Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało petycję do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, domagając się wystąpienia z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego. Celem jest zbadanie zgodności rozporządzenia Ministra Edukacji z 17 stycznia 2025 r., które zmienia zasady organizowania lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach, z Konstytucją RP oraz innymi aktami prawnymi regulującymi system oświaty i relacje państwa z Kościołem.

Religia w szkole: Episkopat Polski apeluje o kontrolę konstytucyjności zmian w nauczaniu religii

Episkopat Polski: Obrona porządku prawnego i wolności sumienia

Episkopat zwraca uwagę, że nowe przepisy mogą naruszać fundamentalne zasady konstytucyjne, w tym poprawność legislacyjną, ochronę pracy, zakaz dyskryminacji oraz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. W petycji podkreślono, że regulacje te powinny być wprowadzane w duchu dialogu i konsensusu, co wynika z art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty.

Decydując się na wystąpienie z niniejszym pismem, kierujemy się przekonaniem, że sprawa dotyczy istotnego interesu publicznego. Chodzi o wartości takie jak poprawność legislacji, realizacja konstytucyjnego wymogu konsensualnego regulowania stosunków między państwem a Kościołem, ochrona pracy, zakaz dyskryminacji, prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo dzieci i młodzieży do odpowiedniego wychowania i opieki – czytamy w petycji Prezydium Episkopatu.

W ocenie sygnatariuszy petycji rozporządzenie Ministra Edukacji z 17 stycznia 2025 r. powinno zostać uznane za niezgodne z prawem, ponieważ – podobnie jak poprzednie zmiany w nauczaniu religii z lipca 2024 r. – zostało wydane bez wymaganego porozumienia.

Religia w szkole: Episkopat Polski apeluje o kontrolę konstytucyjności zmian w nauczaniu religii

KEP domaga się wyjaśnień w sprawie braku publikacji wyroku TK

Prezydium KEP przypomina, że już w sierpniu 2024 r. złożyło wniosek o zbadanie konstytucyjności rozporządzenia Ministra Edukacji z 26 lipca 2024 r. W listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepisy te są całkowicie niezgodne z Konstytucją RP oraz ustawą o systemie oświaty.

Mimo wyroku Trybunału, orzeczenie nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. W związku z tym Prezydium Konferencji Episkopatu Polski (KEP) skierowało do Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska wniosek o udzielenie informacji publicznej dotyczącej braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 listopada 2024 r. w Dzienniku Ustaw.

Biskupi pytają, dlaczego orzeczenie Trybunału, które uznało za niezgodne z Konstytucją rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. dotyczące nauczania religii w szkołach i przedszkolach, nie zostało dotąd oficjalnie opublikowane. Zwracają również uwagę na konsekwencje tej sytuacji dla katechetów oraz rodziców i uczniów uczestniczących w lekcjach religii.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Religia w szkole: Episkopat Polski apeluje o kontrolę konstytucyjności zmian w nauczaniu religii

Episkopat pyta premiera

W swoim wniosku Prezydium Episkopatu prosi o wskazanie konstytucyjnej i ustawowej podstawy prawnej, która uzasadnia brak publikacji wyroku TK. Ponadto biskupi pytają, jakie działania zamierza podjąć Prezes Rady Ministrów jako zwierzchnik administracji rządowej, aby przywrócić zgodność z prawem w tej sprawie.

Episkopat podnosi również kwestię odpowiedzialności szefa rządu za działania Minister Edukacji Narodowej, która – bez wymaganego prawem porozumienia z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych – wprowadziła zmiany dotyczące organizacji nauki religii w szkołach. Według KEP, skutkiem tej decyzji może być m.in. utrata zatrudnienia przez licznych katechetów.

Pod wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów podpisali się przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC, jego zastępca abp Józef Kupny oraz sekretarz generalny bp Marek Marczak. Wskazują oni, że działają nie tylko w imieniu Episkopatu, ale także w interesie wiernych Kościoła Katolickiego w Polsce, a szczególnie nauczycieli religii, rodziców oraz uczniów korzystających z katechezy w szkołach publicznych. 

Nowe statystyki Kościoła Katolickiego.

Nowe statystyki Kościoła katolickiego wskazują w którą stronę trzeba iść [ANALIZA I KOMENTARZ]

Religia w szkole: Episkopat Polski apeluje o kontrolę konstytucyjności zmian w nauczaniu religii

Na konieczność publikowania wszystkich orzeczeń Trybunału zwróciła uwagę Komisja Wenecka

Prezydium KEP podkreśla, że brak publikacji wyroku TK narusza prawa obywateli wynikające z Konstytucji RP i umów międzynarodowych w zakresie sprawiedliwości proceduralnej. Na konieczność publikowania wszystkich orzeczeń Trybunału zwróciła również uwagę Komisja Wenecka, która w poprzednich latach krytykowała praktykę wstrzymywania publikacji wyroków. Według standardów sformułowanych przez Komisję, władza wykonawcza nie powinna wpływać na orzecznictwo sądów i trybunałów poprzez ograniczanie publikacji ich decyzji.

Episkopat oczekuje szybkiej reakcji rządu i wyjaśnienia podstaw działań organów administracji państwowej w tej sprawie.

Episkopat konsekwentnie podkreśla, że kwestia nauczania religii w szkołach to nie tylko sprawa formalna, ale fundamentalna zasada wolności sumienia, rodzicielskiego prawa do wychowania dzieci oraz poszanowania zasad konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską.

Kościół apeluje o przestrzeganie porządku prawnego i ochronę praw wszystkich obywateli – zarówno uczniów, rodziców, jak i nauczycieli religii. W obliczu powtarzających się prób zmiany regulacji bez odpowiedniego dialogu społecznego i prawnego, Episkopat zapowiada dalsze działania na rzecz obrony lekcji religii w szkołach.

? Będziemy śledzić rozwój sytuacji i informować o kolejnych krokach Episkopatu oraz decyzjach Trybunału Konstytucyjnego.

wAkcji24.pl | Wiara | MNS | źródło: Komisja Episkopatu Polski | Ilustracja: Ideogram | 28.02.2024

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.