I Pielgrzymka rodzin osób powołanych i Apostolatu Margaretka

wAkcji24.pl: 2 lipca 2024 roku, w Bardzie, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie duchowe, na które zaprasza Biskup Świdnicki, Marek Mendyk. Jest to I Pielgrzymka rodzin kapłanów i osób życia konsekrowanego diecezji świdnickiej, zorganizowana z myślą o modlitwie o powołania. To inicjatywa mająca na celu wzmocnienie modlitw o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także wsparcie tych, którzy już pełnią swoją misję w Kościele.

Pielgrzymka Bardo<br />

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza

Pielgrzymka i modlitwa o powołania

Kontekst i znaczenie pielgrzymki

Kościół od zawsze troszczy się o rozwój powołań kapłańskich i zakonnych. W modlitwach wspólnotowych i indywidualnych wierni proszą Boga o nowe powołania, jednocześnie dziękując za tych, którzy już służą. Diecezjalna Rada ds. Powołań podejmuje liczne inicjatywy, zachęcając młodzież do rozeznania swojej drogi życiowej w duchu powołania. Jednakże, jak podkreśla Biskup Mendyk, kluczową rolę w kształtowaniu powołania odgrywa rodzina.

Rodziny są pierwszymi świadkami wiary i to w domach rodzinnych rodzą się i rozwijają powołania. Świadectwa kapłanów i sióstr zakonnych często wskazują na wiarę i zaangażowanie religijne rodziców jako fundament ich powołania. Doceniając tę rolę, Biskup Mendyk zaprasza rodziny kapłanów, krewnych oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w pielgrzymce.

Program i cel pielgrzymki

Pielgrzymka odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie. Wydarzenie to nie tylko okazja do wspólnej modlitwy, ale również do refleksji nad rolą rodziny w życiu powołanych. Uczestnicy pielgrzymki będą prosić Boga o nowe powołania, a także modlić się za tych, którzy już pełnią swoją posługę.

Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza Święta o godzinie 18:00, do której Biskup zaprasza również duszpasterzy z całej diecezji oraz członków Apostolatu Modlitwy za Kapłanów – Margaretka. Wspólna modlitwa będzie okazją do wyrażenia wdzięczności za dotychczasowe powołania oraz prośby o nowe.

Symboliczne znaczenie wydarzenia

Data pielgrzymki, 2 lipca, jest również rocznicą koronacji figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary. To dodatkowy element duchowy, który nadaje pielgrzymce głębszy sens. Wierni będą trwali na modlitwie, prosząc Pana żniwa, by wysłał nowych robotników na swoje żniwo, a także aby umocnił tych, którzy już służą Kościołowi.

Biskup Mendyk, kończąc swoje zaproszenie, wyraża nadzieję na liczny udział wiernych i dar pięknego spotkania u tronu Matki Bożej Strażniczki Wiary. Jego błogosławieństwo na zakończenie zaproszenia jest wyrazem duchowej jedności i wsparcia dla wszystkich uczestników.

I Pielgrzymka rodzin kapłanów i osób życia konsekrowanego diecezji świdnickiej to ważne wydarzenie, które ma na celu nie tylko modlitwę o nowe powołania, ale również wsparcie duchowe dla rodzin i wiernych zaangażowanych w dzieło powołaniowe. Zaproszenie Biskupa Marka Mendyka podkreśla rolę rodziny w kształtowaniu powołań oraz znaczenie wspólnotowej modlitwy w tym ważnym dla Kościoła dziele.

Zaproszenie Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka do udziału w I pielgrzymce rodzin kapłanów i osób życia konsekrowanego diecezji świdnickiej z modlitwą o powołania

Troska o powołania kapłańskie i zakonne jest stałym zadaniem Kościoła. Dlatego stale modlimy się wspólnotowo bądź indywidulanie o nowych kapłanów, osoby życia konsekrowanego i powołania misyjne. Dzięki Diecezjalnej Radzie ds. powołań podejmowane są liczne inicjatywy o charakterze powołaniowym zachęcając do udziału w nich dziewczęta i chłopców rozeznających drogę swojego dorosłego życia. Stale jednak pamiętamy o przynagleniu Jezusa, aby „prosić Pana żniwa”. 

Uświadamiamy sobie, że niezwykle ważnym, wręcz podstawowym środowiskiem gdzie rodzi się i rozwija powołanie i goptowość do odpowiedzi na głos Chrystusa „Pójdź za mną” jest  rodzinny dom. Wielu duszpasterzy i sióstr  zakonnych wskazuje na świadectwo wiary swoich rodziców, które stało się dla nich fundamentem sprzyjającym właściwemu rozeznawaniu tajemnicy powołania.

