościoły w Artsach (Górski Karabach) jako albańskie. Wystawa ta, zatytułowana 'Albańskie chrześcijańskie świątynie Karabachu’, zniekształca historię, prezentując takie zabytki jak Dadivank, Amaras i Gandzasar jako albańskie. Tego rodzaju manipulacja podważa autentyczność armeńskiego dziedzictwa i wprowadza w błąd odwiedzających, co może prowadzić do trwałego zniekształcenia wiedzy o historii regionu. 

Wystawa zbulwersowała społecznością ormiańską w Polsce i na świecie. W ubiegłym roku doszło do upadku nieuznawanej przez większość państw chrześcijańskiej Republiki Górskiego Karabachu. W wyniku działań wojennych cały jej obszar znalazł się pod kontrolą muzułmańskiego Azerbejdżanu. Około 100 tysięcy Ormian zostało pozbawionych domów i stało się uchodźcami wojennymi. Teraz okazuje się, że Ormianom odebrana ma być ich nie tylko ziemia, ale także ich historia i kultura.

Górski Karabach Systematyczne Usuwanie Chrześcijańskiego Dziedzictwa Ormian

Górski Karabach: Niszczenie chrześcijańskiej historii

Armine Tigranyan, ekspert ds. dziedzictwa kulturowego zwraca uwagę, że od wojny w 2020 roku Azerbejdżan nasilił swoje działania mające na celu wymazanie armeńskiego dziedzictwa kulturowego w Artsach (Górski Karabach). Przykłady obejmują zniszczenie fundamentów kościołów św. Sargisa oraz św. Hovhannesa Chrzciciela, a także profanację Kościoła Zbawiciela Ghazanchetsots w Shushi. Te działania są częścią szerszej polityki państwowej, która dąży do przekształcenia armeńskich zabytków w albańskie, zaprzeczając ich autentyczności.

Międzynarodowe organizacje i naukowcy ostrzegają przed zagrożeniem dla armeńskiego dziedzictwa. Tigranyan zwraca uwagę, że Azerbejdżan kontynuuje swoje działania, niszcząc i zawłaszczając armeńskie kościoły, zmieniając nazwy miejscowości i wprowadzając fałszywe restauracje zabytków. Te działania mają na celu nie tylko wymazanie historycznych korzeni Ormian, ale także ograniczenie ich prawa do życia i rozwoju w regionie.

Armine Tigranyan, ekspert ds. dziedzictwa kulturowego zwraca uwagę, że od wojny w 2020 roku Azerbejdżan nasilił swoje działania mające na celu wymazanie armeńskiego dziedzictwa kulturowego w Artsach (Górski Karabach). Przykłady obejmują zniszczenie fundamentów kościołów św. Sargisa oraz św. Hovhannesa Chrzciciela, a także profanację Kościoła Zbawiciela Ghazanchetsots w Shushi. Te działania są częścią szerszej polityki państwowej, która dąży do przekształcenia armeńskich zabytków w albańskie, zaprzeczając ich autentyczności.

Międzynarodowe organizacje i naukowcy ostrzegają przed zagrożeniem dla armeńskiego dziedzictwa. Tigranyan zwraca uwagę, że Azerbejdżan kontynuuje swoje działania, niszcząc i zawłaszczając armeńskie kościoły, zmieniając nazwy miejscowości i wprowadzając fałszywe restauracje zabytków. Te działania mają na celu nie tylko wymazanie historycznych korzeni Ormian, ale także ograniczenie ich prawa do życia i rozwoju w regionie.

Armine Tigranyan o dziedzictwie kulturowym Ormian

Armine Tigranyan

Armine Tigranyan: Azerbejdżan całkowicie zniszczył kilka ormiańskich kościołów

Przedstawiciele wspólnoty „Aghvani-Udi” zbezcześcili i zniszczyli unikatową strukturę ormiańskiego kościoła Tsitsernavank w regionie Kaszatagh w Artsach, przeprowadzając tam antyormiańskie rytuały.

