Kościół ma być cicho. Parafia Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach otrzymała administracyjny zakaz używania kościelnych dzwonów po skardze dwóch mieszkańców. Podobne wydarzenie miało miejsce wcześniej w Gliwicach. 

Kościół ma być cicho. Wielowiekowa tradycja nagle zaczęła przeszkadzać mieszkańcom

kościół ma być cicho

Proboszcz parafii w Bytomiu, ks. Henryk Oleś, poinformował wiernych o decyzji, która weszła w życie od 15 lipca, zakazując używania dzwonów. Skarga, złożona przez dwóch anonimowych mieszkańców, dotyczyła hałasu, który ich zdaniem był uciążliwy, i w efekcie władze zakazały używania dzwonów w kościele Bożego Ciała. 

Będziemy starali się znaleźć rozwiązanie, ale według ekspertów to trudne zadanie, bo zmniejszenie siły dźwięku dzwonów nie jest proste – powiedział podczas Mszy św. ks. Oleś.

Proboszcz wspomniał także o innych możliwościach nawoływania wiernych na nabożeństwa, podkreślając, że dzwony pełniły tę funkcję przez lata. Zauważył, że dawniej dzwony nikomu nie przeszkadzały, a teraz sytuacja się zmieniła. Wspomniał również o podobnym problemie w parafii w Gliwicach, gdzie proboszcz został ukarany za nieprzestrzeganie zakazu.

Uciszanie Kościoła

Chodzi o parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, która musiała wyłączyć dzwony i kuranty z powodu nałożonych kar pieniężnych po skardze jednego mieszkańca. Rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, Małgorzata Zielonka, wyjaśniła portalowi O2, że pomiary wykazały, iż dzwony kościoła w Gliwicach znacznie przekraczają dopuszczalne normy hałasu. Mimo to mieszkańcy parafii, z którymi rozmawiał portal, nie skarżyli się na hałas.

Pomiar wykazał przekroczenie normy hałasu o 9,5 decybeli w jednym punkcie i o 7,8 w innym, przy dozwolonym limicie 55 decybeli w ciągu dnia. W dodatku parafia nie prowadziła wymaganych badań hałasu co 2 lata, a dzwonienie odbywało się codziennie, także poza czasem nabożeństw, co jest niezgodne z przepisami prawa ochrony środowiska.

Ks. Krystian Piechaczek, rzecznik diecezji gliwickiej, poinformował, że proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej zebrał listę z podpisami blisko 700 parafian, którzy chcieli, aby dzwony znów mogły być używane. Podkreślił jednak, że diecezja respektuje decyzje władz świeckich, a złamanie zakazu mogłoby skutkować mandatem w wysokości 300 zł, co w skali miesiąca mogłoby wynieść około 20 tys. zł.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2017 roku, kiedy parafie w Rybniku były karane za rzekomo zbyt głośne dzwony. Mimo ich ściszenia straż miejska nadal wnioskowała o nałożenie kolejnych kar.

Źródło: opoka.org

Władza Gliwic i Bytomia

Wybory na prezydenta miasta wygrała Katarzyna Kuczyńska-Budka. Prywatnie jest żoną Borysa Budki, byłego szefa Platformy Obywatelskiej, obecnie ministra aktywów państwowych.

Bytom

W wyborach do Rady Miejskiej KKW Koalicja Obywatelska otrzymała łącznie 44,32%, co przełożyło się na 14 mandatów, KW Prawo i Sprawiedliwość 26,23% – 8 mandatów oraz KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – 13,88% – 3 mandaty.

Dane: pkw.gov.pl

Historia dzwonów- kościół nigdy nie był cicho

Dzwony kościelne od wieków odgrywają ważną rolę w życiu religijnym i społecznym. Pierwsze znane użycie dzwonów w kontekście religijnym miało miejsce w IV wieku, kiedy to zaczęto wykorzystywać je w klasztorach do zwoływania mnichów na modlitwy. Praktyka ta rozszerzyła się na kościoły parafialne w VI wieku.

Dzwony służyły nie tylko do wzywania wiernych na nabożeństwa, ale także do ogłaszania ważnych wydarzeń, informowania o pożarach, wojnach oraz oznajmiania upływu czasu.

W średniowieczu dzwony były integralną częścią codziennego życia. Były one konsekrowane i traktowane jako święte przedmioty, których dźwięk miał odstraszać zło, chronić przed burzami i innymi klęskami żywiołowymi. Dzwony były odlewane z wielką starannością i często zdobione inskrypcjami oraz symbolami religijnymi.

W czasach nowożytnych dzwony kościelne nadal pełniły wiele funkcji. Oprócz religijnych wezwań, ich dźwięk oznajmiał narodziny, śluby i śmierci w społecznościach. Dzwony były używane do ogłaszania ważnych decyzji królewskich, a także do sygnalizowania zagrożeń, takich jak pożary czy najazdy. W czasie wojen ich dźwięk mobilizował ludność do obrony lub informował o zbliżających się wojskach.

