Katolicki kongres dla niesłyszących? W kwietniu 2025 roku w odbędzie się pierwsze w historii spotkanie katolików niesłyszących w ramach Kongresu Eucharystycznego. Setki głuchych wiernych zgromadzą się, aby wspólnie przeżywać wiarę poprzez specjalnie przygotowane liturgie i konferencje. Wydarzenie ma na celu wzmocnienie ich duchowości, a także promocję integracji i jedności w Kościele.
Katolicki kongres dla niesłyszących? Już w kwietniu, ale za oceanem
Katolicki kongres dla niesłyszących. Osoby niesłyszące mają ograniczony dostęp do nabożeństw w kościele. Pierwszy krok ku zmianie
Już tej wiosny, w dniach 4–6 kwietnia, odbędzie się pierwszy Kongres Eucharystyczny dla społeczności niesłyszących katolików. Organizuje go Narodowe Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton w stanie Maryland. W wydarzeniu weźmie udział około 230 uczestników, którzy będą wspólnie modlić się i oddawać cześć Eucharystii.
Głównym organizatorem spotkania jest ksiądz Mike Depcik, jeden z nielicznych niesłyszących kapłanów na świecie. Pełni on funkcję kapelana duszpasterstwa osób niesłyszących w archidiecezji Baltimore i jest znany ze swojej pracy na rzecz rozwoju katolickiej społeczności głuchych, zarówno w stanie Maryland, jak i poza jego granicami.
Depcik podkreśla, że osoby niesłyszące mają bardzo ograniczony dostęp do nabożeństw w Kościele katolickim, co sprawia, że większość z nich nie uczestniczy w Mszach świętych. Według statystyk aż 96% osób niesłyszących, w tym ochrzczonych katolików, nie chodzi do żadnej świątyni, ponieważ brakuje Mszy odprawianych w ich języku – amerykańskim języku migowym (ASL).
Katolicki kongres dla niesłyszących? Już w kwietniu, ale za oceanem
Katolicki kongres dla niesłyszących. W 2024 roku obecni byli tłumacze języka migowego, ale w 2025 roku wydarzenie skupia się w całości na niesłyszących
Podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w Indianie w 2024 roku dostępni byli tłumacze języka migowego, jednak Depcik chciał stworzyć wydarzenie skierowane wyłącznie do społeczności niesłyszących. „Ten Eucharystyczny Kongres Niesłyszących jest wyjątkowy, ponieważ skupia się w całości na członkach naszej społeczności: głuchych, niedosłyszących, głuchoniewidomych, a także słyszących pracownikach duszpasterstwa głuchych i rodzicach niesłyszących dzieci” – powiedział w rozmowie z agencją CNA.
Duchowny zaznaczył, że Kongres będzie miał ogromne znaczenie, ponieważ po raz pierwszy w historii Eucharystyczne spotkanie zostanie zorganizowane specjalnie dla osób niesłyszących. „Naszym celem jest, aby uczestnicy Kongresu Eucharystycznego Niesłyszących poczuli się zainspirowani swoją wiarą katolicką i głębiej docenili Eucharystię” – dodał Depcik. Ma on również nadzieję, że wydarzenie zwróci uwagę hierarchii kościelnej na potrzeby niesłyszących wiernych.
Katolicki kongres dla niesłyszących? Już w kwietniu, ale za oceanem
Katolicki kongres dla niesłyszących. W Maryland regularnie organizowane są rekolekcje dla niesłyszących katolików
Narodowe Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton w Emmitsburgu, Maryland, już wcześniej było miejscem spotkań niesłyszących katolików. Regularnie organizowane są tam rekolekcje, w tym wielkopostne rekolekcje dla osób niesłyszących w ubiegłym roku. Co więcej, sanktuarium znajduje się zaledwie pół godziny drogi od Maryland School for the Deaf, szkoły dla głuchych uczniów w wieku K–8.
Podczas Kongresu głos zabiorą prelegenci z całych Stanów Zjednoczonych, w tym diakon Patrick Graybill – niesłyszący emerytowany profesor, znany z działalności artystycznej, aktorstwa, poezji w ASL i tłumaczeń tekstów z języka angielskiego na język migowy. W wydarzeniu weźmie również udział Jeannine Adkins z National Catholic Office for the Deaf. Graybill wygłosi prezentację pt. „Eucharystia: Święta Ziemia”, a Adkins przedstawi temat „Uzdrawiająca Moc Eucharystii”. Do uczestnictwa w Kongresie zgłosiły się osoby z całych Stanów Zjednoczonych, w tym z odległych miejsc, takich jak Kalifornia, Floryda i Dakota Południowa.
Pierwszego dnia wydarzenia przewodnicy posługujący się ASL oprowadzą uczestników po Narodowym Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton, prezentując m.in. grób świętej, muzeum poświęcone jej życiu oraz zabytkowe budynki związane z jej działalnością, w tym bazylikę. W sobotę odbędą się adoracja, spowiedź i Msza święta, a także różne prezentacje i spotkania wspólnotowe. Niedzielna Msza zostanie odprawiona wraz z lokalną społecznością niesłyszących katolików w Urbana, Maryland.
Pierwszy Kongres Eucharystyczny dla niesłyszących katolików to ważny krok w stronę lepszego duszpasterstwa tej społeczności. Wydarzenie to nie tylko umocni wiarę uczestników, ale także pokaże, jak istotne jest zapewnienie dostępu wspólnoty w języku, który rozumieją. To wyjątkowa okazja do integracji, budowania relacji i podkreślenia, że Kościół jest otwarty na wszystkich wiernych. To wydarzenie daje jasny sygnał, że każda osoba – bez względu na bariery komunikacyjne – jest ważna w Kościele i ma prawo do pełnego uczestnictwa w życiu duchowym.
wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | źródło: EWTN, deafcathnyc.org | obraz: Ideogram| 31.03.2025