Pierwsza Komunia Święta: Moment, który Zmienia Wszystko

Odkryj głębię duchową tej wyjątkowej uroczystości

Przygotuj się do świętowania Pierwszej Komunii Świętej z pełną świadomością jej znaczenia dla Twojego dziecka.

Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta - znaczenie dla dziecka

Pierwsza Komunia - przygotowania

Pierwsza Komunia Święta to uroczystość dla całej rodziny, ponieważ ten sakrament jest dla dzieci zupełną nowością a dla dorosłych szansą odnowienia wiary. Jeżeli umknie nam to, co istotne to święto stanie się jedynie miłym wspomnieniem uwiecznionym w albumie.

Pierwsza Komunia Święta. to niepowtarzalne religijne przeżycie, do którego należy się właściwie przygotować.

Czas Pierwszej Komunii Świętej jest niezwykły. Jezus przychodzi do czystych, dziecięcych serc.

Jednym z aspektów przygotowania się do przyjęcia tego sakramentu jest umiejętność odróżnienia dobra od zła. Zdaje się to być proste, ponieważ wychowanie dziecka polega m.in. na pokazywaniu pozytywnych zachowań a eliminowaniu złych. Wraz z upływającym czasem dziecko zauważa nowe sytuacje i uczy się odpowiedniej reakcji na dane problemy. Trudniejsze bowiem jest nauczenie pociechy rozróżniania sytuacji codziennych od tych prowadzących do grzechu. Grzech towarzyszy człowiekowi od początku, ale to właśnie łaska Boża jest w stanie pokierować naszym życiem tak, byśmy mogli stawić mu czoła. Dzieci wychwycą istotę wszystkiego, przyglądając się najbliższym. Stanowi to ogromne wyzwanie dla rodziców.

Ważne jest nauczenie dziecka, czym jest Eucharystia, Chleb Eucharystyczny.

Jezus wybrał chleb, by zmienić go w Swoje Ciało, ponieważ jest on dostępny dla wszystkich. Tak jak Chrystus. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi:

 „Sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy.(…) W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwe, rzeczywiste i substancjalne Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus”.

Pierwsza Komunia Święta: W konfesjonale czeka Miłosierdzie

Spowiedź, która poprzedza dzień I Komunii Świętej jest wartym podkreślenia aspektem. Zarówno dziecko jak i dorosły musi zdać sobie sprawę z tego, że w konfesjonale czeka na nich miłosierdzie, co może być zaskakujące dla młodej osoby, ponieważ na co dzień żyje w systemie kar i nagród. W szkole dostaje uwagi za złe zachowanie, pochwały za dobre. W domu jest chwalone za właściwe uczynki, by zakorzenić to co pozytywne, zaś za przewinienia czekają na dziecko konsekwencje. Jezusowe miłosierdzie obdarowuje penitenta bezwarunkową miłością i przebaczeniem, pozwala na nowo podejmować zmagania z rzeczywistością. W życiu nie spotykamy się z tym często w relacjach międzyludzkich.

Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta: Nie zatraćmy tego co ważne!

0 f14fad9a b7f3 40cb 90be 3a0a7534eadb
0 82bd15ba dec4 4cbf afda 8600aefc3f29
0 0f1eaf14 28d2 4d41 992b 2b0b565f64f8
0 d22c2e83 85b4 42ea 9a54 43316f763d89

Pierwsza Komunia: zeświecczenie i desakralizacja?

Często słyszy się o zeświecczeniu i desakralizacji Pierwszej Komunii Świętej. Uświadamiany to sobie rozmawiając ze znajomymi, których dziecko będzie przystępować do tego sakramentu, czytając wypowiedzi ludzi na forach internetowych, bądź komentarze pod artykułami dedykowanymi Pierwszej Komunii Świętej. Na liście prezentów królują quady, laptopy, drogi sprzęt elektroniczny. Uroczystość zmienia się w imprezę, małe wesele. Rodzice wybierają odpowiedni lokal, szyje się specjalne suknie i korzysta z usług fryzjera, przez co mała dziewczynka wygląda jak miniatura panny młodej. Przygotowanie trwa wiele miesięcy, działania są prowadzone na szeroką skalę – suknie, lokal, menu, weryfikacja listy gości, ubiór.

Duchowe znaczenie Eucharystii i Spowiedzi

Pierwsza Komunia - istotą jest sakrament!

Pierwsza Komunia Święta stała się drogą i pracochłonną imprezą ze względu na modną teraz otoczkę. To wszystko generuje stres i zatraca to co najistotniejsze. Przecież nasze dziecko po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa. Skoncentrowanie się na sakramencie daje nadzieję, że dzieci następnego dnia po uroczystości w szkole nie będą się licytowały i przechwalały, ile i co które z nich dostało. Czy cała otoczka drogiej imprezy służy nam, czy dziecku? Czy pozwala zrozumieć naszej pociesze, jak wielki dar w postaci sakramentu otrzymało i co jest istotą Pierwszej Komunii Świętej?

0 085976ee 2640 4a0f 9716 947551b49794

Biały Tydzień przyzwyczaja dzieci do uczestnictwa w Eucharystii

Przygotowania, których kulminacyjnym punktem jest przyjęcie sakramentu, kończy biały tydzień, jego wyjątkowość jest podkreślona strojem komunijnym, w którym dziecko uczestniczy każdego dnia w Mszy świętej. Symboliką stroju jest czystość duchowa i gotowość przyjęcia przez dziecko Komunii Świętej. Biały tydzień przyzwyczaja dzieci do świadomego, systematycznego i prawidłowego uczestnictwa w Eucharystii.

Pierwsza Komunia to dar dla całej Rodziny!

Pierwsza Komunia  naszego dziecka jest szansą na retrospekcję, porządny rachunek sumienia, na poprawę relacji z Bogiem i bliźnimi. Jezus błogosławi każdemu z osobna i całej rodzinie, więc warto wykorzystać ten dar.

wAkcji24.pl Wiara /Maria Nicińska/ 7.05.2023