Ormiański kościół Kavakavank, który zawiera unikatową inskrypcję z 1742 roku, także stanął w obliczu zagrożenia deormianizacji. Ostatnio ta kampania się rozszerzyła na kompleks klasztorny Gandzasar, gdzie jego protokołowe chachkary, portyki i liczne inskrypcje zostały ogłoszone fałszywymi. Ponadto klasztor Amaras datowany na IV-V wiek również został ogłoszony albański.

Azerbejdżan całkowicie zniszczył kilka ormiańskich kościołów. Godne uwagi przypadki obejmują zniszczenie fundamentów kościołów św. Sargisa we wsi Mokhrenis oraz św. Hovhannesa Chrzciciela w Jebrail (Mekhakavan) w 2020 roku. Ponadto celowanie w Kościół Zbawiciela Ghazanchetsots w Shushi, które skutkowało zniszczeniem jego kopuły, oraz trwające szkody, w tym wymazywanie inskrypcji pod pozorem restauracji, zniszczenie ikony Chrystusa oraz zbezczeszczenie symboli krzyża, są dalszymi dowodami tej polityki.

Po całkowitym wyludnieniu Artsach (Górskiego Karabachu), Azerbejdżan kontynuował ten trend w 2023 roku. W Shushi kościół Meghretsots św. Astvatsatsin, zbudowany w 1838 roku, został przekształcony w śmietnisko. Krzyż z kościoła z VII wieku w Vankasar został usunięty, krzyż w Stepanakercie został zburzony, unikalne inskrypcje średniowiecznych kościołów św. Sargisa i św. Grigora zostały zniszczone, a rzeźby krzyży zostały zbezczeszczone. Te działania podkreślają systematyczne wysiłki mające na celu wymazanie armeńskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego w regionie.

Takie działania zakłócają przekazywanie wiedzy historycznej i utrudniają przekazanie jej przyszłym pokoleniom, tym samym przerywając związek z tożsamością. Poprzez tę politykę Azerbejdżan fałszuje prawdziwą historię i autentyczność ormiańskiego dziedzictwa.

(…) W związku z tym jest oczywiste, że poprzez niszczenie i zawłaszczanie dziedzictwa kulturowego całej wspólnoty, pozbawiając ją prawa do życia i prowadzenia działalności zgodnie z własną tożsamością, Azerbejdżan chce utrwalić akt zawłaszczania na poziomie międzynarodowym, naruszając podstawowe prawa kulturowe społeczności ormiańskiej – mówi Armine Tigranyan więcej

 

Paweł Ladziński, konsul honorowy Republiki Armenii w Poznaniu

Paweł Ładziński

Paweł Ładziński: Trwa Holokaust Chrześcijan

Dobitnym przykładem Holokaustu Chrześcijan na terenie Armenii jest problemem systematyczne niszczenie chrześcijańskiego dziedzictwa na zagarniętych przez Azerbejdżan terytoriach. Przykładem tego jest kościół Kanatch Jam. Został on zrównany z ziemią. Informują o tym nasze media.

Zagrożenia dla Dziedzictwa Kulturowego Armenii

Międzynarodowi naukowcy i organizacje wyrażają głębokie zaniepokojenie zagrożeniami dla ormiańskiego dziedzictwa kulturowego w regionie Górskiego Karabachu. Zniszczenie i zawłaszczanie historycznych kościołów i klasztorów nie tylko niszczy materialne dowody przeszłości, ale także podważa tożsamość kulturową Ormian. Te działania mają daleko idące konsekwencje dla demokracji, sprawiedliwości społecznej oraz pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Znaczenie Ochrony Chrześcijańskiego Dziedzictwa

Ochrona chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego jest kluczowa dla zachowania tożsamości narodowej i historycznej. Międzynarodowe organizacje, takie jak UNESCO, podkreślają, że niszczenie dziedzictwa kulturowego jest nie tylko atakiem na przeszłość, ale także na przyszłość społeczności. W kontekście Górskiego Karabachu, ochrona ormiańskich kościołów i klasztorów jest niezbędna dla zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.