Doceniając i wspierając rolę rodziny w dziele powołaniowym serdecznie zapraszam rodziców, krewnych już posługujących w Kościele oraz wszystkich, którym leży na sercu sprawa nowych powołań do udziału w I Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie w dniu 2 lipca br. (wtorek).

Wspominając kolejną rocznicę koronacji figurki Matki Bożej będziemy trwali na modlitwie prosząc Pana żniwa, by wysłał nowych robotników na swoje żniwo a jednocześnie uświęcił i umocnił wszystkich tych, którzy już spełniają swoją misję.

Zapraszam do wspólnej modlitwy podczas Mszy św. sprawowanej tego dnia o godz.18.00 także duszpasterzy z całej diecezji  a zwłaszcza osoby należące do Apostolatu Modlitwy za kapłanów – Margaretka.

W nadziei na dar pięknego spotkania u tronu Matki Bożej Strażniczki Wiary z serca błogosławię.

 

Marek Mendyk

Marek Mendyk

Biskup Świdnicki

Bp Marek Mendyk urodził się 18.03.1961 roku w Głuszycy k. Wałbrzycha.  W 1987 r. ukończył studia magisterskie w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.  21 marca 1995 obronił pracę doktorską pod tytułem: “Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II” w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej.  31 marca 2020 r. został ogłoszony biskupem świdnickim więcej 

Pielgrzymka Marek Mendyk

I Synod Diecezji Świdnickiej - zaczynamy!

Synod Diecezji Świdnickiej

Słowo Biskupa Marka Mendyka wygłoszone podczas uroczystej Mszy Świętą inaugurującej I Synod Diecezji Świdnickiej, która odbyła się w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.

Trzeźwość polską racją stanu. Bp Tadeusz Bronakowski: Niech ten czas będzie okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości

Biskup Tadeusz Bronakowski przypomina słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego: „Trzeźwość polską racją stanu”.

Polska jak Białoruś? Ksiądz w więzieniu torturowany bez wyroku

Jeszcze niedawno porównanie naszego kraju z Białorusią uwłaczałoby godności naszego państwa. Dzisiaj patrząc po tym, jak traktowani są obydwu krajach katoliccy księża, możemy mieć wrażenie, że różnice się zatarły. Na Białorusi doszło do aresztowania dwóch księży z...

Zamach na Ojca Świętego. Świat wstrzymał oddech

Zamach, przez który świat wstrzymał oddech. 13 maja 1981 roku, w środę, dzień rozpoczął się w Watykanie jak każdy inny. Nikt nie spodziewał się, że tego dnia dojdzie do dramatycznego wydarzenia, które wstrząśnie światem. Papież Jan Paweł II miał wygłosić przemówienie...

Ks. Stefan Niedzielak. Męczennik komunizmu

Ks. Stefan Niedzielak był jednym z tych, którzy swoją odwagą i determinacją stawili czoła brutalnym represjom komunistycznego reżimu w Polsce. Jego życie, wypełnione nieustanną walką o prawdę i sprawiedliwość, zakończyło się w dramatycznych okolicznościach, które do...

Donald Trump cudem przeżył zamach. Pomogła modlitwa katolickiego księdza

Donald Trump cudem nie zginął w zamachu. Pomogła modlitwa katolickiego księdza. Ijciec Jason Charron znalazł się na wiecu został poproszony przez organizatorów wiecu o modlitwę i błogosławieństwo dla zebranych.

Dlaczego piesza pielgrzymka na Jasną Górę może być właśnie dla Ciebie?

Już 1 sierpnia rusza XXI Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę! Pielgrzymka to nie tylko podróż do świętego miejsca, ale również wyjątkowe doświadczenie duchowe i fizyczne, które może mieć głęboki wpływ na nasze życie.  Dlaczego warto podjąć trud...

Radio Maryja zamknięte! Szokujące działania przeciwko Kościołowi

Radio Maryja dawało tysiącom słuchaczy możliwość uczestniczenia we wspólnej modlitwie, nauce i życiu Kościoła. To już koniec. Radio Maryja zamknięte! Kolejna napaść władzy na Kościół katolicki Po zablokowaniu kont bankowych w kwietniu, władze anulowały status prawny...

Zamach na Donalda Trumpa. Konferencja Episkopatu USA: Modlimy się za prezydenta Trumpa i Amerykę

Zamach na Donalda Trumpa – oświadczenie Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych w sprawie wydarzeń w Pensylwanii.