Również dzisiaj dzwony kościelne mają znaczenie. Chociaż technologia zmieniła sposób, w jaki komunikujemy się i mierzymy czas, dzwony wciąż pełnią ważną rolę w życiu religijnym wielu wspólnot. Wciąż używa się ich do zwoływania na modlitwy, ale także do upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych czy społecznych.

Dzwony kościelne są nie tylko narzędziami komunikacji, ale również symbolami jedności i tradycji. Ich dźwięk przypomina o ciągłości historii i łączności z przeszłością, odgrywając rolę w zachowaniu tożsamości religijnej i kulturowej.

Dzwony giną wśród muezzinów

W Polsce obserwujemy sytuację, gdzie dzwony kościołów katolickich są coraz częściej uciszane na skutek skarg mieszkańców i administracyjnych decyzji. Przykłady takich przypadków można znaleźć w Bytomiu-Miechowicach czy Gliwicach, gdzie władze nakazały wyłączenie dzwonów z powodu przekraczania norm hałasu.

W tym samym czasie w wielu krajach europejskich, jak Niemcy, czy Francja, coraz częściej słyszy się nawoływania muezzinów z meczetów, które wzywają muzułmanów do modlitwy pięć razy dziennie. W niektórych miastach takie wezwania są już stałym elementem pejzażu dźwiękowego, co odzwierciedla zmieniający się krajobraz religijny Europy.

Muezzin ruft in Frankfurt zum Freitagsgebet auf

 

Halle, Germany Islamic Call to Prayer Over Loudspeaker

 

Islam: Appel à la prière à Nice

 

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 22.07.2024

Montse Alvarado, prezes EWTN News, uhonorowana za wybitne zaangażowanie na rzecz wolności religijnej

WASZYNGTON – Montse Alvarado, prezes i dyrektor operacyjna EWTN News, została uhonorowana prestiżową Nagrodą za Wpływ na Wolność Religijną za rok 2024, przyznawaną przez Religious Freedom Institute (RFI). Ta amerykańska organizacja non-profit, działająca na rzecz...

II wojna światowa – tragiczny początek dramatycznej wojny

II wojna światowa- jej początek to okres pełen dramatycznych wydarzeń, które zapoczątkowały jeden z najtragiczniejszych konfliktów w historii ludzkości. Oficjalnie wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy to niemieckie siły zbrojne przekroczyły granicę Polski,...

Rayssa Leal – skateboarderka przykładem dla świata?

Rayssa Leal zdobyła brązowy medal w konkurencji skateboardingu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Ta brazylijska skateboarderka, która trzy lata temu zyskała sławę jako najmłodsza medalistka olimpijska swojego kraju, zdobywając srebro, tym razem stanęła na trzecim...

Czy Zachód przechodzi na islam?

Zachód przechodzi na islam – wzrost liczby muzułmanów w Europie i USA to nie tylko wypływ migracji i dużej dzietności, ale także rosnąca liczba konwersji z chrześcijaństwa na islam.

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Górski Karabach. Według raportu Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), azerskie władze systematycznie usuwają ślady chrześcijańskiej kultury ormiańskiej w Karabachu. Kościoły są niszczone lub przekształcane w meczety, krzyże są usuwane, a cmentarze...

Odpoczynek. Dlaczego warto odpoczywać? Papież Franciszek zachęca, żebyśmy trochę zwolnili

Odpoczynek w zabieganym świecie. Zwykle poucza się o wartości i istocie pracy. Oczywiście jest ona niezwykle istotna. Pozwala nam na zarobienie pieniędzy, utrzymanie się, a nawet na realizowanie się w danej dziedzinie! Praca jest oczywistą koniecznością, ale Bóg...

Sydney McLaughlin-Levrone: Rekordzistka świata silna wiarą w Boga

Poznaj wybitną absolwentkę szkoły katolickiej, Sydney McLaughlin-Levrone, która dzięki swojej wierze i determinacji zdobywa szczyty w świecie sportu.Sydney McLaughlin-Levrone intensywnie przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Jej codzienna...

Po zamachu: Donald Trump wskazał – wiceprezydentem USA może zostać katolik

Donald Trump po zamachu na swoje życie wskazał, że katolik J. D. Vance jest jego kandydatem na stanowisko wiceprezydenta USA. Jakie poglądy ma ten młody polityk?

