Nowe dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz ukraińskiego CES pokazują istotną zmianę w nastawieniu uchodźców wojennych z Ukrainy – coraz więcej z nich deklaruje chęć pozostania za granicą na stałe. W Polsce, która przyjęła jedną z największych grup uchodźców, wyzwania integracyjne nabierają coraz większego znaczenia. Decyzje o pozostaniu czy powrocie kształtują dziś nie tylko względy bezpieczeństwa, ale i warunki życia, dostęp do rynku pracy oraz perspektywy zawodowe.

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

Uchodźcy z Ukrainy. Zmieniające się deklaracje dotyczące powrotu

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, Polska stała się jednym z głównych krajów przyjmujących uchodźców z tego kraju. Z biegiem czasu obserwuje się jednak istotne zmiany w deklaracjach dotyczących planów powrotu tych osób do ojczyzny.​ 

Według danych ukraińskiej organizacji badawczej Centre for Economic Strategy (CES), na koniec listopada 2024 roku za granicą przebywało 5,2 mln obywateli Ukrainy z powodu wojny. Zdecydowana większość z nich osiedliła się w krajach Unii Europejskiej, przy czym najwięcej osób objętych ochroną przebywało w Niemczech (27,2%), Polsce (23,3%) i Czechach (9,1%).

Analizując plany uchodźców dotyczące przyszłości, zauważalny jest trend wzrostu odsetka osób, które nie planują powrotu do Ukrainy. W listopadzie 2022 roku jedynie 10,1% uchodźców deklarowało brak zamiaru powrotu. Do grudnia 2024 roku odsetek ten wzrósł ponad trzykrotnie, osiągając 33,4%. W tym samym czasie po raz pierwszy mniej niż połowa uchodźców (43%) zadeklarowała chęć powrotu do kraju, podczas gdy w listopadzie 2022 roku było to niemal 75%.

Uchodźcy z Ukrainy
Polki pracują

Polki pracują za dużo i za zbyt małe pieniądze [ANALIZA I KOMENTARZE]

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

Uchodźcy z Ukrainy: czynniki wpływające na ich decyzje

Decyzje o pozostaniu za granicą lub powrocie do Ukrainy są determinowane przez szereg czynników. Bliskość geograficzna odgrywa istotną rolę; uchodźcy przebywający w Polsce częściej deklarują chęć powrotu niż ci w krajach bardziej oddalonych. Jednakże, w porównaniu z Niemcami, Polska oferuje mniej świadczeń socjalnych, co może skłaniać niektórych uchodźców do wyboru innych krajów w przypadku decyzji o dłuższym pobycie za granicą.

Aktywność zawodowa również ma znaczący wpływ na plany uchodźców. Osoby pracujące zdalnie dla ukraińskich firm są 1,7 razy bardziej skłonne do powrotu niż te, które nie pracują i nie poszukują zatrudnienia. W Polsce aż 20% pracujących uchodźców nadal wykonuje pracę zdalną na tych samych stanowiskach, które zajmowali w Ukrainie, co stanowi 14% wszystkich ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym. Większość z tych pracowników to osoby o wysokich kwalifikacjach, zatrudnione w zawodach wymagających specjalistycznej wiedzy.

 

Mniej dzieci mniej pieniędzy

Mniej dzieci to mniej pieniędzy i praca do późnej starości. Eksperci McKinsey ostrzegają przed konsekwencjami spadku urodzeń

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

Demograficzna zapaść i rynek pracy

Polska podjęła szereg działań mających na celu ułatwienie integracji uchodźców na rynku pracy. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę ponad 1 mln uchodźców znalazło schronienie w Polsce, co znalazło odzwierciedlenie w tworzeniu nowych podmiotów gospodarczych. W ciągu ostatnich trzech lat Ukraińcy założyli w Polsce 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, co stanowi 9% wszystkich zarejestrowanych w tym czasie JDG. W tym samym okresie powstało również 11,3 tys. spółek z kapitałem ukraińskim.

