Katolicki kongres dla niesłyszących? W kwietniu 2025 roku w odbędzie się pierwsze w historii spotkanie katolików niesłyszących w ramach Kongresu Eucharystycznego. Setki głuchych wiernych zgromadzą się, aby wspólnie przeżywać wiarę poprzez specjalnie przygotowane liturgie i konferencje. Wydarzenie ma na celu wzmocnienie ich duchowości, a także promocję integracji i jedności w Kościele.  

Katolicki kongres dla niesłyszących? Już w kwietniu, ale za oceanem

Katolicki kongres dla niesłyszących. Osoby niesłyszące mają ograniczony dostęp do nabożeństw w kościele. Pierwszy krok ku zmianie

Już tej wiosny, w dniach 4–6 kwietnia, odbędzie się pierwszy Kongres Eucharystyczny dla społeczności niesłyszących katolików. Organizuje go Narodowe Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton w stanie Maryland. W wydarzeniu weźmie udział około 230 uczestników, którzy będą wspólnie modlić się i oddawać cześć Eucharystii.  

Głównym organizatorem spotkania jest ksiądz Mike Depcik, jeden z nielicznych niesłyszących kapłanów na świecie. Pełni on funkcję kapelana duszpasterstwa osób niesłyszących w archidiecezji Baltimore i jest znany ze swojej pracy na rzecz rozwoju katolickiej społeczności głuchych, zarówno w stanie Maryland, jak i poza jego granicami.  

Depcik podkreśla, że osoby niesłyszące mają bardzo ograniczony dostęp do nabożeństw w Kościele katolickim, co sprawia, że większość z nich nie uczestniczy w Mszach świętych. Według statystyk aż 96% osób niesłyszących, w tym ochrzczonych katolików, nie chodzi do żadnej świątyni, ponieważ brakuje Mszy odprawianych w ich języku – amerykańskim języku migowym (ASL).  

Kardynał Georg Pell. Czy fałszywie oskarżony kapłan jest sprawcą cudu?

Kardynał Georg  Pell. Jego sprawa była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii Kościoła katolickiego. Australijski duchowny, niesłusznie oskarżony o nadużycia seksualne, spędził ponad rok w więzieniu, zanim został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Ostatnie...

Katolicki kongres dla niesłyszących? Już w kwietniu, ale za oceanem

Katolicki kongres dla niesłyszących. W 2024 roku obecni byli tłumacze języka migowego, ale w 2025 roku wydarzenie skupia się w całości na niesłyszących

Podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w Indianie w 2024 roku dostępni byli tłumacze języka migowego, jednak Depcik chciał stworzyć wydarzenie skierowane wyłącznie do społeczności niesłyszących. „Ten Eucharystyczny Kongres Niesłyszących jest wyjątkowy, ponieważ skupia się w całości na członkach naszej społeczności: głuchych, niedosłyszących, głuchoniewidomych, a także słyszących pracownikach duszpasterstwa głuchych i rodzicach niesłyszących dzieci” – powiedział w rozmowie z agencją CNA.  

Duchowny zaznaczył, że Kongres będzie miał ogromne znaczenie, ponieważ po raz pierwszy w historii Eucharystyczne spotkanie zostanie zorganizowane specjalnie dla osób niesłyszących. „Naszym celem jest, aby uczestnicy Kongresu Eucharystycznego Niesłyszących poczuli się zainspirowani swoją wiarą katolicką i głębiej docenili Eucharystię” – dodał Depcik. Ma on również nadzieję, że wydarzenie zwróci uwagę hierarchii kościelnej na potrzeby niesłyszących wiernych.  

Kościół na Ślęży. Niezwykły obiekt sakralny pośrodku śladów dawnych cywilizacji słowiańskich

Kościół na Ślęży to wyjątkowe miejsce o bogatej i wielowiekowej historii, której początki sięgają XII wieku. Wówczas, za panowania Bolesława III Krzywoustego, komes Piotr Włostowic sprowadził na Ślężę zakon augustianów, oddając im Górę Ślężę oraz fundując świątynię i...

Katolicki kongres dla niesłyszących? Już w kwietniu, ale za oceanem

Katolicki kongres dla niesłyszących. W Maryland regularnie organizowane są rekolekcje dla niesłyszących katolików

Narodowe Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton w Emmitsburgu, Maryland, już wcześniej było miejscem spotkań niesłyszących katolików. Regularnie organizowane są tam rekolekcje, w tym wielkopostne rekolekcje dla osób niesłyszących w ubiegłym roku. Co więcej, sanktuarium znajduje się zaledwie pół godziny drogi od Maryland School for the Deaf, szkoły dla głuchych uczniów w wieku K–8.  

Podczas Kongresu głos zabiorą prelegenci z całych Stanów Zjednoczonych, w tym diakon Patrick Graybill – niesłyszący emerytowany profesor, znany z działalności artystycznej, aktorstwa, poezji w ASL i tłumaczeń tekstów z języka angielskiego na język migowy. W wydarzeniu weźmie również udział Jeannine Adkins z National Catholic Office for the Deaf. Graybill wygłosi prezentację pt. „Eucharystia: Święta Ziemia”, a Adkins przedstawi temat „Uzdrawiająca Moc Eucharystii”.   Do uczestnictwa w Kongresie zgłosiły się osoby z całych Stanów Zjednoczonych, w tym z odległych miejsc, takich jak Kalifornia, Floryda i Dakota Południowa.  

Pierwszego dnia wydarzenia przewodnicy posługujący się ASL oprowadzą uczestników po Narodowym Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton, prezentując m.in. grób świętej, muzeum poświęcone jej życiu oraz zabytkowe budynki związane z jej działalnością, w tym bazylikę. W sobotę odbędą się adoracja, spowiedź i Msza święta, a także różne prezentacje i spotkania wspólnotowe. Niedzielna Msza zostanie odprawiona wraz z lokalną społecznością niesłyszących katolików w Urbana, Maryland.

Pierwszy Kongres Eucharystyczny dla niesłyszących katolików to ważny krok w stronę lepszego duszpasterstwa tej społeczności. Wydarzenie to nie tylko umocni wiarę uczestników, ale także pokaże, jak istotne jest zapewnienie dostępu wspólnoty w języku, który rozumieją. To wyjątkowa okazja do integracji, budowania relacji i podkreślenia, że Kościół jest otwarty na wszystkich wiernych. To wydarzenie daje jasny sygnał, że każda osoba – bez względu na bariery komunikacyjne – jest ważna w Kościele i ma prawo do pełnego uczestnictwa w życiu duchowym.

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | źródło: EWTN, deafcathnyc.org | obraz: Ideogram| 31.03.2025

20. rocznica śmierci Jana Pawła II – dziedzictwo i pamięć wielkiego Polaka

20. rocznica śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 roku, jednego z najważniejszych papieży w historii Kościoła katolickiego. Jego odejście w 2005 roku było momentem, który zgromadził miliony ludzi w modlitwie, żałobie i  zadumie. Świat się zatrzymał – od placów...