Wpływ na Społeczność Międzynarodową

Zniszczenie ormeńskiego, chrześcijanskiego dziedzictwa kulturowego w Górskim Karabachu ma szerokie implikacje dla społeczności międzynarodowej. Podważanie historycznych korzeni i tożsamości kulturowej może prowadzić do destabilizacji regionu, co z kolei wpływa na międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo. Społeczność międzynarodowa musi podjąć zdecydowane działania, aby zapobiec dalszym zniszczeniom i promować sprawiedliwość społeczną.

Armenia to najstarszy chrześcijański kraj na świecie

Kraj, którego istnienie jest dzisiaj zagrożone. To efekt bierności chrześcijańskiego świata, który chce za wszelką cenę uniknąć konfliktów z krajami muzułmańskimi. 

wAkcji24.pl | Kultura | ESK, źródło: AI  | 3.06.2024

Facebook bez cenzury? Mark Zuckerberg zapowiada zmiany. Czy skorzystają na tym katolicy? [TYLKO U NAS]

Facebook bez cenzury? Czy to możliwe? Mark Zuckerberg, szef i właściciel portalu Facebook zapowiedział "wolność słowa" w swoich mediach społeczniościowych na wzór portatu X (dawniej Twitter) Elona Muska. Jakie mogą być tego konsekwencje dla Kościoła i katolików? Nowa...

„Prawdziwy ból” to prawdziwe arcydzieło. Kieran Culkin triumfuje na Złotych Globach 2025

Kieran Culkin zdobył Złoty Glob za rolę w filmie „Prawdziwy ból” (reż. Jesse Eisenberg). Dlaczego „Prawdziwy ból” to ważny film dla Polski i Polaków?

Rozmowy w Akcji: Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd w Katedrze Świdnickiej już 4 stycznia! [NASZ PODKAST]

4 stycznia 2025 roku o godzinie 16:00 w Katedrze Świdnickiej odbędzie się po raz pierwszy Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd. To wyjątkowe – przygotowane przez młodzież – wydarzenie, inspirowane angielską tradycją liturgiczną „Nine Lessons and Carols”, ma na celu...

Kevin sam w domu, ale nie sam w Kościele [TYLKO U NAS]

Ulubiony przez Polaków film “Kevin sam w domu” to być może ostatni film Hollywood, gdzie Święta Bożego Narodzenia są prawdziwe.

Ksiądz DJ zarabia na parafię. Posłuchaj dobrego beatu!

Ksiądz DJ? Muzyka od zawsze była jednym z najpiękniejszych środków wyrazu duchowości. Współcześni księża łączą tę tradycję z nowoczesnymi brzmieniami, tworząc niepowtarzalne utwory, które zbliżają ludzi do Boga. W świecie, gdzie kultura popularna często dominuje nad...

Listy do świętego Mikołaja. Czy święty Mikołaj mieszka w Niemczech? [TYLKO U NAS]

Tysiące dzieci wysyła listy do świętego Mikołaja na adres w Niemczech. Skąd taki adres i jak oceniać tradycję pisania listów do świętego Mikołaja?

Maksymiliany rozdane! Kto zdobył prestiżowe nagrody filmowe?

Maksymiliany 2024. Wrocław po raz dziewiąty stał się centrum kina chrześcijańskiego, goszcząc 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło twórców, krytyków filmowych, duchownych i miłośników kina z różnych zakątków świata,...

Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Film w reżyserii Polaka w amerykańskich kinach

Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Amerykańska publiczność miała okazję zobaczyć niezwykły film dokumentalny w reżyserii polskiego twórcy Michała Kondrata. Produkcja „I Am the Immaculate Conception” („Ja jestem Niepokalane Poczęcie”) zostanie wyświetlona w ponad tysiącu...