W latach 2022-2024 liczba ukraińskich działalności rosła średnio z roku na rok o 34%. Wśród JDG założonych w Polsce w 2024 roku, 12% miało właściciela z obywatelstwem ukraińskim, a ukraińskie działalności stanowiły 84% wszystkich JDG zarejestrowanych przez cudzoziemców. Sektory, w których dominują ukraińskie firmy, to budownictwo, informacja i komunikacja oraz pozostałe usługi.

Polska odnotowuje jeden z największych spadków liczby urodzeń w Europie. Już w 2003 roku wskaźnik dzietności w naszym kraju wynosił 1,22, a w 2023 roku spadł do 1,2, by wstępnie w 2024 roku osiągnąć rekordowo niski poziom 1,1.

Społeczeństwo stulatków

Społeczeństwo stulatków. Czy parafie mogą stać się lokalnymi centrami wsparcia osób starszych?

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

Ukraińcy w Polsce - problemy z integracją

Pomimo pozytywnych trendów w zakresie aktywności zawodowej, uchodźcy z Ukrainy napotykają na szereg wyzwań związanych z integracją w Polsce. Wśród nich wymienia się bariery językowe, różnice kulturowe oraz konieczność uznawania kwalifikacji zawodowych. Dodatkowo, osoby o wysokich kwalifikacjach często podejmują pracę poniżej swoich kompetencji, co może prowadzić do frustracji i obniżenia satysfakcji z życia zawodowego.

W obliczu zmieniających się deklaracji dotyczących powrotu do Ukrainy, kwestią otwartą staje się tworzenie w Polsce warunków sprzyjających długoterminowej integracji uchodźców. Katastrofalna sytuacja demograficzna i potrzeby rynku pracy sugerują by stworzyć warunki, w których Ukraińcy pozostaną w Polsce. Jednak rachunek ekonomiczny to nie wszystko, a tak liczna mniejszość stale zamieszkująca Rzeczpospolitą będzie miała istotny wpływ na jej przyszłość. 

Caritas Ukraina

Jak Caritas od trzech lat pomaga Ukrainie i Ukraińcom. Nowe dane

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

Uchodźcy z Ukrainy – między solidarnością a realizmem gospodarczym [komentarz redakcyjny]

 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska wykazała się postawą, która śmiało może być określona jako chrześcijański obowiązek miłosierdzia. Przyjęliśmy ponad milion uchodźców, nie stawiając warunków i nie pytając o kalkulacje. Jednak trzy lata później stoimy przed pytaniem, które łączy moralność z ekonomią: czy Polska powinna przygotować się na trwałą obecność dużej ukraińskiej diaspory, i jakie będą tego skutki?

Jak pokazują dane, z każdym miesiącem rośnie liczba Ukraińców, którzy nie planują powrotu do ojczyzny. Jeszcze w 2022 roku trzech na czterech deklarowało chęć powrotu. Dziś — mniej niż połowa. To już nie tylko tymczasowa pomoc — to zmiana społeczna o trwałych konsekwencjach. I choć serce podpowiada gościnność, rozum — zgodnie z nauczaniem Kościoła i zdrowym konserwatyzmem — domaga się rozeznania i mądrej polityki integracyjnej.

Dane jasno pokazują, że większa odległość geograficzna od Ukrainy koreluje z mniejszą chęcią powrotu. Polska — będąc „bramą” do Zachodu — może stać się docelowym miejscem dla setek tysięcy osób. To ogromna odpowiedzialność. Konserwatywny realizm wymaga, byśmy postawili pytanie nie tylko o możliwości integracji ekonomicznej, ale także kulturowej i aksjologicznej. Czy polska szkoła, polskie media, instytucje kultury będą promować wartości narodowe i chrześcijańskie, czy ulegniemy presji multikulturalizmu, który w Europie Zachodniej skończył się podziałem społecznym, gettoizacją i upadkiem wspólnoty?

Kościół katolicki naucza, że pomoc potrzebującym jest obowiązkiem moralnym, ale także że porządek społeczny musi być oparty na zasadzie dobra wspólnego. To oznacza, że Polska — jako naród i państwo — ma prawo i obowiązek bronić swojej tożsamości, porządku gospodarczego i społecznej spójności. Przyjmując uchodźców, musimy równocześnie zadbać o granice, o polskich obywateli, o uczciwą politykę rynku pracy i zdrowy model integracji.

