Radio Maryja dawało tysiącom słuchaczy możliwość uczestniczenia we wspólnej modlitwie, nauce i życiu Kościoła. To już koniec.

Radio Maryja zamknięte! Kolejna napaść władzy na Kościół katolicki

Po zablokowaniu kont bankowych w kwietniu, władze anulowały status prawny nadawcy, który po ponad 40 latach zniknął z fal radiowych w kraju. 9 lipca władze Nikaragui odebrały status prawny Radiu Maryja, które nadawało tam od ponad 40 lat, co zostało ogłoszone przez niezależny serwis Noticias. 

Minister spraw wewnętrznych, María Amelia Coronel, zatwierdziła zamknięcie Radia Maryja wraz z 12 innymi organizacjami, co opublikowano w oficjalnym dzienniku rządowym „La Gaceta de Nicaragua”. 

Władze uzasadniły swoją decyzję brakiem budżetu stacji za lata 2019-2023 oraz wygaśnięciem mandatu jej komitetu zarządzającego w dniu 8 listopada 2021 r. Działania te nastąpiły po tym, jak Radio Maryja zmuszone zostało do  skrócenia godziny nadawania z 24 do 14 godzin oraz po zamrożeniu dwóch kont bankowych, co uniemożliwiło otrzymywanie darowizn.

Źródło: vaticannews.va/pl

Gdzie leży Nikaragua?

Radio Maryja Nikaragua

Źródło: CIA – CIA, The World Factbook, 2004, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89512

Nikaragua, znana oficjalnie jako Republika Nikaragui, znajduje się w Ameryce Środkowej. Graniczy z Hondurasem na północy i Kostaryką na południu. Zachodnią granicę kraju stanowi Ocean Spokojny na odcinku 320 km, a wschodnią Morze Karaibskie na długości 480 km. Nikaragua jest wielopartyjną republiką z jednoizbowym parlamentem, w którym zasiada 92 deputowanych.

Nikaragua – wiara

Religia w Nikaragui, zamieszkiwanej przez około 6,5 miliona osób, jest od wieków zdominowana przez chrześcijaństwo, w szczególności katolicyzm. Ankieta przeprowadzona przez M&R Consultants w czerwcu 2017 roku wskazała, że 46% mieszkańców identyfikowało się jako katolicy, a 33% jako ewangelikalni protestanci. Osoby bez przynależności religijnej stanowiły 14% populacji. 

Nikaragua – prześladowania Kościoła katolickiego

Choć konstytucja Nikaragui gwarantuje wolność wyznania i zakazuje dyskryminacji ze względu na religię, w kraju od lat trwają represje wobec Kościoła katolickiego. Komisja Praw Człowieka (IACHR) w 2018 roku zgłosiła „poważne naruszenia praw człowieka w kontekście protestów społecznych w Nikaragui”. 13 lipca 2018 roku policja zabiła co najmniej dwóch studentów i raniła 10 innych podczas 15-godzinnego ataku na kościół rzymskokatolicki w Managui, który dawał schronienie protestującym studentom z pobliskiego uniwersytetu. Represje te nasiliły się w latach 2020.

Lewicowy reżim Daniela Ortegi, rządzący od 2007 roku, podejmuje działania wymierzone w biskupów, księży, katechetów oraz siostry zakonne. Policja wielokrotnie groziła biskupom i księżom, nie kryjąc zamiarów ich zabicia, ze względu na krytykę łamania praw człowieka i nawoływania do demokracji oraz swobód obywatelskich przez Kościół. 

23 kwietnia 2019 roku, na polecenie papieża Franciszka, biskup Silvio Báez musiał opuścić Nikaraguę z powodu zagrożenia życia ze strony rządu. W 2022 roku represje przeciwko Kościołowi się nasiliły.

 

6 marca 2022 roku wydalono nuncjusza apostolskiego, arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga (Polaka), z Nikaragui. 24 maja 2022 roku zamknięto stację telewizyjną „Canal 51″, należącą do Konferencji Episkopatu Nikaragui. 28 czerwca 2022 roku rząd nakazał zamknięcie dzieł charytatywnych sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, a 18 sióstr zostało wydalonych z kraju. Żłobki, przedszkola, jadłodajnie, sierocińce i domy dla osób starszych prowadzone przez siostry zostały zarekwirowane przez władze. 1 sierpnia 2022 roku zamknięto 6 katolickich rozgłośni radiowych, a w ciągu poprzednich 3 miesięcy zakazano nadawania trzem katolickim kanałom telewizyjnym. 3 sierpnia 2022 roku biskup Rolando Álvarez wraz z pięcioma księżmi i sześcioma osobami świeckimi został osadzony w areszcie domowym na terenie kurii diecezjalnej. 

 

12 sierpnia 2022 roku Watykan wyraził zaniepokojenie napięciem między rządem a Kościołem katolickim w Nikaragui podczas sesji nadzwyczajnej Organizacji Państw Amerykańskich, która potępiła rząd Ortegi za „przymusowe zamykanie organizacji pozarządowych oraz nękanie i arbitralne ograniczenia nałożone na organizacje religijne i krytyczne wobec rządu”. 19 sierpnia 2022 roku, po dwóch tygodniach aresztu domowego, policja uprowadziła biskupa Rolando Álvareza z Matagalpy.

Nikaragua – 2024

Sytuacja Kościoła katolickiego w Nikaragui jest alarmująca. Represje ze strony reżimu Daniela Ortegi, które nasiliły się w ostatnich latach, znacząco ograniczyły wolność religijną i działalność Kościoła. Zamknięcie instytucji charytatywnych, aresztowania duchownych, zamykanie mediów katolickich oraz bezpośrednie ataki na wiernych i duchownych są przykładem brutalnych działań rządu wobec Kościoła. Mimo to, Kościół katolicki w Nikaragui nadal odważnie sprzeciwia się łamaniu praw człowieka, wzywając do respektowania demokracji i swobód obywatelskich.

 

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 15.07.2024