Katedra Notre-Dame otwarta. Przypominamy dlaczego spłonęła

Katedra Notre-Dame. 15 kwietnia 2019 roku około godziny 19 świat wstrzymał oddech. W płomieniach stanęła katedra Notre-Dame, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Europy i symbol Paryża obok wieży Eiffela. Pożar wybuchł na dachu świątyni, gdzie kilkusetletnia...

Orszak Trzech Króli 2025. Trwają przygotowania

Orszak Trzech Króli 2025, zaplanowany na 6 stycznia, przejdzie ulicami wielu miast w Polsce i za granicą. Tegoroczne hasło, „Kłaniajcie się królowie!”, nawiązuje do jubileuszowego roku ustanowionego przez papieża Franciszka oraz tysiąclecia koronacji Bolesława...

Biblia to odtrutka na zakłamaną rzeczywistość. Rekordy sprzedaży w USA

W czasach narastającego niepokoju i chaosu społecznego Biblia odnotowuje rekordowe wyniki sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Według danych przytoczonych przez "Wall Street Journal" liczba sprzedanych egzemplarzy Pisma Świętego wzrosła o 22% do końca października...

Nowy kluczowy język w Watykanie: chiński

Język chiński będzie można usłyszeć w Watykanie! Papież Franciszek wprowadza historyczną zmianę, która podkreśla jego zaangażowanie w dialog z chińskimi wiernymi. Od grudnia 2024 roku streszczenia katechez papieskich wygłaszanych podczas audiencji generalnych na Placu...

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa obejmują kluczowe stanowiska

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa zajmą eksponowane stanowiska. Po raz pierwszy w administracji USA znajdzie się tak wielu katolików, których wyznawane wartości nie pozostawiają wątpliwości.

Donald Trump triumfuje w wyborach prezydenckich w USA. Wygrana dzięki katolikom! [ANALIZA, KOMENTARZ]

Z wyników najnowszych sondaży exit poll wynika, że Donald Trump uzyskał zdecydowane poparcie wśród katolickiego elektoratu, wygrywając z Kamalą Harris średnio z 15-punktową przewagą w kluczowych stanach wyborczych. Fakt, że Trump znacznie przewyższył wcześniejsze...

Agresja sowiecka na Polskę – 17 września 1939 r

Agresja sowiecka na Polskę: 17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia, niespełna trzy tygodnie po rozpoczęciu II wojny światowej i niemieckim ataku na Polskę, wschodnie granice Rzeczypospolitej przekroczyła Armia Czerwona,...

Montse Alvarado, prezes EWTN News, uhonorowana za wybitne zaangażowanie na rzecz wolności religijnej

WASZYNGTON – Montse Alvarado, prezes i dyrektor operacyjna EWTN News, została uhonorowana prestiżową Nagrodą za Wpływ na Wolność Religijną za rok 2024, przyznawaną przez Religious Freedom Institute (RFI). Ta amerykańska organizacja non-profit, działająca na rzecz...

II wojna światowa – tragiczny początek dramatycznej wojny

II wojna światowa- jej początek to okres pełen dramatycznych wydarzeń, które zapoczątkowały jeden z najtragiczniejszych konfliktów w historii ludzkości. Oficjalnie wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy to niemieckie siły zbrojne przekroczyły granicę Polski,...

Rayssa Leal – skateboarderka przykładem dla świata?

Rayssa Leal zdobyła brązowy medal w konkurencji skateboardingu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Ta brazylijska skateboarderka, która trzy lata temu zyskała sławę jako najmłodsza medalistka olimpijska swojego kraju, zdobywając srebro, tym razem stanęła na trzecim...

Czy Zachód przechodzi na islam?

Zachód przechodzi na islam – wzrost liczby muzułmanów w Europie i USA to nie tylko wypływ migracji i dużej dzietności, ale także rosnąca liczba konwersji z chrześcijaństwa na islam.

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Górski Karabach. Według raportu Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), azerskie władze systematycznie usuwają ślady chrześcijańskiej kultury ormiańskiej w Karabachu. Kościoły są niszczone lub przekształcane w meczety, krzyże są usuwane, a cmentarze...