Made in USA: Katolicy w USA

Katolicy w USA mają długą i złożoną historię, sięgającą pierwszych europejskich kolonizatorów. Pierwsza znana katolicka msza w USA odbyła się w 1526 roku, kiedy hiszpańscy osadnicy przybyli do dzisiejszej Karoliny Południowej. Jednak to dopiero w XVII wieku katolicyzm zaczął się szerzej rozwijać, głównie dzięki francuskim i hiszpańskim misjonarzom. Jak dziś wygląda katolicyzm w USA?

Niszczone kościoły na zdjęciach – Górski Karabach w obiektywie. Wstrzasająca wystawa w Warszawie

Od 26 czerwca w Auli Spadochronowej na II piętrze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie można podziwiać wystawę fotografii „Górski Karabach (Arcach) – dziedzictwo w niebezpieczeństwie”. To wyjątkowe wydarzenie prezentuje prace autorstwa Vahe Gabrielyana i innych...

Koniec kina: Czy wchodzimy w erę bez dużych ekranów?

Kina, od dziesięcioleci będące głównym źródłem rozrywki dla milionów ludzi na całym świecie, stają dziś przed nie lada wyzwaniem. Czy to możliwe, że czas tradycyjnych kin dobiega końca? W dobie pandemii COVID-19 i gwałtownego rozwoju platform streamingowych, przyszłość kin wydaje się niepewna. Trzeba zadać sobie dzisiaj pytanie: czy koniec kina jest bliski?

Matt Walsh – najgłośniejszy katolik USA?

Matt Walsh jest jedną z głównych twarzy amerykańskiego The Daily Wire. Jest wyjątkową osobą w sferze komentarzy polityczno-kulturowych ze względu na swoje wyznanie. Walsh jest amerykańskim katolikiem i jego wiara ma duży wpływ zarówno na jego poglądy jak i działania.

Celebryci katolicy – które gwiazdy są dalej katolikami, a które już nie?

wAkcji24.pl : Celebryci katolicy? Życie gwiazd jest bez przerw skrupulatnie obserwowane przez media na całym świecie. Znamy szczegóły dotyczące ich edukacji, diety czy życia miłosnego, ale rzadko zwracamy uwagę na ich wiarę i przekonania religijne. Wbrew pozorom, wielu znanych celebrytów zostało wychowanych w duchu katolickim.

Kościół w kinie: Zakonnice-demony i księża pedofile. Jak pokazuje się Kościół Katolicki w filmach

wAkcji24.pl | Kościół w kinie – jak filmy kształtują nasze postrzeganie Kościoła Katolickiego, od mrocznych egzorcyzmów po skandale i tajemnice…? Kościół niestety jest pod stałym ostrzałem. Ma to miejsce przede wszystkim w telewizji i oraz w internecie. Jak jednak wygląda sytuacja na ekranie kina? Czy Kościół jest lepiej przedstawiany w filmach niż w mediach?

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

wAkcji24.pl: Prześladowania religijne na całym świecie są tylko częściowo wynikiem narastającego autorytaryzmu, jak wynika z ostatniego corocznego raportu U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF). Raport ten, opublikowany w maju 2024 roku, pokazuje, że kwestie wolności religijnej dotyczą nie tylko krajów rządzonych przez reżimy autorytarne. Przykładem jest aresztowanie katolickiej kobiety w Anglii za jej cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną.

USA: Katolickie media szybko rosną

wAkcji24.pl: Katolickie media w Stanach Zjednoczonych odnotowują znaczące wzrosty. Szczególnie szybko rozwija się audytorium katolickich treści wideo które ogląda prawie połowa amerykańskich katolików, a niema jedna trzecia słucha religijnych audycji i podcastów. Szybko rośnie również rynek katolickiej książki elektronicznej.

Ojciec Justin – katolicka sztuczna inteligencja. Bunt wirtualnego księdza?

wAkcji24.pl Wiara | Katolicka grupa „Catholic Answers” wypuściła do użytku sztuczną inteligencję-księdza którego nazwali „Ojciec Justin”. „Ojciec Justin” został jednak odesłany w komputerowe zaświaty po serii dziwnych odpowiedzi… Katolicka Sztuczna Inteligencja...

Głośna konwersja – Candace Owens przechodzi na katolicyzm

wAkcji24.pl | Candace Owens jest znaną komentatorką polityczną ze Stanów Zjednoczonych o konserwatywnych poglądach. Ogłosiła wiadomość o przejściu na katolicyzm w mediach społecznościowych pod koniec kwietnia. Konwersję określiła jako „decyzję by wrócić do domu”....

„Diuna Część Druga” – wraca ambitny Hollywood?

wAkcji24.pl Kultura | „Diuna Część Druga” to kolejny w ostatnich miesiącach triumf wielkiej ambitnej kinematografii. Jak interpretować sukces tej produkcji i jaki ma ona znaczenie dla przyszłości kina?   Perfekcjonizm i ambicje Denisa Villeneuve Denis Villeneuve,...