Polska nie może być ani tylko zapleczem socjalnym dla migrantów, ani krajem, który zamyka się w lęku. Potrzebna jest trzecia droga — zakorzeniona w chrześcijańskiej nauce społecznej i zdrowym rozsądku: integracja, która szanuje naszą kulturę, wspiera tych, którzy chcą współtworzyć dobro wspólne, ale też jasno komunikuje, że Polska to nie tylko miejsce pobytu — to wspólnota zobowiązań. 

 

Andrzej Wierny

Ukraina wojna

Komu pomaga Unia Europejska: Więcej pieniędzy na rosyjskie paliwa niż na wsparcie Ukrainy – analiza wydatków w 2024 roku

wAkcji24.pl | Ekonomia | MOK źrodło: Polski Instytut Ekonomiczny| Komentarz: Andrzej Wierny | Fot. Ideogram | 31.03.2025

Czym są kąpiele leśne czyli shinrin-yoku? Wykąp się w lesie!

Zapach leśnej ściółki, smak świeżo zerwanych jagód, cisza przerywana szumem strumyka i świergotem ptaków, promienie słońca migoczące pośród liści i tworzące niezwykły spektakl cieni i świateł. Jednym słowem las. Las od zawsze fascynował człowieka. Był źródłem...

Greenwashing – iluzja zielonego kapitalizmu. Jak często „eko” jest ekologiczne?

W czasach narastającego kryzysu klimatycznego firmy coraz częściej sięgają po zieloną narrację, by zdobyć zaufanie klientów. Jednak za hasłami o „neutralności klimatycznej” i „opakowaniach z recyklingu” często kryje się zjawisko greenwashingu – marketingowego fałszu,...

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Znamy datę

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego to wyjątkowy czas refleksji, wdzięczności i zaangażowania w troskę o dzieło stworzenia. Ustanowiony przez papieża Franciszka, dzień ten przypomina, że świat, w którym żyjemy, nie jest wyłącznie zasobem do...

Zielona harmonia życia: Kuchnia św. Hildegardy jako ekologiczna ścieżka do zdrowia

Kuchnia św. Hildegardy, czyli zielona harmonia życia. W czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się na ich talerzu, a ekologiczne podejście do życia staje się nie tyle modą, ile koniecznością – warto spojrzeć wstecz, by odkryć mądrość, która...

SUV-y na cenzurowanym przez ONZ. Bezpieczeństwo pasażerów czy redukcja emisji CO2? Papież Franciszek już zdecydował

Wzrost popularności SUV-ów na świecie nie zwalnia, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na zwrot w kierunku mniejszych, bardziej ekologicznych pojazdów. ONZ przewidywało, że kryzys klimatyczny i rosnące koszty życia skłonią konsumentów do wyboru bardziej...

Roślinne zamienniki mięsa – droższe, ale czy zdrowsze?

Roślinne zamienniki mięsa królują na wielu stołach. Współczesny rynek spożywczy oferuje szeroki wachlarz roślinnych zamienników mięsa, takich jak burgery, kiełbasy, nuggetsy czy filety, imitujące organoleptyczne właściwości produktów mięsnych. Wzrost zainteresowania...

Mięso trzeba jeść, a wegetarianie są nieatrakcyjni – czyli jak wygląda konsumpcja mięsa i wegetarianizm w Polsce

Badania przeprowadzone przez agencję SW Research ukazują, że Polacy wciąż są silnie przywiązani do tradycyjnej diety mięsnej. Aż 57% respondentów uznaje mięso za nieodłączny element swojej diety, podczas gdy jedynie 4% deklaruje całkowite jego wykluczenie. Mimo wzrostu na popularności trudnu ograniczania spożycia mięsa (39% ankietowanych) i eksperymentowania z dietami jak wegetarianizm w Polsce dominują tradycyjne wzorce żywieniowe.

