Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald nowym Biskupem Pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej. To ciąg dalszy ważnych zmian kadrowych w polskim Kościelem. Zaledwie dzień wcześniej poznaliśmy nowego metropolitę warszawskiego, którym został dotychczasowy arcybiskup Katowic – Abp Adrian Galbas.

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – nowo mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

W dniu 5 listopada 2024 roku Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Tomasza Zbigniewa Sztajerwalda biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Informacja ta została ogłoszona przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce, przynosząc radość i nadzieję na nową dynamikę duszpasterską dla diecezji i wspólnoty wiernych.

Ks. Tomasz Zbigniew Sztajerwald, dotychczasowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej, w nowej roli jako biskup pomocniczy będzie wspierał biskupa diecezjalnego oraz posługiwał wiernym przez przykład świętości życia i oddania duszpasterskiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, wyraził głębokie uznanie i życzenia owocnego posługiwania nowemu biskupowi, wskazując na konieczność „mówienia o Chrystusie” w sposób, który przybliży Go każdemu człowiekowi.

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald: Życie i droga kapłańska

Ks. Tomasz Sztajerwald urodził się 24 listopada 1977 roku w Wołominie. Jego wczesna edukacja odbywała się w rodzinnym mieście, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Nałkowskiego. Już jako młody człowiek wykazywał się zamiłowaniem do nauki, co potwierdza ukończenie Nauczycielskiego Kolegium Języka Francuskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Studia te dały mu solidne przygotowanie lingwistyczne, a w późniejszych latach ks. Sztajerwald opanował także język włoski i angielski, co podkreśla jego szerokie zainteresowania i zdolności.

Po decyzji o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej w 1999 roku, ks. Tomasz zgłębiał nauki teologiczne i filozoficzne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Tam też zdobył tytuł magistra teologii duchowości, który ugruntował jego duchowe i intelektualne fundamenty kapłaństwa. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 2004 roku, rozpoczynając tym samym ponad 20-letnią posługę, wypełnioną oddaniem i pracą na rzecz wiernych.

Zakazana Modlitwa Wielka Brytania

Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii: „Strefy ochronne” to nowy atak na wolność religijną

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald: Droga naukowa i duszpasterska

Bp Sztajerwald od początku wykazywał się nie tylko głęboką duchowością, lecz także pasją do nauki i formacji innych. Po święceniach kapłańskich, w latach 2004-2006 posługiwał w parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, a następnie jako rezydent w kilku warszawskich parafiach. Jego praca duszpasterska łączyła troskę o parafian z kontynuacją ścieżki naukowej.

Rok 2011 przyniósł mu tytuł magistra psychologii, a dziewięć lat później obronił doktorat z nauk społecznych w dyscyplinie psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Te osiągnięcia naukowe dowodzą głębokiego zrozumienia dla potrzeb emocjonalnych i psychicznych wiernych oraz wskazują na troskę o integralny rozwój człowieka.

W latach 2009-2021 ks. Sztajerwald pełnił funkcję prefekta i wykładowcy psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, co potwierdza jego oddanie formacji przyszłych kapłanów i głębokie zaangażowanie w przekazywanie wiedzy i umiejętności. W 2021 roku objął funkcję rektora tego seminarium, stając się kluczową postacią odpowiedzialną za przygotowanie przyszłych księży do posługi duszpasterskiej.

metropolita warszawski Adrian Galbas

Nowy Metropolita Warszawski: Abp Adrian Galbas

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – Nowo Mianowany Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald: Misja Biskupa Pomocniczego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, w liście gratulacyjnym wskazał, że zadaniem biskupa pomocniczego jest wspieranie biskupa diecezjalnego oraz pomoc wiernym poprzez świętość życia i przykład pasterski. Słowa te odzwierciedlają istotę posługi biskupiej, która polega na byciu „misjonarzem dusz” – jak przypomina papież Franciszek w encyklice Delixit nos. Jest to wyzwanie wymagające pokory, oddania oraz duchowego przewodnictwa, które nowy biskup pomocniczy z pewnością będzie realizował z pełnym oddaniem.

W posłudze biskupiej ks. Sztajerwald wykorzysta swoje wieloletnie doświadczenie duszpasterskie i naukowe, by służyć wspólnocie diecezjalnej. Jego zrozumienie ludzkiej psychiki oraz umiejętność empatycznego wsłuchiwania się w potrzeby wiernych stanowić będą istotne wsparcie dla biskupa diecezjalnego oraz całej wspólnoty.

Mianowanie nowego biskupa pomocniczego to ważny moment dla diecezji warszawsko-praskiej, który daje szansę na pogłębienie relacji duszpasterskich oraz umocnienie formacji duchowej. Ks. Sztajerwald, ze swoim intelektualnym zapleczem i duchową dojrzałością, wniesie nową perspektywę do pracy duszpasterskiej, jednocześnie kontynuując dzieło swoich poprzedników.

 

Jak napisał abp Tadeusz Wojda SAC, misją każdego biskupa jest wspierać wiernych i być dla nich żywym świadkiem Chrystusa. Ks. Sztajerwald, obdarzony wieloma talentami, nie tylko jako teolog, ale i jako psycholog oraz wykładowca, będzie mógł sprostać temu wyzwaniu z pełnym oddaniem.

wAkcji24.pl | Wiara | WSA, Zródłó: Konferencja Episkopatu Polski | Fot. Konferencja Episkopatu Polski  | 5.11.2024

Bob Sullivan: Rozdział Kościoła od państwa ma trzymać państwo z dala od naszych kościołów, a nie naszą wiarę z dala od naszego rządu

Bob Sullivan, Southern Nebrasca Register: Ani nasza wiara, ani nasz rozum nie sugerują, że powinniśmy siedzieć na uboczu i mieć nadzieję (lub nawet modlić się), że inni zrobią to, co należy, lub że inni powstaną i poprawią błędy, gdy wystąpią. Podczas gdy modlitwa i...

Ks. Jakub Klimontowski: Król, który ucieka [TYLKO U NAS]

  Liturgicznie uroczystość Chrystusa Króla jest jeszcze stosunkowo młoda, nie ma nawet jeszcze 100 lat. To święto wprowadził Papież Pius XI w 1925 roku. Uroczystość Chrystusa Króla została wprowadzona w czasie, kiedy w świecie nasilały się różnego rodzaju ateistyczne...

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

Dlaczego garstka niezamożnych apostołów z Jezusem na czele stanowiła realne zagrożenie dla ówczesnego establishmentu, a z milionów katolików w Polsce można sobie drwić? Czy to nie przypadkiem dlatego, że świeckie organizacje katolickie są skupione na celebrowaniu roku...

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.