W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstawały takie kultowe bajki jak: „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Przygody Błękitnego Rycerzyka”, „Pampalini łowca zwierząt” czy „Kuba i Śruba”, na których, w XX drugiej połowie XX wieku wychowało się kilka pokoleń Polskich dzieci.

„Bajki, które powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej były przez lata emitowane w polskich stacjach telewizyjnych. Teraz dzieci i ich rodzice już mniej chętnie włączają kanały telewizyjne, by oglądać swoje ulubione bajki, wybierając w zamian za to serwisy internetowe. Działamy więc, aby pojawić się również tam.” – Wyjaśnia Karolina Lorenc – zastępca dyrektora ds. organizacyjnych i kulturalnych w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w rozmowie z dziennikiem „Super Ekspress”

 

Ponadczasowość i uniwersalność bajek Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Ponadczasowość i uniwersalność bajek, które powstawały sprawia, że choć te animacje różnią się, od powstających współcześnie, to nadal wzbudzają żywe emocje wśród dzieci. Sentyment starszych pokoleń widzów oglądających bajki animowane jest ogromny i nie zmienia się od lat.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej to państwowa instytucja kultury

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jako państwowa instytucja kultury podejmuje się realizacji projektów, nie skupiając się na ich celach biznesowych. Oczywiście każdorazowo musimy mieć zapewnione finansowanie dla projektów, a pochodzi ono z różnych grantów, to jednak celem nie jest przede wszystkim zarabianie. Zadaniem instytucji jaką jest Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej jest promowanie i rozwój polskiego filmu, w szczególności animacji. A że jest to na tyle popularna i istotna społecznie część polskiej kultury i rozrywki to oczywiście stanowi ważne źródło przychodu dla naszej instytucji.

 

 

W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej prace kreatywne trwają stale od 1947 roku, pomimo, niekiedy drastycznie, zmieniającej się sytuacji finansowej w polskiej branży animacji. Oczywiście świetnie byłoby powtórzyć sukces, również międzynarodowy, jaki odniosły kultowe bajki Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, nie można jednak zapominać o olbrzymich budżetach jakich dziś wymaga stworzenie takiej superprodukcji.

Na czym polega projekt serial „Bystre Oczka”?

Obecnie w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jest realizowany kameralny projekt serial „Bystre Oczka”. Jest przedsięwzięcie unikatowe. Dzięki swojej plastyce i sposobie prowadzenia animacji fantastycznie trafia do najmłodszych widzów, a i rodzice są zadowoleni. Dzieci po obejrzeniu odcinka serialu „Bystre Oczka” nie czują się przebodźcowane, a wręcz przeciwnie – zainspirowane do zabawy poza ekranem.

Po co powstało Interaktywne Centrum Bajki i Animacji Oko?

Studio Filmów Rysunkowych jest producentem filmów animowanych, aby przybliżyć historię i specyfikę powstawania takich filmów otworzono Interaktywne Centrum Bajki i Animacji Oko. Celem przygotowanej ekspozycji jest prezentacja powstawania klasycznego filmu rysunkowego. Na wystawie pokazane są wszystkie etapy tworzenia od scenariusza, przez wykreowanie postaci, aż po ich ożywienie, poprzez wprawienie w ruch i udzielenie głosu.

 

Co to jest kino „Kreska”?

W Centrum Bajki i Animacji Oko działa również Kino „Kreska”. Na repertuar składają się filmy, które powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, współczesne kino rodzinne oraz filmy studyjne. Od września 2024 r. w Kinie Kreska rozpoczyna się projekt edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży, przeglądy filmowe oraz Dyskusyjnym Klubem Filmowym. Kino „Kreska” to także przestrzeń do organizacji rozmaitych wydarzeń kulturalnych i branżowych. Nowoczesna sala kinowa zmieści 116 osób i świetnie sprawdza się na kameralne koncerty czy panele dyskusyjne, o czym można było się przekonać podczas wydarzenia otwarcia Centrum Bajki i Animacji Oko.

Co to jest Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej?

Studio Filmów Rysunkowych (SFR) – to wytwórnia filmów animowanych z siedzibą w Bielsku-Białej. Instytucja powstała w 1956 na bazie zespołu filmowego, działającego od 1947 r., wsławiła się takimi produkcjami jak „Reksio”, „Bolek i Lolek” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Od 2024 r. przy Studiu Filmów Rysunkowych funkcjonuje placówka muzealno-edukacyjna pod nazwą Interaktywne Centrum Bajki i Animacji Oko z ekspozycją stałą poświęconą historii wytwórni i technologii animacji filmowej oraz kino „Kreska”.