Rób to 5 razy dziennie, a już po miesiącu zauważysz ogromne zmiany

Rób to 5 razy dziennie, a będzie lepiej. Ale co? W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o zdrowym stylu życia i znaczeniu odpowiedniej diety dla naszego ciała. Specjaliści zalecają, aby spożywać warzywa i owoce co najmniej 5 razy dziennie, ponieważ dostarczają...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pielgrzymi mogą wyprosić wiele łask dla siebie i swoich bliskich, kościoła, Ojczyzny i świata

Biskup Marek Mendyk: W modlitwie połączonej z ofiarą pielgrzymi mogą wyprosić wiele łask dla siebie i swoich bliskich, dla Kościoła i naszej Diecezji oraz dla Ojczyzny i świata, w którym coraz więcej wojen i zamieszania.

Angola: Polak nuncjuszem apostolskim

Angola: 1 lipca 2024 roku, papież Franciszek mianował księdza prałata dr. Kryspina Witolda Dubiela nuncjuszem apostolskim w Angoli oraz arcybiskupem tytularnym Vannidy. Ks. Dubiel, urodzony w 1973 roku w Nowej Sarzynie, zdobył wykształcenie teologiczne i prawnicze, a...

Związki partnerskie – dlaczego Kościół jest przeciwko?

Związki partnerskie – jakie jest stanowisko Kościoła Katolickiego? Dlaczego Kościół jest przeciwko ustawie o związkach partnerskich?

ks. Michał Olszewski: 4 konkrety o Miłosierdziu Bożym

Ks. Michał Olszewski: Boże miłosierdzie nie jest jakimś abstrakcyjnym pojęciem, nie jest jakąś teologiczną opowiastką, nie jest jakąś historią kaznodziejską, którą będziemy mamić oczy z ambony, ale jest konkretem.

Święty Brat Albert- inspiracja do niesienia pomocy potrzebującym

Święty Brat Albert (Adam Chmielowski) jest jednym z najważniejszych polskich świętych, znanym ze swojego poświęcenia dla najuboższych i bezdomnych. Jego duchowe dziedzictwo i inspiracja są kontynuowane przez liczne instytucje, które noszą jego imię. Te instytucje...

Miesiąc Najdroższej Krwi Chrystusa

Lipiec jest szczególnym miesiącem w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, dedykowanym Najdroższej Krwi Chrystusa. Ta tradycja, mająca swoje korzenie w głębokiej duchowości i teologii Kościoła, przypomina wiernym o ofierze, jaką Jezus Chrystus złożył dla ludzkości, oraz o zbawiennym znaczeniu Jego przelanej Krwi.

Kardynał Stefan Wyszyński. Niezłomny prymas. Więzień władzy.

Kardynał Stefan Wyszyński, nazywany "Prymasem Tysiąclecia", to jedna z najbardziej znaczących postaci w historii Kościoła katolickiego w Polsce oraz w walce z reżimem komunistycznym. Jego życie i działalność symbolizują niezłomność ducha w obliczu brutalnych represji...

Ks. Michał Olszewski – oświadczenie Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego

Ks. Michał Olszewski aresztowany – oświadczenie księży Sercan i Fundacji Profeto w sprawie księdza Michała Olszewskiego.

Kardynał Stefan Wyszyński: 10 myśli Prymasa Polski, które są dzisiaj najbardziej aktualne

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, mówił słowa, które dzisiaj brzmi bardziej niż aktualnie! Święty Jan Paweł II prosił: „Oby Kościół i Naród pozostał mocny dziedzictwem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Oby to dziedzictwo trwało w nas”.

Bp Marek Mendyk: Żyjemy w niemoralnym systemie o totalitarnych zapędach

Biskup Świdnicki Marek Mendyk o tym jak traktowany jest ks. Michał Olszewski: „Musimy się obudzić, my musimy się ocknąć z tego marazmu. Katolicy budzą nienawiść urzędników wysługujących się niemoralnym systemom o totalitarnych zapędach. Ten przykład pokazuje nam, że właśnie w takim systemie żyjemy”

ks. Jerzy Popiełuszko: prześladowany przez władzę

Ks. Jerzy Popiełuszko jest jedną z najbardziej znamiennych postaci oporu wobec komunistycznych władz w Polsce. Jego życie, pełne poświęcenia i odwagi, zakończyło się brutalnym morderstwem przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku. W tym artykule...

wAkcji24.pl | Wiara | ANW | Źródło: Diecezja Świdnicka | Fot. Metropolitalne Sanktuarium Bardo | 21.06.2024