Unia nie chce truć – Czy trutki na gryzonie zostaną niedługo zakazane?

Trutki na gryzonie niebezpieczne ze względu na truciznę? Rozważany w Unii Europejskiej zakaz stosowania trutek na gryzonie  przez osoby prywatne budzi wiele kontrowersji. Niemiecki Federalny Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opowiada się za ograniczeniem dostępu...

Owady na talerzu – czy katolik powinien je jeść w imię ekologii?

Mącznik młynarek, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna – te nazwy mogą brzmieć egzotycznie, ale już wkrótce staną się częścią naszego codziennego menu. Komisja Europejska zatwierdziła bowiem możliwość dodawania sproszkowanych larw mącznika młynarka do żywności, w tym...

Czy polubiliśmy samochody elektryczne? Plany zakupowe Polaków na 2025 rok

Samochody elektryczne – jak wielu Polaków planuje w roku 2025 zakup elektryka a ilu chce kupić samochód spalinowy?

Czyste Powietrze 2025: Dotacje na termomodernizację – wszystko, co musisz wiedzieć o programie

Czyste Powietrze 2025: Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Program został...

Czy wiesz, że tego już nie wolno robić? Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy dotyczące odpadów

W Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące odpadów. Zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. ale nie wszyscy jeszcze o nich wiedzą. Wyjaśniamy co się zmieniło i jak uniknąć możliwych kłopotów - czy nowe przepisy to kolejny uciążliwy obowiązek czy też okazja do...

Sztuczne ognie i Sylwester. Branża pirotechniczna przypomina: 8 zasad bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami

Sylwester i sztuczne ognie – jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami radzą specjaliści z branży pirotechnicznej. Nie pozwól sobie zepsuć Nowego Roku przez brak odpowiedzialności!

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Pierwszy w historii ekologiczny papamobile

Elektryczny Mercedes papieża Franciszka. Ojciec Święty otrzymał w środę nowy „papamobil” od dyrektora generalnego marki Mercedes-Benz. Ola Källenius wręczył papieżowi brelok w kolorach białym i chromowanym, zapakowany w eleganckie białe pudełko, podczas prezentacji...

Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?

Samochody na wodór emitują parę wodną zamiast spalin. Czy samochód na wodór to dobre rozwiązanie dla osoby wierzącej?

Zielone Chiny, czyli mądra transformacja energetyczna [TYLKO U NAS]

Zielone Chiny? To nie żart! Transformacja energetyczna w Państwie Środka odbywa się w tempie ekspresowym. już teraz Chiny produkują więcej energii odnawialnej niż jakikolwiek inny kraj na świecie, a według ambitnych planów, do 2025 roku ich farmy wiatrowe i...

Prof. Andrzej Zybertowicz: Jestem zwolennikiem ruchu Slow AI

Prof. Andrzej Zybertowicz: Okazuje się, że tak zwana zielona rewolucja wymaga rewolucji cyfrowej, która bazuje na wysokim wykorzystaniu metali ciężkich, metali nieciężkich tylko ziem rzadkich, których wydobycie według niektórych szacunku jest siedmiokrotnie przekracza...

Fryderyk Kapinos: Jaka żywność jest naprawdę zdrowa? [NASZ PODKAST]

Gościem kolejnego odcinka podkastu "Rozmowy w Akcji" jest poseł Fryderyk Kapinos. Odcinek został nagrany podczas Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.  Fryderyk Kapinos: Rozmawialiśmy (na Sudeckim Forum Inicjatyw Głuszyca 2024 - przyp. red.)  o szerokiej, o...

Ogólnopolskie Spotkanie Duszpasterzy Laudato Si. Bp Tadeusz Lityński: Będziemy organizować kongresy i konferencje, żeby po bożemu kształtować naszą rzeczywistość

W Ośrodku Szkoleniowym Pascha w Przedborowie odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Środowisk Laudato Si. Spotkaniu przewodniczył bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato Si przy Radzie KEP ds. Społecznych.

Bp Tadeusz Lityński: Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych [TYLKO U NAS]

Bp Tadeusz Lityński: To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.