Studio Filmów Rysunkowych

źródło: Wikipedia

Jakie były początki Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej?

Początki sięgają 1 września 1947 r., kiedy to przy katowickiej redakcji „Trybuny Robotniczej”  powstało Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych. Pierwszą zrealizowaną produkcją był czarnobiały film „Czy to był sen?” o tematyce II wojny światowej, nigdy nie przyjęty do rozpowszechniania. W kwietniu 1948 r. filmowcy usamodzielnili się jako Robotnicze Studio Filmów Rysunkowych i przenieśli swoją działalność do Wisły i powołali Zespół Produkcyjny Filmów Rysunkowych „Śląsk”. W listopadzie 1948 r. doszło do kolejnej zmiany siedziby, tym razem do Bielsko-Białej. Pierwszym filmem, który rozpowszechniany w kinach był „Wilk i niedźwiadki” z 1950 r.

 

Jakie były losy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej?

W 1952 r. Zespół Produkcyjny Filmów Rysunkowych „Śląsk” został rozwiązany, a jego członkowie stali się pracownikami Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, tworząc Oddział Filmu Rysunkowego z siedzibą w Bielsku-Białej. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej jako samodzielna instytucja zostało powstało w 1955 r. W latach 90. XX wieku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej miało poważne problemy finansowe. W 2011 jednostka została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a w 2015 r. w państwową instytucję kultury.

Jakie filmy powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej?

Wyprodukowano  następujące seriale animowane: „Bolek i Lolek” (1963–1986), „Przygody Błękitnego Rycerzyka” (1963–1965), „Reksio” (1967–1990), „Porwanie Baltazara Gąbki” (1969–1970), „Miś Kudłatek” (1971–1973), „Pampalini łowca zwierząt” (1975–1980), „Kangurek Hip-Hop” (1975–1980), „Przygody Myszki” (1976-1983), „Wyprawa Profesora Gąbki” (1978–1980), „Lis Leon” (1981–1984), „Marceli Szpak dziwi się światu” (1984–1986), „Podróże kapitana Klipera” (1986–1990), „Lis Leon II” (1992–1993), „Bajki Pana Bałagana” (1993), „Karrypel kontra Groszki” (1995–1996), „Sceny z życia smoków (1996–1997, wspólnie ze Studiem Filmowym Anima-Pol w Łodzi), „Między nami bocianami” (1997–2003), „Kuba i Śruba” (2011–2016).

 

 

W Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej Studio Filmów Rysunkowych w Bilsku-Białej powstały też pełnometrażowe filmy animowane: „Wielka podróż Bolka i Lolka” (1977), „Przygody Błękitnego Rycerzyka” (1983) , „Porwanie w Tiutiurlistanie” (1986) „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” (1986) i „Gwiazda Kopernika” (2009)

 

 

wAkcji24.pl | Kultura | DEC |, źródło”: AISFR w Bielsku – Białej, dziennik SuperExpress i Wikipedia | 22.07.2024

Tydzień wychowania. Na czym polega i dlaczego jest obchodzony?

Tydzień Wychowania to ogólnopolska inicjatywa, mająca na celu wsparcie i podkreślenie roli rodziny, szkoły oraz Kościoła w procesie wychowania młodych ludzi. XIV edycja tego wydarzenia, odbywająca się w dniach 8-14 września 2024 roku, przebiega pod hasłem „Wychowujmy...

Wyjątkowa szansa dla młodych dziennikarzy: dołącz do Redakcji Grupy Medialnej „Logos”!

Mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Grupa Medialna Logos w Świdnicy, znana z wysokiej jakości treści o tematyce religijnej i społecznej, poszukuje utalentowanych i ambitnych dziennikarzy do swojego zespołu. Jeśli marzysz o karierze w mediach, masz pasję do...

Festiwal Light for Life już 21 września!

Festiwal Light for Life to unikalne wydarzenie, które łączy młodzież w duchu wspólnoty i wiary, oferując przy tym bogaty program artystyczny, duchowy i edukacyjny. Jego głównym celem jest inspiracja młodych ludzi do odkrywania i umacniania własnych wartości oraz...

Świdnickie pierniki – warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Świdnickie pierniki i warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa: Świdnica, miasto o bogatej historii i tradycjach, jest znana nie tylko z pięknych zabytków i urokliwych uliczek, ale również z wyjątkowych pierników, które od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością....