Arcybiskup Zbigniew Zieliński to nowy metropolita poznański. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że 19 marca, w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca, papież przyjął rezygnację arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z urzędu metropolity poznańskiego, co było związane z osiągnięciem przez niego odpowiedniego wieku emerytalnego. Jego następcą został dotychczasowy biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński.  

Nowy metropolita poznański: Arcybiskup Zbigniew Zieliński

Nowy metropolita poznański, biskup Zbigniew Zieliński zastąpi abp Stanisława Gądeckiego

Do czasu formalnego objęcia archidiecezji poznańskiej, biskup Zieliński pozostanie administratorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Dokładna data przejęcia urzędu nie została jeszcze ustalona, natomiast ingres do archikatedry poznańskiej planowany jest na maj.  

– Jak informuje Nuncjatura Apostolska w Polsce, 19 marca w uroczystość św. Józefa Oblubieńca, papież przyjął rezygnację z urzędu abp. Stanisława Gądeckiego (wynikającą w wieku) i mianował jego następcą dotychczasowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego. Do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji poznańskiej, bp Zbigniew Zieliński pozostaje administratorem w Koszalinie. Nie została jeszcze ustalona dokładna data tego aktu. Ingres do archikatedry poznańskiej odbędzie się w maju –  ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie.

Arcybiskup Stanisław Gądecki pełnił funkcję metropolity poznańskiego od 2002 roku. Wcześniej, w latach 1992-2002, był biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Jest doktorem nauk teologicznych. W latach 2014-2024 przewodniczył Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 2016-2021 pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Biskup Zbigniew Jan Zieliński został ogłoszony biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 2 lutego 2023 roku, po tym jak wcześniej, od 10 marca 2022 roku, pełnił funkcję koadiutora tej diecezji. Jego święcenia biskupie miały miejsce 24 października 2015 roku w archikatedrze oliwskiej. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa „Ut unum sint” (Aby byli jedno).

Maciej Rajfur: Ruszt bez dowodów. O mediach, które nie dokończyły opowieści

Maciej Rajfur publicysta "Gościa Niedzielnego" w swoim najnowszym komentarzu porusza kwestię oskarżeń wobec biskupa świdnickiego, Marka Mendyka, oraz reakcji mediów na te zarzuty. Autor podkreśla, że po trzech latach od oskarżenia Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka o...

Nowy metropolita poznański: Arcybiskup Zbigniew Zieliński

Kim jest biskup Zbigniew Zieliński?

Zbigniew Jan Zieliński urodził się 14 stycznia 1965 roku w Gdańsku, w rodzinie Ruperta i Teresy z domu Karczewskiej. Sakrament chrztu przyjął w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdańsku. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w technikum „Conradinum” w Gdańsku. Po zdaniu matury w 1985 roku wstąpił do Gdańskiego Seminarium Duchownego, gdzie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1991 roku w bazylice Mariackiej w Gdańsku z rąk biskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Jako kapłan pełnił posługę wikariusza w parafii Matki Bożej Bolesnej w Gdańsku (1991-1999). W latach 1991-1993 był także kapelanem Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce. Następnie, w latach 1999-2000, pracował jako wikariusz w parafii archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie. 9 czerwca 2000 roku został mianowany dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, a w 2001 roku wszedł w skład Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz Komisji Głównej III Synodu Gdańskiego.

Był zaangażowany w działalność medialną, współpracując w latach 1997-2004 z TVP Gdańsk oraz Radiem Plus. Brał również udział w organizacji wydarzeń kościelnych, m.in. przygotowań do wizyty papieża Jana Pawła II na Wybrzeżu w 1999 roku oraz koordynacji obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000 roku. W latach 2001-2006 był odpowiedzialny za sześć lat trwającą Peregrynację Obrazu Chrystusa Miłosiernego. Pełnił także funkcję Archidiecezjalnego Koordynatora Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (2000-2007).

Kościół na Ślęży. Niezwykły obiekt sakralny pośrodku śladów dawnych cywilizacji słowiańskich

Kościół na Ślęży to wyjątkowe miejsce o bogatej i wielowiekowej historii, której początki sięgają XII wieku. Wówczas, za panowania Bolesława III Krzywoustego, komes Piotr Włostowic sprowadził na Ślężę zakon augustianów, oddając im Górę Ślężę oraz fundując świątynię i...

Nowy metropolita poznański: Arcybiskup Zbigniew Zieliński

Biskup Zbigniew Zieliński. Objęcie urzędu biskupa

10 marca 2022 roku papież Franciszek powierzył mu urząd biskupa koadiutora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który objął 16 marca tego samego roku. Po przyjęciu przez papieża rezygnacji biskupa Edwarda Dajczaka, 2 lutego 2023 roku został biskupem diecezjalnym. Jego ingres do katedry w Koszalinie odbył się 4 marca 2023 roku, a dzień później do bazyliki konkatedralnej w Kołobrzegu.

8 maja 2022 roku został odznaczony Orderem Świętego Stanisława I klasy przez Wielką Narodową Kapitułę Świętego Stanisława w Polsce. W 2022 roku był współkonsekratorem podczas sakry biskupa Piotra Przyborka, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej.

24 lutego 2024 roku został mianowany administratorem apostolskim sede vacante archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Funkcję tę pełnił do 13 września 2024 roku, kiedy ogłoszono nowego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego.

W Konferencji Episkopatu Polski pełnił różne funkcje. 18 listopada 2021 roku, podczas 390. Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze, został wybrany na członka Rady ds. Społecznych KEP, a 17 stycznia 2022 roku na jej sekretarza. 20 listopada 2023 roku, podczas 396. Zebrania Plenarnego KEP, został członkiem Komisji Rewizyjnej KEP.

nowy metropolita poznański biskup Zbigniew Zieliński

Nowy metropolita poznański: Arcybiskup Zbigniew Zieliński

Biskup Zbigniew Zieliński i nowa era dla archidiecezji poznańskiej

Archidiecezja poznańska jest jedną z najstarszych i najważniejszych struktur Kościoła katolickiego w Polsce. Nowy arcybiskup stanie przed wyzwaniami związanymi z nową ewangelizacją, aktywizacją młodych w życiu Kościoła oraz dalszym umacnianiem wspólnoty wiernych.  

W archidiecezji dynamicznie rozwija się środowisko Tradycji Katolickiej, a Msze Święte w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego przyciągają wielu młodych ludzi oraz rodziny z dziećmi. W Poznaniu działa także jedna z najstarszych wspólnot charyzmatycznych w Polsce – Jerozolima, związana z dominikanami. Ponadto, co roku na Pola Lednickie przybywają tłumy młodzieży, uczestnicząc w spotkaniach zapoczątkowanych przez śp. ojca Jana Górę OP. Miasto oferuje również szeroki wybór duszpasterstw akademickich, które wspierają rozwój duchowy studentów.  

Papież Franciszek powierzył to odpowiedzialne zadanie biskupowi, który ma duże doświadczenie duszpasterskie i przez lata udowodnił swoją skuteczność w budowaniu wspólnoty Kościoła.

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | zdjęcia: bp Zieliński Episkopat News portal X, Archikatedra św. Piotra i Pawła w Poznaniu Dawid Wdowczyk Wikipedia| 19.03.2025

Św. Jan Paweł II. 10 cytatów, które są dzisiaj aktualne bardziej niż kiedykolwiek

Jan Paweł II to postać, której słowa wciąż rozbrzmiewają echem w sercach milionów ludzi na całym świecie. Jego pontyfikat to nie tylko czas wielkich przemian w Kościele i świecie, ale również epoka głębokiej refleksji nad sensem życia, wartościami i duchowością. Był...